Demonte Güç Kaynağı Kademeli Trafo KiCad Çizimi

Tamamdır. Son durum şöyle oldu.

q8_yeni.png

Çıkışın ON/OFF durumunu böylece full yazılım kontrolüne almış oluyorsun. İstersen yazılıma bir opsiyon da ekleyebilirsin. Mesela akım belli bir değeri geçince çıkışı kalıcı olarak kessin, sigorta gibi. Bu akım limitleme özelliğinden ayrı bir özellik ama. Akım limitlemeyi yazılımla yapmaman lazım, onu hardware doğrudan yapıyor.

Çıkışın ON/OFF durumunu böylece full yazılım kontrolüne almış oluyorsun. İstersen yazılıma bir opsiyon da ekleyebilirsin. Mesela akım belli bir değeri geçince çıkışı kalıcı olarak kessin, sigorta gibi. Bu akım limitleme özelliğinden ayrı bir özellik ama. Akım limitlemeyi yazılımla yapmaman lazım, onu hardware doğrudan yapıyor.
O zaman tek çare ikinci bir transistör eklemek oluyor sanırım.
Yalnız burada nereye yeni tr koyacağım bilmiyorum. :katil2:

Gerçi şöyle bir durum var:
Bu pcb yi Dry Film tekniği ile yapacağım. Eğer delik içi kaplama yöntemini becerebilirsem ki beceririm (kaplaması zor değil, erimemesi zor benim için), o zaman tüm delikler kaplanmış olacağından viaların 90%'ından kurtulmuş olacağım. Bu da PCB yi yeniden tasarlayacağım anlamına geliyor.

q8_pcb.png

Şu şekil paralel bağladım. Artık bir şekilde sıkıştıracağız devreye.

q15.png

İkinci transistöre gerek yok, neden ekliyorsun onu?

İkinci transistöre gerek yok, neden ekliyorsun onu?
Abi R35 ve R36 yı kaldırınca devrenin akım sınırlamasını kaldırmış oluyoruz. İş sırf MCU ya kalıyor diye onu eski haline getirip paralel tr ekleyerek çıkışı keseyim dedim.

Abi R35 ve R36 yı kaldırınca devrenin akım sınırlamasını kaldırmış oluyoruz. İş sırf MCU ya kalıyor diye onu eski haline getirip paralel tr ekleyerek çıkışı keseyim dedim.

Akım sınırlama tamamen ayrı, devresi de çalışıyor zaten.

Voltaj polisine yakalandık gene :oops: Tamam, Q8 in bazını 3.3 V beslemeye bağla. Ama bir direnç ile bağlaman gerektiğini biliyorsundur artık, bunu ayrıca belirtmeye gerek yok. Mesela 1 k direnç ile bağlayabilirsin.
Ben bu lojik uyumsuzluk sebebiyle geceleri uyku uyuyamıyorum abi :katil2:

@Gokrtl , Sen hali hazırda kullandığın güç kaynağında çok turlu pot mu kullanıyorsun? Öyle ise tavsiye edermisin. Çevir çevir agarya gelmiyormu?

@Gokrtl , Sen hali hazırda kullandığın güç kaynağında çok turlu pot mu kullanıyorsun? Öyle ise tavsiye edermisin. Çevir çevir agarya gelmiyormu?
Evet çok turlu kullanıyorum. Bana bir zararı yok. Belkide daha önce hiç normal pot kullanmadığım için tuhaf gelmiyordur.
Normalde hızlıca ayarlamak istediğim yere geliyor. Bir gecikme yok. Beni kıl eden istediğim voltajı tam tutturamıyorum. O da devreden kaynaklı. sürekli oynama yapıyor.

Ben daha önce normal potla 0-15 kullanıyordum. Şimdi 0-30 a geçince ayar baya zor oluyor. Mesela tam 5.00 ayarlamak çok zor. Haa tam ayarlamak gereklimi o ayrı mesele. Şimdi benim diğer proje için çok turlu mu kullansam fine coarse mi kullansam kararsızım.

Kartı kendi imkanlarımla kısa vadede yapamayacağım için baskıya gönderme kararı aldım.
Şemaya bir göz atar mısınız, hatalı görünen bir yer var mı?

demonte güç kaynağı.png

U11 ve U12 ne ise yariyor?

Bana cok anlamsiz ve islevsiz gibi gorunuyor.

U11 ve U12 ne ise yariyor?

Bana cok anlamsiz ve islevsiz gibi gorunuyor.

U11 buffer, yani DAC çıkışındaki voltajı yükten bağımsız hale getiriyor. U12 de akım sabitleme opamp'i. Bu güç kaynağında hem voltaj hem akım ayarlanabiliyor.

Tamam U11 Buffer ama cikisi sadece U12 ye gidiyor. Dolayisi ile U11 girisinin bufferlanmaya ihtiyaci yok.

Ote yandan U12'ye dikkat edersek onun 0v ile karsilastirici oldugunu goruyoruz. Yani cikis voltajini ac kapa disinda bir sey yapamaz. Akim ayarini nasil yapacak?

U12, U14 den geri besleme alsa en azindan akim su degere gelirse cikisi kes altina inerse cikisi ver gibi bir ise yarayabilir. Ama bahsettigim yapi da hos bir sey olmaz.

Bence bir terslik var.

R33 un GND ye giden bacagi R13 nun soldaki ucuna baglansa bir seye benzer fakat sont direncdeki gerilim dusumu olculerek cekilen akimla cikis voltaji iliskili dusurulecekse devre ile biraz oynamak gerekir.

Bence PCB baskisina gecilmeden once dedigim kisma kafa yorulmasi gerekir.

Ayrica Q8 ile U13 cikisinin GND ye cekilmesi ne kadar dogru bir sey? (Q8, U13'un 3 nolu bacagini GND ye cekmeli.)

Son düzenleme:
U11 ve U12 icin elestirimi biraz geri cekiyorum. R31 ve R32 ile toplama islemi yapilmis. DacA voltaji ile sont direnc uclarindaki gerilim toplanmis.
Bu toplam sifirin altina inerse guc kesilmeye calisilmis.

Gene de cok icime sinmiyor.

U11, DAC çıkışını buffer'ladıktan sonra U12 akım sınırlama opamp'inin referans voltajını sağlıyor. Eğer orada buffer koymazsak, şöntten geçen akıma göre DAC çıkışındaki efektif empedans değişecek ve milivolt kadar olsa da DAC voltajı oynayacak. Eğer DAC çıkışı sadece opamp + girişine girseydi o zaman bufferlamaya gerek olmazdı.

Akımı sınırlama işi konusunda sana katılıyorum. Gıcık bir tasarım. Ama bu devre, aşağıdaki tasarım baz alınarak yapıldı:

Bu devreyi de ben kurdum, akım sınırlama olması gerektiği gibi çalışıyor. Sorun çıkan tek senaryo, ayarlanan çıkış akımı ile çekilen çıkış akımı birbirine çok yakın ise. O zaman çıkışta ani değişimler meydana gelebiliyor, çünkü akım sınırlama opamp'i open loop kazançla çalıştırılıyor. Bunun için bir histerezis tanımlanabilir, ama o zaman da aynı histerezis akım sınırlama için de geçerli olacak ve artık neyse histerezis değeri (10 mA mesela) akım sınırlama çözünürlüğü efektif olarak o olacak.

O zaman D6 yerine direnc takilip C14 paraleline de bir direnc eklenerek, S tipi bir yapi olusturulabilir. Yani akim limitlenen degere geldiginde cikis voltaji kesilmek yerine azaltilir akim limitlendigi halde artiyorsa cikis voltaji daha da duser.

Fakat Q8 ile yapilan mudahale hatali. Dedigim gibi 3 numaradan on-off etmek dogru olur.

Son düzenleme:
O zaman D6 yerine direnc takilip C14 paraleline de bir direnc eklenerek, S tipi bir yapi olusturulabilir. Yani akim limitlenen degere geldiginde cikis voltaji kesilmek yerine azaltilir akim limitlendigi halde artiyorsa cikis voltaji daha da duser.

Fakat Q8 ile yapilan mudahale hatali. Dedigim gibi 3 numaradan on-off etmek dogru olur.
O Q8 beni bitirdi zaten. Bir ara gerek yok dedik, bir ara var dedik. Benim son denemem de negatif referans voltajı yoktu devrede. Ondan sonra herhalde bir 6 ay geçmiştir devreye dokunmayalı. Ama artık bitirmek istiyorum. Masamda dağınık vaziyette kalabalık yapıyor. Tek başıma bilgim de yetmediği için hızlı ilerleyemiyorum.

Çevrimiçi personel

Forum istatistikleri

Konular
5,970
Üyeler
2,514
Son üye
evrenbasaran

Son kaynaklar

Son profil mesajları

deneyci wrote on hakan8470's profile.
Sibonge uNkulunkulu ngokuhlukahluka asinike kona.

Bu hangi dil? :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar. Elektrik laboratuvarınız varsa bunun hakkında bir konunuz var mı acaba? Sizin laboratuvarınızı merak ettim de :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar forumda yeniyim! Bir sorum olacaktı lcr meterler hakkında. Hem bobini ölçen hemde bobin direnci ölçen bir lcr meter var mı acaba?
gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
Back