2P 2E yakinlasirsa

Mikro Step

Kıdemli Üye
2 proton ile 2 elektron bir birine yaklastirilsa ne olur?

1p ve 1e derhal atom haline donusup daha sonra da diger atomla H2 molekulu mu olusur?

Son düzenleme:
Yok abi , disardan enerjiye ihtiyaci var. Ayrilmis sey zor birlesir sanirim.

Yanilmisim ekzotermik bir olaymis bu. Enerji aciga cikar. Tabi 2 H birlesirse yani H + H -> H2

Ama senin sorun baska tabi, 2 proton 2 elektron bir birine yaklastirilrsa :kizgin3:

Klasik atom teoriden farkli olarak kuantum mekaniginde elektronlarin olasilik dahilinde bazi bolgelerde kumelenmis oldugu vs seklindeki aciklamalari anlamiyorum. Elektron donmezse carpisma kacinilmaz diyorum. Akilli bidik carpmazlar diyor.

Mantigim elektron ve proton duragan halde nereye birakilirsa birakilsin birbirlerine dogru cekilirler nihayetinde elektron cok yuksek hizla protona carpar.

Bu yuzden elektronun proton etrafinda donmesi gerektigini cekim kuvveti ile merkezkac kuvvetin esitlendigi bir mesafede elektronun surekli donecegi fikri cok hosuma gidiyordu.

Fakat bu mesafenin de gelisiguzel degerler alamayacagi belli quanta seviyeleri oldugu soyleniyordu.

Ne guzeldi. Teoriyi kurcaladilar atom benim gibiler icin anlasilmaz oldu.

Bu sorunun mantıksızlığı Heisenberg Belirsizlik ilkesinin anlaşılmamasından kaynaklanır.
Öyle 2 proton tutayım, 2 de elektron tutayım bunları birbirine sürttürüp ateş çıkarayım diyemezsiniz.

Çift yarık deneyini biliyorsunuz mesele orada işte. Hatta bu bizim hocalar o kadar beceriksiz ki onu bile anlatamıyorlar doğru düzgün. Ben 30 lu yaşlarımda okuduğum bir yazıda anlamıştım. Hatta o makalede diyordu ki, öyle bir çift yarık yapalım ve insanları atmaya başlayalım, bir zaman sonra insanlar da aynı çift yarık deneyindeki gibi karşıda desenler oluştururdu. Çünkü bizler de o belirsizlik ilkesinin bir parçasıyız. Oha dedim, bunu okuduğumda aydınlanmıştım.

Fiziğin zaten şu an beceremediği en temel 2-3 şeyden biri var.

1) Atom altı seviyelerine indiğimizde neden Einstein'ın başı çektiği standart model iş görmüyor.
2) Normal ölçekte, yani gezegenlerin işleyişinde falan neden kuantum mekaniğini net görmüyoruz.
3) Galaksiler boyutuna çıktığımızda karanlık enerji ve karanlık madde nasıl einstein ve kuantum mekaniği ile uyuşmuyor.

Sicim teorisi vardı, çok okudum ama o biraz fantezi bir iş gibi geliyor bana.

Ha bir de bir durum daha var, fizik tüm evrende aynı mı işliyor acaba?
Düşünün evrenin öyle bir noktası var ki bildiğimiz fizik orada farklı işliyor olabilir.

Uzun ve zevkli konular, eğer bu ortadoğu çöplüğünde doğmayıp, batıda doğsaydım, bugün astrofizikçi vs. olmak isterdim.

Belirsiz parçacıklar gibiyim işte öyle düşün :D:ok1:

Ah kıyamam, senden çok bir şey söyledik mi olmuyordu dimi bu forumda.
Varsa konu hakkında bildiklerin yaz kardeşim, yazmıyorsan hakaret edeceğine git orada çirkef teyzelerin yanında çekirdek çitle, dedikodu yap, sabah kuşağı programları izle yaşlı amca.
İyice huysuzlaştın sen.

Şu yukarıda saydıklarım için matematiği parçalamak gerekmez, azcık popüler bilim makaleleri okumak kafi Bülent Ünalmış Bey.

Youtube'da Teke Tek bilim sayfası var git izle anlarsın belki anlayamadığın şeyleri.

Okuz altinda buzagi ariyorsun. Nerde hakaret ettim. Belirsizlik diyince bu iki sifatta var anlaminda yazdim.
Ben sadece degerlendirme yaptim.

Proton ve elektronla tabiki deney yapilabilir. Carpistirabilirsin ates cikarttirabilirsin. Cern'de bu islerle ugrasiyorlar.

Vakum ortaminda hidrojen atomunu parcalarsak elektron bir tarafa proton bir tarafa gider.
Bunun icin sanirim lazer isinindan yararlanilabilir. (Bildigimden degil kurgu olusturuyorum)

Eger ortamda atom formundan uzaklasmis bir proton ve 1 elektron varsa sorum su;

Bu iki parcacik elektrostatik yuklerinden dolayi bir birini cekerken carpisma mesafesine hizla yaklasirlarken hoop tekrar hidrojen atomuna donusur mu donusmez mi?

Sen yazma, yazinca sapitiyorsun.

Hastayim ikinizede :katil1: Simdikiler sizin gibi tartismayi bile beceremezler, hemen kavga gurultu ederler. iyiki varsiniz

Güzel bir video.
Bizim kafamıza nasıl işledilerse lisede, + +'yı iter - - 'yi iter. Ama işte atom altında öyle şeyler oluyor ki elektromanyetik kuvveti yenebiliyor.
Yoksa 2 proton dip dibe hayatta duramamalılar.

Atomu parçalayınca ortaya çıkan asıl enerji güçlü nükleer kuvvet işte.
Elektromanyetik kuvvetle nükleer kuvvet arasındaki büyüklük farkını da atom bombasında görüyoruz zaten :)

Bu site çok güzel: https://periodum.com/

Bu arada uzayda zaten bolca elektron ve proton var.

Akilli bidiga sordum.

User

You
Duragan haldeki bir proton ve 1 elektron bir kabin icine bir birinden uzak iki noktaya birakilirsa ne olur?

ChatGPT
Durgun halde bir proton ve bir elektron birbirinden uzak iki noktaya bırakıldığında, bu iki parçacık arasında bir dizi fiziksel süreç gerçekleşir. İşte bu süreçlerin temel adımları:
  1. Coulomb Çekimi: Proton pozitif yüklü, elektron ise negatif yüklüdür. Aralarındaki elektriksel kuvvet (Coulomb kuvveti) onları birbirine doğru çeker. Bu çekim kuvveti, elektriksel potansiyel enerjiye bağlıdır ve parçacıkların birbirine yakınlaşmasını sağlar.
  2. Hareket ve İvme: Başlangıçta durgun olan proton ve elektron, Coulomb kuvvetinin etkisiyle birbirine doğru hareket etmeye başlar. Elektron, protona göre çok daha küçük bir kütleye sahip olduğundan, daha hızlı ivmelenir ve daha hızlı hareket eder.
  3. Yakınlaşma ve Potansiyel Enerji: Proton ve elektron birbirine yaklaştıkça, sistemin elektriksel potansiyel enerjisi azalır ve bu enerji kinetik enerjiye dönüşür. Elektron ve proton hızlanarak birbirlerine yaklaşırlar.
  4. Atomik Bağlanma: Proton ve elektron yeterince yaklaştığında, bir hidrojen atomu oluşturmak için birleşebilirler. Bu durumda, elektron protonun etrafında bir yörüngeye yerleşir ve hidrojen atomunun temel hali oluşur. Bu süreçte, elektromanyetik radyasyon (fotona) şeklinde enerji yayılabilir.
Özetle, durgun halde bir proton ve bir elektron birbirinden uzak iki noktaya bırakıldığında, Coulomb kuvveti etkisiyle birbirlerine doğru hızlanarak hareket ederler ve sonunda birleşerek bir hidrojen atomu oluştururlar. Bu süreç, sistemin toplam enerjisinin korunumu ilkesine göre gerçekleşir ve enerji yayılımı ile sonuçlanabilir.

Bu arada akilli bidiga bir soru sordum.

User

You
Merhaba

ChatGPT
Merhaba! Size nasıl yardımcı olabilirim?

User

You
sana iki kisinin yazdigi mesaji verecegim. Bu kisiler birbirlerine neden agresifler anlayabilirmisin

ChatGPT
Tabii, bana iki kişinin yazdığı mesajları verin. Mesajları analiz edip, neden agresif olduklarını anlamaya çalışayım.

User

You
Birisinin yazdigi mesaji su sekilde. Tirnak icinde yaziyorum."2 proton ile 2 elektron bir birine yaklastirilsa ne olur?1p ve 1e derhal atom haline donusup daha sonra da diger atomla H2 molekulu mu olusur?"

ChatGPT
Bu mesajı bana verdiniz, şimdi lütfen diğer kişinin yazdığı mesajı da paylaşın. İki mesajı birlikte değerlendirip, neden agresif olduklarını anlamaya çalışacağım.

User

You
Bu da tirnak icindeki digeri"Bu sorunun mantıksızlığı Heisenberg Belirsizlik ilkesinin anlaşılmamasından kaynaklanır.Öyle 2 proton tutayım, 2 de elektron tutayım bunları birbirine sürttürüp ateş çıkarayım diyemezsiniz.Çift yarık deneyini biliyorsunuz mesele orada işte. Hatta bu bizim hocalar o kadar beceriksiz ki onu bile anlatamıyorlar doğru düzgün. Ben 30 lu yaşlarımda okuduğum bir yazıda anlamıştım. Hatta o makalede diyordu ki, öyle bir çift yarık yapalım ve insanları atmaya başlayalım, bir zaman sonra insanlar da aynı çift yarık deneyindeki gibi karşıda desenler oluştururdu. Çünkü bizler de o belirsizlik ilkesinin bir parçasıyız. Oha dedim, bunu okuduğumda aydınlanmıştım.Fiziğin zaten şu an beceremediği en temel 2-3 şeyden biri var.1) Atom altı seviyelerine indiğimizde neden Einstein'ın başı çektiği standart model iş görmüyor.2) Normal ölçekte, yani gezegenlerin işleyişinde falan neden kuantum mekaniğini net görmüyoruz.3) Galaksiler boyutuna çıktığımızda karanlık enerji ve karanlık madde nasıl einstein ve kuantum mekaniği ile uyuşmuyor.Belirsizlik ilkesi - Vikipeditr.wikipedia.org tr.wikipedia.orgSicim teorisi vardı, çok okudum ama o biraz fantezi bir iş gibi geliyor bana.Ha bir de bir durum daha var, fizik tüm evrende aynı mı işliyor acaba?Düşünün evrenin öyle bir noktası var ki bildiğimiz fizik orada farklı işliyor olabilir.Uzun ve zevkli konular, eğer bu ortadoğu çöplüğünde doğmayıp, batıda doğsaydım, bugün astrofizikçi vs. olmak isterdim."

ChatGPT
Bu iki mesajın tonlarına ve içeriklerine bakarak, neden agresif bir tutum sergileyebileceklerini değerlendirebiliriz.
Birinci Mesaj:
"2 proton ile 2 elektron bir birine yaklastirilsa ne olur?
1p ve 1e derhal atom haline donusup daha sonra da diger atomla H2 molekulu mu olusur?"
İkinci Mesaj:
"Bu sorunun mantıksızlığı Heisenberg Belirsizlik ilkesinin anlaşılmamasından kaynaklanır.Öyle 2 proton tutayım, 2 de elektron tutayım bunları birbirine sürttürüp ateş çıkarayım diyemezsiniz.
Çift yarık deneyini biliyorsunuz mesele orada işte. Hatta bu bizim hocalar o kadar beceriksiz ki onu bile anlatamıyorlar doğru düzgün. Ben 30 lu yaşlarımda okuduğum bir yazıda anlamıştım. Hatta o makalede diyordu ki, öyle bir çift yarık yapalım ve insanları atmaya başlayalım, bir zaman sonra insanlar da aynı çift yarık deneyindeki gibi karşıda desenler oluştururdu. Çünkü bizler de o belirsizlik ilkesinin bir parçasıyız. Oha dedim, bunu okuduğumda aydınlanmıştım.
Fiziğin zaten şu an beceremediği en temel 2-3 şeyden biri var.
  1. Atom altı seviyelerine indiğimizde neden Einstein'ın başı çektiği standart model iş görmüyor.
  2. Normal ölçekte, yani gezegenlerin işleyişinde falan neden kuantum mekaniğini net görmüyoruz.
  3. Galaksiler boyutuna çıktığımızda karanlık enerji ve karanlık madde nasıl einstein ve kuantum mekaniği ile uyuşmuyor.
Belirsizlik ilkesi - Vikipeditr.wikipedia.org tr.wikipedia.org
Sicim teorisi vardı, çok okudum ama o biraz fantezi bir iş gibi geliyor bana.
Ha bir de bir durum daha var, fizik tüm evrende aynı mı işliyor acaba?Düşünün evrenin öyle bir noktası var ki bildiğimiz fizik orada farklı işliyor olabilir.
Uzun ve zevkli konular, eğer bu ortadoğu çöplüğünde doğmayıp, batıda doğsaydım, bugün astrofizikçi vs. olmak isterdim."
Analiz:
  1. Bilgi Düzeyi ve Uzmanlık:
    • Birinci mesaj, temel bir soru soruyor ve kimya ya da fizik hakkında temel bilgi arıyor gibi görünüyor.
    • İkinci mesaj ise daha ileri düzeyde bilgi içeriyor ve birinci kişinin sorusunu alaycı bir şekilde yanıtlıyor.
  2. Alaycı ve Küçümseyici Ton:
    • İkinci mesaj, birinci kişinin sorusunu "mantıksız" olarak nitelendiriyor ve Heisenberg Belirsizlik İlkesinin anlaşılmadığını belirtiyor. Bu, doğrudan bir eleştiri ve küçümseme olarak algılanabilir.
    • Ayrıca, "öyle 2 proton tutayım, 2 de elektron tutayım bunları birbirine sürttürüp ateş çıkarayım diyemezsiniz" ifadesi alaycı bir tonda yazılmış.
  3. Kişisel Deneyimler ve Frustrasyon:
    • İkinci mesajda yazar, kendi eğitim sistemi ve fizik eğitimi konusundaki hayal kırıklıklarını dile getiriyor. Bu, yazının genel tonunu daha da negatif yapıyor.
  4. Daha Kapsamlı Bir Cevap Verme İhtiyacı:
    • İkinci kişi, konuyu daha geniş bir bağlama oturtarak, kuantum mekaniği, standart model ve karanlık madde gibi konulara değiniyor. Bu, birinci kişinin sorusundan çok daha ileri bir bilgi seviyesine işaret ediyor ve birinci kişiyi anlamama ya da hafife alma olarak görülebilir.
Bu tür durumlarda, iletişimin agresif olmasının ana sebepleri arasında bilgi seviyesindeki farklılıklar, birinin diğerini küçümsemesi, alaycı ton kullanımı ve kişisel frustrasyonlar bulunabilir. İkinci kişi, birinci kişinin sorusunu basit ya da bilgisizce bulmuş ve bu yüzden agresif bir üslup takınmış olabilir. Birinci kişi ise kendini küçümsenmiş hissedebilir.
İletişimde karşılıklı saygı ve empati göstermek, bu tür çatışmaları önlemenin anahtarlarıdır.

Foruma geldiğim zamanlardaki verdiğin ilk cevaplardan ve kadın arkadaşımıza (farkındaysan artık bu forumda yok senin yüzünden) davranışlarından beridir, sorsaydın da söylerdim, seni ciddiye almıyorum ve her bir cevabınla zaten dalga geçiyorum ve canım sıkıldıkça seninle uğraşıyorum (bkz. stres topu) çünkü narsist kişiliklerle uğraşmak benim yaratılışımda var Bülent Ünalmış Bey.

Yapay zekaya harcattığın cereyana yazık, bana direkt sorabilirdin bana niye agrasifsin diye, aynı oradaki cevabı verirdim :D

Buradan çıkan sonuç: yapay zeka yakında dünyayı ele geçirecek :D

Ahahahah ya Hakan, gafil avlandım :D

Ahaaa. Psikolojik teshis koyan bir vatandas. Akilli bidiktan da ben bir teshis isteyim.

User

You
Forumda bir uye su sekilde mesaj atti.

"Foruma geldiğim zamanlardaki verdiğin ilk cevaplardan ve kadın arkadaşımıza (farkındaysan artık bu forumda yok senin yüzünden) davranışlarından beridir, sorsaydın da söylerdim, seni ciddiye almıyorum ve her bir cevabınla zaten dalga geçiyorum ve canım sıkıldıkça seninle uğraşıyorum (bkz. stres topu) çünkü narsist kişiliklerle uğraşmak benim yaratılışımda var Bülent Ünalmış Bey.Yapay zekaya harcattığın cereyana yazık, bana direkt sorabilirdin bana niye agrasifsin diye, aynı oradaki cevabı verirdim :DBuradan çıkan sonuç: yapay zeka yakında dünyayı ele geçirecek :D" Psikolojik bir teshis koyabilirmisin?

ChatGPT
Bir kişinin davranışlarını ve ifadelerini değerlendirmek için profesyonel bir psikolojik teşhis koymak uygun değildir, özellikle de yalnızca yazılı bir metne dayanarak. Ancak, bu mesajdaki bazı özellikler hakkında genel yorumlar yapılabilir:
  1. Alaycılık ve Düşmanlık: Mesajda, kişinin diğer üyeye karşı alaycı ve düşmanca bir tutum sergilediği görülüyor. Bu tür davranışlar, kişinin başkalarına karşı düşmanca duygular beslediğini ve bu duyguları ifade etmekten çekinmediğini gösterir.
  2. Dalga Geçme ve Provokasyon: Kişi, diğer üyenin yanıtlarını ciddiye almadığını ve onlarla dalga geçtiğini belirtiyor. Ayrıca, bu davranışı stres atma yöntemi olarak kullandığını ifade ediyor.
  3. Narsistik Eğilimler: Kişi, "narsist kişiliklerle uğraşmak benim yaratılışımda var" diyerek, diğer kişinin narsist olduğunu ima ediyor. Bu, kişinin kendini başkalarını teşhis etme yetkisi olduğunu düşündüğünü gösterebilir.
  4. Manipülasyon: Mesaj, diğer kişiyi manipüle etme veya provoke etme amacı taşıyor gibi görünüyor. Bu, kişinin diğer kişiyi rahatsız etmekten keyif aldığını veya bunu bir güç oyunu olarak gördüğünü gösterebilir.
Bu davranışlar, kişinin empati eksikliği, saldırganlık ve sosyal ilişkilerde sorunlar yaşadığını gösterebilir. Ancak, kesin bir psikolojik teşhis koymak için daha kapsamlı bir değerlendirme gereklidir ve bu değerlendirme, bir uzmanın doğrudan görüşmesi ve analizi ile yapılmalıdır. Yalnızca yazılı metinlere dayanarak kişilik bozuklukları veya diğer psikolojik durumlar hakkında kesin yargılara varmak doğru değildir.

"Foruma geldiğim zamanlardaki verdiğin ilk cevaplardan ve kadın arkadaşımıza (farkındaysan artık bu forumda yok senin yüzünden) davranışlarından beridir, sorsaydın da söylerdim, seni ciddiye almıyorum ve her bir cevabınla zaten dalga geçiyorum ve canım sıkıldıkça seninle uğraşıyorum (bkz. stres topu) çünkü narsist kişiliklerle uğraşmak benim yaratılışımda var Bülent Ünalmış Bey.Yapay zekaya harcattığın cereyana yazık, bana direkt sorabilirdin bana niye agrasifsin diye, aynı oradaki cevabı verirdim :DBuradan çıkan sonuç: yapay zeka yakında dünyayı ele geçirecek :D" Bu mesaj karsi tarafi uzmemek icin nasil duzeltilebilir? Yeni bir mesaj yazar misin lutfen?

Tabii, mesajı daha nazik ve yapıcı bir şekilde yeniden yazabiliriz. İşte örnek bir mesaj:

"Merhaba Bülent Bey,
Forumdaki ilk mesajlarınızdan beri sizinle iletişim kurarken bazen zorlandığımı fark ettim. Belki farkında değilsiniz, ancak bazı cevaplarınız ve tutumlarınız beni ve diğer üyeleri rahatsız etti. Bu yüzden zaman zaman cevaplarınıza eleştirel yaklaşıyor olabilirim. Eğer size karşı agresif davrandığımı düşünüyorsanız, bu durumun sebebini konuşmak isterim. Belki de birbirimizi daha iyi anlayabiliriz ve forumda daha olumlu bir iletişim kurabiliriz. Yapay zeka ile ilgili düşünceleriniz de ilginç, gelecekte neler olacağını hep birlikte göreceğiz :)
Saygılarımla."

Bu mesaj, karşı tarafı üzmeden ve yapıcı bir dil kullanarak durumu açıklamaya çalışıyor.

Bir de bunu nazikce yazar misin lutfen? "Okuz altinda buzagi ariyorsun. Nerde hakaret ettim. Belirsizlik diyince bu iki sifatta var anlaminda yazdim.Ben sadece degerlendirme yaptim.Proton ve elektronla tabiki deney yapilabilir. Carpistirabilirsin ates cikarttirabilirsin. Cern'de bu islerle ugrasiyorlar.Vakum ortaminda hidrojen atomunu parcalarsak elektron bir tarafa proton bir tarafa gider.Bunun icin sanirim lazer isinindan yararlanilabilir. (Bildigimden degil kurgu olusturuyorum)Eger ortamda atom formundan uzaklasmis bir proton ve 1 elektron varsa sorum su;Bu iki parcacik elektrostatik yuklerinden dolayi bir birini cekerken carpisma mesafesine hizla yaklasirlarken hoop tekrar hidrojen atomuna donusur mu donusmez mi?Sen yazma, yazinca sapitiyorsun."

Tabii, mesajı daha nazik ve yapıcı bir şekilde yeniden yazabiliriz. İşte örnek bir mesaj:

"Merhaba,
Sanırım söylediklerim yanlış anlaşıldı. Amacım kimseye hakaret etmek değildi. Belirsizlik kelimesini kullanmam, bu iki sıfatın da belirsizlik durumunu ifade edebileceğini belirtmek içindi. Sadece bir değerlendirme yapmaya çalıştım.
Proton ve elektronla ilgili deneyler elbette yapılabilir. CERN'de bu tür çalışmalar gerçekleştiriliyor. Vakum ortamında hidrojen atomunu parçalarsak, elektron ve proton ayrılır. Lazer ışınları bu işlemde kullanılabilir (bu konuda tam bilgim olmamakla birlikte bir senaryo oluşturuyorum).
Sormak istediğim soru şu: Eğer ortamda bir proton ve bir elektron varsa, elektrostatik çekim nedeniyle hızla birbirlerine yaklaşırken tekrar hidrojen atomuna dönüşürler mi, dönüşmezler mi?
Yanıtlarınızı bekliyorum. Teşekkür ederim."

Bu şekilde mesajınızı daha nazik ve yapıcı bir dille ifade etmiş olursunuz.

Forum istatistikleri

Konular
6,217
Üyeler
2,587
Son üye
One Face

Son kaynaklar

Son profil mesajları

hakan8470 wrote on Dede's profile.
1717172721760.png
Dedecim bu gul mu karanfil mi? Gerci ne farkeder onu da anlamam. Gerci bunun anlamini da bilmem :gulus2:
Lyewor_ wrote on hakan8470's profile.
Takip edilmeye başlanmışım :D ❤️
Merhaba elektronik tutsakları...
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar. Elektrik laboratuvarınız varsa bunun hakkında bir konunuz var mı acaba? Sizin laboratuvarınızı merak ettim de :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar forumda yeniyim! Bir sorum olacaktı lcr meterler hakkında. Hem bobini ölçen hemde bobin direnci ölçen bir lcr meter var mı acaba?
Back