Kısırlı Yada Çiğ Köfteli Altın Günü

Eskiden bizim memlekette resmi olarak konvansiyonel kiymadan daha ucuz olarak kelle kıyması diye bir kelle satılırdı. Hayvanın bilumum makbul olmayan taraflarından imal edilen bu kıyma fakir ailelerin ve öğlen yemek pişiren santiyeci ve amele tayfasının ( 80 li yıllar. Nerede catering nerede fast food ) gözbebeğiydi . Hatta cok lezzetli oluyor geyiği yapılırdı. Aklıma direk o geldi. Ama en azından bunun alırkan adı sani ve gerçekliği vardı. Şimdi aldığımız kıyma ürünlerinin yediğimiz lokanta köftelerinin ne b.... olduğu belli değil.
Oyle gercekten. Bizim cocuklugumuzda hilenin en buyugu inek - koyun eti yerine esek eti satmakti. En azindan halis muhlis etti. Su an dana eti dediklerine bile kirmizi gorunsun diye boya basiyorlar, hayvan irilessin diye verdikleri kimyasalin hormonun haddi hesabi yok. Kiyma diye satilan seyin icinde yag dolu, onunda ne oldugu belli degil. Esek eti satan dolandiricilari ozledik.

Geçen gün aya ilk insanlı uzay yolculuğu ile ilgili bir filme denk geldim TV de . Severim uzay filmlerini . İzledim ama izlemez olaydım. İyi bir konu ile nasıl berbat film çekilir kitabını yazmışlar. Aklımda sadece bana çok komik gelen bir sahne kaldı. Cengaverler aya iniş yapacaklar . Yaklaştılar iyice. Filme aksiyon olsun diye habire uzay aracı oradan buradan kırmızı ışıklı ikazlar veriyor . Merkez merkez merkez araç şu kodlu arızayı verdi . Ne yapalım. Merkezden cevap daha bomba . Bir dakika bakalım o ikaz neymiş. Merkez bakar cevap verir . Önemli değilmiş. Resetleyin devam edin . Aynı numarayı tam 4 kere çevirdiler. Aaaa hata. Aaaa o neymiş bizde bilmiyoruz. Reset yapın koçum önemli değilmiş. Amcamlar doğalgaz kombisi resetliyor sanki . Uzay aracını siz bizim Ostim e gönderin. Ona iki direnç çakarlar. Bir daha ikaz mikaz vermez .
Bu senaryoyu yazarken az buçuk teknolojinin dilinden anlayan insanlar bu filmi izler diye düşünmediler mi acaba .

Geçen gün aya ilk insanlı uzay yolculuğu ile ilgili bir filme denk geldim TV de . Severim uzay filmlerini . İzledim ama izlemez olaydım. İyi bir konu ile nasıl berbat film çekilir kitabını yazmışlar. Aklımda sadece bana çok komik gelen bir sahne kaldı. Cengaverler aya iniş yapacaklar . Yaklaştılar iyice. Filme aksiyon olsun diye habire uzay aracı oradan buradan kırmızı ışıklı ikazlar veriyor . Merkez merkez merkez araç şu kodlu arızayı verdi . Ne yapalım. Merkezden cevap daha bomba . Bir dakika bakalım o ikaz neymiş. Merkez bakar cevap verir . Önemli değilmiş. Resetleyin devam edin . Aynı numarayı tam 4 kere çevirdiler. Aaaa hata. Aaaa o neymiş bizde bilmiyoruz. Reset yapın koçum önemli değilmiş. Amcamlar doğalgaz kombisi resetliyor sanki . Uzay aracını siz bizim Ostim e gönderin. Ona iki direnç çakarlar. Bir daha ikaz mikaz vermez .
Bu senaryoyu yazarken az buçuk teknolojinin dilinden anlayan insanlar bu filmi izler diye düşünmediler mi acaba .
Adi ne, adi ne? Ben cok severim dandik bilim kurgu filmlerini. Super eglenceli oluyorlar. Gecen gun "My Science Project" diye bir film izledim. Sanirim 84 yapimi. Tam Gelecege Donus'un moda oldugu yillar. Esinlenmisler diyeyim. Cok acayip eglenceli bir filmdi. :D

The Orville'i özledim yav. Seyrettiğim en keyifli bilim kurgu dizisi.

O filmin hatasi degilmis. Olayi buldum, gercekten varmis boyle bir sey o ucusta. Radar normalde calismamasi gerekirken acmislar kazayla. Bilgisayar dedginin de hafizasi 2K falan. Oradan gelen veriler memory'i doldurdugu icin bos hafiza uyarisi veriyor alet ama Houstn'dakiler de anlamiyor bunun neden oldugunu.

Ben de dandik bilim kurgu buldum diye sevinmistim. :)

Son düzenleme:
Fırsat bulduktça Modern Family izliyorum bu aralar. Hiç öyle uçan kaçan şeyler yok. :cool:

Bazen olur olmaz yerlerde lastik basınç izleme sisteminin ikaz vermesinden bana gına geldi . Özellikle şehir dışında çok can sıkıyor.
Dedim benim basınç ölçer edinmem lazım. Önceden de vardı ama kaybettim. Yenisini aldım netten artık. Ölçtüm baya doğru değerde gösteriyor.

Bazen olur olmaz yerlerde lastik basınç izleme sisteminin ikaz vermesinden bana gına geldi . Özellikle şehir dışında çok can sıkıyor.
Dedim benim basınç ölçer edinmem lazım. Önceden de vardı ama kaybettim. Yenisini aldım netten artık. Ölçtüm baya doğru değerde gösteriyor.
Sunlar var, anlik bilgi veren.

Son düzenleme:
Olur . Bir arıza kaynağımız daha olsun . Arabanın multimedyasi iki aydır bozuk . Sökmeye vaktim olmuyor . Bir kaç arıza daha biriksin. Hepsini toptan yaparım :)
Şaka bir yana pilli olup tahammül edebildiğim tek cihaz cep telefonu. Ben ya tam mekanik ya tam elektrikli cihazlari severim . Yok pili bozulmuş yok , kapasitesi düşmüş yok , bms si bozulmuş. Kıçına bir tekme koyarım aynen çöpe . Evden 25 metre kablo çekip araba süpüren adamım. Sevmem kıçı başı oynayan cihazları.

Olur . Bir arıza kaynağımız daha olsun . Arabanın multimedyasi iki aydır bozuk . Sökmeye vaktim olmuyor . Bir kaç arıza daha biriksin. Hepsini toptan yaparım :)
Şaka bir yana pilli olup tahammül edebildiğim tek cihaz cep telefonu. Ben ya tam mekanik ya tam elektrikli cihazlari severim . Yok pili bozulmuş yok , kapasitesi düşmüş yok , bms si bozulmuş. Kıçına bir tekme koyarım aynen çöpe . Evden 25 metre kablo çekip araba süpüren adamım. Sevmem kıçı başı oynayan cihazları.
Yapanda tam senin gibi dusunup gunes enerjili sarj koymus, kici basi ayri oynamasin diye.

@taydin hocam bugün Tamirat Tadilat izliyordum . Şu meşhur karada ve denizde giden amphicar vardı araç olarak. Kaportadan kesilen çürük bir saç parçasını Edd tekrar yeni metalden kesti . Kesilen parçanın üzerinde rahat su bardağı geçebilecek büyüklükte dairesel boşluklar vardı. Eleman dediki bu boşluklar aracı hafifletmek için değil parçaya mukavemet kazandırmak için. Bende tabi dumur oldum . İçi delinen metal nasıl mukavemet kazanıyor.

Son düzenleme:
Hmm hiç mantık yapmadı. Aynı şekle sahip bütün bir saç parçası mutlaka delikliden daha mukavimdir diye düşünüyorum. Yoksa binaya ne kadar az kolon koyarsan o kadar sağlam olur gibi oluyor (bizim Türk müteahhitleri de bu düşüncede :katil2: )

Hmm hiç mantık yapmadı. Aynı şekle sahip bütün bir saç parçası mutlaka delikliden daha mukavimdir diye düşünüyorum. Yoksa binaya ne kadar az kolon koyarsan o kadar sağlam olur gibi oluyor (bizim Türk müteahhitleri de bu düşüncede :katil2: )
Ya da çeviri hatası mevzu .

Percin islemi icin delinen deliklerin mukavemeti azalttigi bilinen bir sey.

Temel ucak fabrikasinda calismaya baslamis.
Prottipi biten ucagin kanatlari test ucuslarinda kopuyor ve ucak dusuyormus.
Muhendisler bir takim iyilestirmeler yapsa da her defasinda kanatlar govdeyle birlesim yerinden kopuyor ve ucak dusuyormus.

Artik her seyi denemisler kara kara dusunurlerken Temel benim bir fikrim var demis.
Temeli zaten kimse ciddiye almiyormus ama hadi fikrini soyle demisler.

Temel de kanatlarin govdeyle birlestigi yere aralikli olarak boydan boya delikler delelim demis.
Herkes hadi len ordan diye kizmis dalga gecmisler.

Fakat patron nasil olsa herseyi denedik bunu da deneyin demis.
Olurdu olmazdi derken kanatlarla govde birlesim yerlerine boydan boya delikler delinmis ve ucak test ucusunu basari ile yapip gelmis.

Herkes sevincten taklalar atiyor. Sormuslar Temel'e nedir bunun sirri teknik aciklamasi nasil diye sormuslar.

Temel de isin sirri tuvalet kagidinda. Tuvalet kagidi kolay kopsun diye kopma yerleri deliklidir. Ama yirtmaya kalktiginiza ordan yirtilmaz ordan esinlendim demis.

Madem konu delikten acildi otomobillerdeki delikler uzerine bir fikra.

Amerika otomotiv endustrisi pazar payini kaybetmeye baslamis.

Japonlarin ve Almanlarin satislari yukselmis hatta Turk otomobilleri bile Amerikan otolarindan cok satar olmus.

Bunun uzerine bir heyet olusturulmus. Heyete Japonya, Almanya ve Turkiye'deki otomobil fabrikalarinin ziyaret edin nerde yanlis yapiyoruz gidin gorun demisler.

Japonya daki fabrika da aynen Amerikadakiler gibi. Robotlar tikir tikir uretim yapiyor. Fakat o da nesi. Uretimi biten araclar bir hangarda bir gece bekliyor.

Sormuslar bu hangarda ne oluyor?

Japonlar izolasyon testi demisler. Bakin simdi diyip uretimi bitmis aracin kapisini acip iceriye bir fare birakmislar.
Yarin gelelim bakalim.

Sabah dogruca hangara gitmisler. Bakmislar ki fare nallari dikmis yatiyor.

Japon muhendisler; eger arabada izolasyon hatasi olsaydi bu fare hava alabilir ve yasardi. Biz de anlardik ki arabada izolasyon sorunu var ve sorunu giderirdik demisler.

Bu test Amerikalilarin cok hosuna gitmis. Belki bizim sorunumuz bu biz boyle bir test yapmiyoruz demisler.

Japonyadan Almanya'ya gecmisler. Orda da ayni testin yapildigini gormusler.

Tamam sorun anlasildi, haydi bir de Turkiye'deki fabrikalara bir bakalim demisler.

Bakmislar ki cok ilkel sartlarda araba uretiliyor. Ama o da nesi burda da uretimi biten arabalar bir hangara giriyor.
Vaybe bu herifler de biliyormus bi biz bilmiyormusuz bu testi diyip ordaki muhendise sormuslar bu hangarda ne yapiyorsunuz?

Orda izolasyon testi yapiyoruz demis muhendis.
Bakin gelin gostereyim deyip otomobillerden birisinin kapisini acip koca bir kedi koyup kapiyi kapatmis.

Yarin gelip kontrol edelim.
Sabah gelmisler ki kedi neseli neseli bekliyor.

Bakin demis kedi burdaysa arabadaki izolasyon mukemmel. Eger kedi kactiysa ciddi bir izolasyon sorunumuz var. Arabayi pazara vermeden once izolasyon sorununu cozeriz demis.

Son düzenleme:

Çevrimiçi personel

Forum istatistikleri

Konular
5,969
Üyeler
2,513
Son üye
Hüseyin 15

Son kaynaklar

Son profil mesajları

deneyci wrote on hakan8470's profile.
Sibonge uNkulunkulu ngokuhlukahluka asinike kona.

Bu hangi dil? :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar. Elektrik laboratuvarınız varsa bunun hakkında bir konunuz var mı acaba? Sizin laboratuvarınızı merak ettim de :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar forumda yeniyim! Bir sorum olacaktı lcr meterler hakkında. Hem bobini ölçen hemde bobin direnci ölçen bir lcr meter var mı acaba?
gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
Back