0-30V, 0-3A laboratuvar güç kaynağı

Ama eğer maksimum akım yerine genelde çok daha düşük akım çekiyorsan, o zaman alabileceğin voltaj artar. Hiç akım çekmiyorsan 30V bile alırsın. Akım arttıkça voltajı azaltman gerekir yoksa ripple oluşmaya başlar.
Hocan daha evel bu devreden yaptım Daha evel yaptığım devreden aynı trafoyla Yan 24 volt ac trafoyla 30 ile 31 volt alıyordum şimdiki devre çif taraflı ve az yer kaplıyor diye alım bu devrede malesef 21 vol çıkış alıyorum sorun ise neden aynı deve olduğu halde yeni devre 24 volt alıyorum ve Biaz araştırdım Bir çok kişide aynı sorunu yaşıyor kimsede yanıt vermemiş

Hocan daha evel bu devreden yaptım Daha evel yaptığım devreden aynı trafoyla Yan 24 volt ac trafoyla 30 ile 31 volt alıyordum şimdiki devre çif taraflı ve az yer kaplıyor diye alım bu devrede malesef 21 vol çıkış alıyorum sorun ise neden aynı deve olduğu halde yeni devre 24 volt alıyorum ve Biaz araştırdım Bir çok kişide aynı sorunu yaşıyor kimsede yanıt vermemiş

Aynı devreyi ben de aldım bir fırsat bulsam yapacağım ben de. Çıkışı yüksüz mü ölçüyorsun?

Her ikisindende denedim değişen bir şey yok tek sıkıntı voltaşın 21 volt olması amper potansı ve voltaj normal çalışıyor

Şurada bir atlama var ve tel takılmamış sanki?

IMG_20200215_163353_1.jpg

devredeki bazı dirençlerin değeri kritik, paketten yanlış direnç çıkmış olabilir, bende oldu. akım potuna seri bir direnç, tam hatırlamıyorum 33k yerine 20k konmuş, montajı yapınca max gerilime ulaşamamıştım. doğrusunu takınca düzelmişti.

devredeki bazı dirençlerin değeri kritik, paketten yanlış direnç çıkmış olabilir, bende oldu. akım potuna seri bir direnç, tam hatırlamıyorum 33k yerine 20k konmuş, montajı yapınca max gerilime ulaşamamıştım. doğrusunu takınca düzelmişti.
Evet dediğiniz doğru almadan öncede biraz araştırma yaptım dediğiniz sorun baya kişilerde vardı onu için bende dirençleri teker teker ölçerek koydum

Hmm bendeki PCB sendekinden biraz farklı. Acaba yeni revizyonda birşey mi düzelttiler?

Bu resimde sağ üst tarafda 7824'ün yeri değişik. Fan konnektörü de öyle.
IMG_20200216_125104.jpg

IMG_20200216_125119.jpg

Haydaa şimdi baktım silk screen'e, orada 24VAC olarak belirtilmiş! 24VAC bunun için kesinlikle yeterli değil. Bu yanlış.

24VAC ile simulasyon yapınca bakın ne çıkıyor:

1581848201956.png

Burada 24 Vrms veriyorum, köprü diyot ile doğrultuyoruz ve bu devredeki gibi 3300 µF kondansatör ile filtreliyoruz. Çıkışa da 8 Ω luk yük bağlı ve en az 3A akım çekiyor.

Soldaki grafikte üstteki grafik direnç üzerindeki voltaj, alttaki grafik de dirençten geçen akım. Görüldüğü gibi voltaj 24.19V'a kadar düşüyor. Yani bu devreden 3A çekilirse, 24V bile alınamayacağını görüyoruz.

Son düzenleme:
Ama eğer trafo voltajını 32 Vrms e çıkarınca bak ne oluyor:

1581848843587.png

Çıkış voltajı maksimum akım çekilirken bile 34 V civarında kalıyor. 4 V regülasyon payı desek, çıkışta 30V alınabiliyor. Ama işte böyle hesaplar yapılırken şebeke voltaj değişimlerini de gözönünde bulundurmak lazım. O halde:

32 * 1.1 = 35.2 Vrms

Benim daha önce yaptığım ve olabilecek en kötü duruma göre olan hesapta 37.4 Vrms demiştim. Ama 35.2 Vrms ile de paçayı kurtarabiliyorsun. Güç olarak da gene 175W civarında bir trafo iyi iş görür. 200W alırsan çok daha rahat çalışır. Ama 150W'dan kesinlikle aşağı olmaması lazım, bu alt sınır.

Bu devrede opamplarin olmasindan dolayi giris voltaji 24 voltun cok uzerinde olmamasi gerektigini okumustum.

Opamplar nasil beslendigini incelersek giris geriliminin nasil olmasi gerektigini gorebiliriz.

Yada opamplari beslemek icin ayri bir regule devresi yapip beslersek bu devrenin giris ve cikis gerilimleri ile oynayabiliriz. Yani dahada yukseltebiliriz.

@ayhancan sana sormuştum yüklü mü ölçüyorsun yüksüz mü diye. Eğer 3A gibi bir akım çekerek ölçüyorsan, 30V'a çıkamamasının sebebi trafo voltajının düşük olması. Ama yüksüz iken 30 V a çıkamıyorsa başka bir problem var.

Bu devrede opamplarin olmasindan dolayi giris voltaji 24 voltun cok uzerinde olmamasi gerektigini okumustum.

Opamplar nasil beslendigini incelersek giris geriliminin nasil olmasi gerektigini gorebiliriz.

Yada opamplari beslemek icin ayri bir regule devresi yapip beslersek bu devrenin giris ve cikis gerilimleri ile oynayabiliriz. Yani dahada yukseltebiliriz.

Evet hakkaten öyle. Çıkışta 30 V, 3 A verecek şekilde bir trafo seçince TL081 ler 47 V görüyor. Ama datasheet'e göre bu en fazla 36 V olabilir.

Aslında girişe 24 Vrms verince bile TL081 için TAVSİYE EDİLEN voltaj seviyesi olan 30V un üzerine çıkılıyor. Dediğin gibi bu opamp'leri beslemek için ayrı simetrik besleme sağlamak lazım.

Evet hakkaten öyle. Çıkışta 30 V, 3 A verecek şekilde bir trafo seçince TL081 ler 47 V görüyor. Ama datasheet'e göre bu en fazla 36 V olabilir.

Aslında girişe 24 Vrms verince bile TL081 için TAVSİYE EDİLEN voltaj seviyesi olan 30V un üzerine çıkılıyor. Dediğin gibi bu opamp'leri beslemek için ayrı simetrik besleme sağlamak lazım.
Fındık trafo :D

Yani mevcut hali ile ve 24 Vrms vererek bu devredev en fazla 21 - 22 V alınabilir. Bu durumda gözlemlenen problemin sebebi trafonun sadece 24 Vrms olması, ve bunu yükseltmenin de mümkün olmaması (TL081 opamp'ler yanar).

Şunu yapmaya başlayayım, o ayrı voltajları vermek o kadar zor olmamalı. Ama devrede biraz modifikasyon gerekecek.

Opamplarin beslemesini ( bu simetrik olmali ) ayri bir trafo ile 78xx serisi iki regule entegresi ile cozulebilir. Ayri bir trafo yerine ayni trafoda ayri bir sargi olarakta dusunulebilir.

Bu modifiye ile devre uzerindeki diger kontroller ile bu devre 30 volt yada 50 volt olarakta modifiye edilebilir. Incelemek gerekiyor.

Çevrimiçi üyeler

Forum istatistikleri

Konular
5,911
Üyeler
2,500
Son üye
Muhammet Salih Albayrak

Son kaynaklar

Son profil mesajları

Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar. Elektrik laboratuvarınız varsa bunun hakkında bir konunuz var mı acaba? Sizin laboratuvarınızı merak ettim de :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar forumda yeniyim! Bir sorum olacaktı lcr meterler hakkında. Hem bobini ölçen hemde bobin direnci ölçen bir lcr meter var mı acaba?
gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
Back