12VDC 220v AC inverter nasıl yapılır?

goktug.59

Üye
Basit bir inverter devresi yapmak istiyorum. Yardımcı olabilir misiniz?

Elimde şöyle bir trafo var. Bu trafo ile yapmak mümkün mü?

IMG_20240915_214513.jpg

IMG_20240915_214517.jpg

Bu trafonun gücü çok düşük.

Yapılır ama anca 5 - 10 watt gece lambası çalıştırır.

Şöyle eski ev amfisinden söktüğüm değişik trafo var bundan da olmaz sanırım çıkış voltajları.

IMG_20240915_220604.jpg

Bu transformatör ile olur ama bu trafo ya yeniden sarılmalı yada 24 volt akü kullanılmalı. Çünkü ana sargıları 2 x 23 volt.
Hocam şuanda bu büyük trafoyu yavaş yavaş ölçüm yaparak sargısını söküyorum. 24 volttan 21 volta kadar geriledi.

Güncelleme
Şuanda 12.5 voltaja düşürdüm çıkış gerilimini.
Yanlış bir şeyler var galiba. Çıkıştan 12v verince bobinler çok ısınıyor

Son düzenleme:
Ekleme: 23V tarafındaki sargıların kesitini değiştirmeden sadece sarım sayısını azaltırsanız voltaj düşer ama trafodan alacağınız güçde azalır.

Trafonun sekonder girişine sabit dc voltaj vererek inverter yapamazsınız. En basit hali ile 50Hz ile anahtarlama yapmanız gerekir. Öğrenmek için uğraşıyorsanız birşey diyemem ama, ihtiyacınızı daha ucuza çözmeyi düşünüyorsanız, hazır bir tane satın almanızı tavsiye ederim.
İnverteri düzgün şekilde tasarlamazsanız / yapmazsanız bağladığınız cihazlarada zarar verme ihtimaliniz var.

• Beğen
Reactions: clc
Amac HY300Pro'yu calistirmak ise bu kadar eziyete gerek kalmayabilir. Fakat bu cihazi yakindan tanimak gerekir.

Gunumuzdeki cogu elektronik cihaz AC sebekeden calisacak sekilde tasarlanmis olsalar da aslinda sebekeyi dogrultup kendi iclerindeki SMPSlerini DC gerilimle beslerler.

Dolayisi ile bu cihazlari 220V AC yerine 250..300V DC ile de besleyebilirsiniz. (Dedigim gibi calistirilacak cihazi yakindan tanimak sart)

Eger elinizdeki cihaz da bu sekilde DC gerilim ile calisabilirse boyle devasa transformatorlerle vs ugrasmaniza gerek yok. Basit ve hafif bir DC/DC konverterle isinizin gorulme ihtimali var.

Amac HY300Pro'yu calistirmak ise bu kadar eziyete gerek kalmayabilir. Fakat bu cihazi yakindan tanimak gerekir.

Gunumuzdeki cogu elektronik cihaz AC sebekeden calisacak sekilde tasarlanmis olsalar da aslinda sebekeyi dogrultup kendi iclerindeki SMPSlerini DC gerilimle beslerler.

Dolayisi ile bu cihazlari 220V AC yerine 250..300V DC ile de besleyebilirsiniz. (Dedigim gibi calistirilacak cihazi yakindan tanimak sart)

Eger elinizdeki cihaz da bu sekilde DC gerilim ile calisabilirse boyle devasa transformatorlerle vs ugrasmaniza gerek yok. Basit ve hafif bir DC/DC konverterle isinizin gorulme ihtimali var.
250v DC veren bir xenon ampul beyni var ama bozabilir projeksiyonu. en iyisi a101de satılan inverteri alayım.

Aslında bu projeksiyon 220 volt ile besleniyor ancak led projeksiyon muhtemelen 5 volt veya 12 volt ile çalışıyordur.

220 yerine telefon şarj aleti gibi bir port yapsalarmış iyi olurmuş.

Aslında bu projeksiyon 220 volt ile besleniyor ancak led projeksiyon muhtemelen 5 volt veya 12 volt ile çalışıyordur.

220 yerine telefon şarj aleti gibi bir port yapsalarmış iyi olurmuş.
Aynen öyle. Ben bir ara niyetlendim içini açıp trafonun verdiği voltajlara bakmaya ama internetten demontaj videosunu izlediğimde aşırı karmaşık görünüyordu. Led yanlış hatırlamıyorsam 24volt falandı

Forum istatistikleri

Konular
6,577
Üyeler
2,695
Son üye
Naq

Son kaynaklar

Son profil mesajları

hakan8470 wrote on Dede's profile.
1717172721760.png
Dedecim bu gul mu karanfil mi? Gerci ne farkeder onu da anlamam. Gerci bunun anlamini da bilmem :gulus2:
Lyewor_ wrote on hakan8470's profile.
Takip edilmeye başlanmışım :D ❤️
Merhaba elektronik tutsakları...
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar. Elektrik laboratuvarınız varsa bunun hakkında bir konunuz var mı acaba? Sizin laboratuvarınızı merak ettim de :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar forumda yeniyim! Bir sorum olacaktı lcr meterler hakkında. Hem bobini ölçen hemde bobin direnci ölçen bir lcr meter var mı acaba?
Back