Attiny13a İle Açma Kapama Butonu + Buzzer (230V Anahtarlama)

Optonun led akimini kestin. Haliyle enduktif yuk devresindeki triac ne zaman off olacak? Yuk akimi sifir oldugunda. Sebeke sifiri gecilmis olsa bile faz kayikligindan dolayi iletimde olan triac su anda yeni baslamis alternansin 0..90 araliginda bir yerde off olacak. Eger rezistif yuk olsaydi sifir gecisine yaklasirken sifira yakin bir yerde off olacakti. Yani triacin ne zaman off olacagina yuk karar veriyor.

Triacin Off ardindan On olmasi istendiginde de 1 yarim peryod pass geciyor. (Denemedim ama mantiken oyle)

Dolayisi ile zerocross tetikleme ile enduktif yuk anahtarlanirsa arada yarim peryod atlayabiliyor. Bu da sese neden olabilir.

Son düzenleme:
Devreyi sıfırdan yaptım bu gün. Yine vınlama var. Artık osiloskop işime asılacağım.

20240205_194352.jpg

20240205_164508.jpg

20240205_155327.jpg

Yük akımı sıfıra indiği anda TRIAC gate'ini sürmeyi bırakıyoruz. Akım sıfır olunca manyetik alanda da birikmiş bir enerji yok. Bu durumda yükün nasıl bir karar verme durumu oluyor? Doğrudan off olması lazım değil mi?

Optonun led akimini kestin. Haliyle enduktif yuk devresindeki triac ne zaman off olacak? Yuk akimi sifir oldugunda. Sebeke sifiri gecilmis olsa bile faz kayikligindan dolayi iletimde olan triac su anda yeni baslamis alternansin 0..90 araliginda bir yerde off olacak. Eger rezistif yuk olsaydi sifir gecisine yaklasirken sifira yakin bir yerde off olacakti. Yani triacin ne zaman off olacagina yuk karar veriyor.

Triacin Off ardindan On olmasi istendiginde de 1 yarim peryod pass geciyor. (Denemedim ama mantiken oyle)

Dolayisi ile zerocross tetikleme ile enduktif yuk anahtarlanirsa arada yarim peryod atlayabiliyor. Bu da sese neden olabilir.
Şu tartışmanız bir sonuca varsa da doğrusu neyse onu yapsam :)

MOC3081'i sok yerine MOC3021 ya da MOC3052 tak. Bak bakalim ne olacak.

12-24VAC ile yük kısmını besleyin. MCU tarafını
da 12VDC ile besleyin. Osiloskop ile çalışırken
rahat edersiniz. Yük olarak şimdilik otomobil far
lambası ya da benzer bir şey kullanın.

12-24VAC ile yük kısmını besleyin. MCU tarafını
da 12VDC ile besleyin. Osiloskop ile çalışırken
rahat edersiniz. Yük olarak şimdilik otomobil far
lambası ya da benzer bir şey kullanın.

Sorun endüktif yükten kaynaklanıyor, ve voltajın da 230 VAC olması sorunu muhtemelen kötüleştiriyor.

Optonun 4 ve 6 sini carpilmadan kisa devre edince de vinliyor mu?
moc_se-png.17702

Sanki opto kesilip açılıyor. Muhtemelen
vınlama sesi kendi içinde değişkenlik
yapıyor.
Osiloskop ile en azından led kısmını
gözlemleyin.
Optoyu çıkarın, mcu tarafını harici 12V
ile besleyip çalışın.
Bu arada güvenle osiloskobu da
mıncıklamış olursunuz.

R17 yi bir de 220 Ohm olarak deneyin.

Eger gene vinlarsa optoyu kaldirip atin. basit bir transformatorm sarip onunla tetikleyin gitsin.

Şuan devrede kendi üzerindeki 5V aktif.
Osiloskopun Probunu Optonun 1 nolu pinine bağladım.
Devreyi fişe taktığımda optoya direk 5V geliyor. (Henüz on-off düğmesinden açmadım.
Aşağıdaki grafik bu duruma ait.
Ekran görüntüsü 2024-02-06 213210.png

Düğmeye bastığımda ise Optonun 1 nolu bacağına 1.219v geliyor.
Bunun grafiği biraz dalgalı görünse de voltaj çok oynak değil.
Ekran görüntüsü 2024-02-06 213322.png

İlginç... Bir kaç dakika vınladıktan sonra sustu bu sefer. Önceden susmuyordu.

Dakika tuttum. Moc3052 ile 1 dakika içinde susuyor trafo.

Scop goruntusu berbat. Yatayda goruntuyu biraz ac.

Ayrica neden opto ledine oyle palsler geliyor. Pals gormemen gerek. Yazilimda da terslik var sanki.
Optonun 2 numarasini saseye bagladiginda trafo vinlamiyorsa yazilim da sorun vardir.

Son düzenleme:

Çevrimiçi personel

Forum istatistikleri

Konular
6,034
Üyeler
2,533
Son üye
Wilot

Son kaynaklar

Son profil mesajları

deneyci wrote on hakan8470's profile.
Sibonge uNkulunkulu ngokuhlukahluka asinike kona.

Bu hangi dil? :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar. Elektrik laboratuvarınız varsa bunun hakkında bir konunuz var mı acaba? Sizin laboratuvarınızı merak ettim de :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar forumda yeniyim! Bir sorum olacaktı lcr meterler hakkında. Hem bobini ölçen hemde bobin direnci ölçen bir lcr meter var mı acaba?
gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
Back