3.7V’dan 5V 2A güç kaynağı önerisi

berkay188

Üye
Merhabalar, mikroişlemcili bir proje üzerinde çalışıyorum.
3.7V lityum iyon pillerden 5V 2-3A elde etmem gerekiyor.Bu güç kaynağı ile 4 adet servo motoru besleyeceğim acaba elinde böyle bir güç kaynağı şematiği olan bana yardımcı olabilecek birisi varmı ?

Mc34063 entegresi ile yapılmış bir çok uygulama ve şemasına internetten ulaşabilirsiniz. Yahut mt3608 step up modülü edinebilirsiniz.

R3 yerine trimpot takarak çıkış voltajını değiştirebilirsiniz.

Son düzenleme:
Mc34063 entegresi ile yapılmış bir çok uygulama ve şemasına internetten ulaşabilirsiniz. Yahut mt3608 step up modülü edinebilirsiniz.

Evet mc34063 ile çalıştım 5V çıkış alıyorum ama nedense servo motoru stabil çalıştıramadım ki servo motor boştaydı sebebini çözemedim gücümü yetmedi diye. Servo motorda SG90 boşta 100ma falan çekiyordur.

bu videodaki devreyi kullandım.

Servo çalışırken voltaj çoküyor mu? Voltmetre ile servonun çalışma anındaki besleme voltajını gözlemleyip sorunun güç kaynağından olup olmadığını anlayabilirsiniz.

Servo çalışırken voltaj çoküyor mu? Voltmetre ile servonun çalışma anındaki besleme voltajını gözlemleyip sorunun güç kaynağından olup olmadığını anlayabilirsiniz.
Evet güç kaynağı boştayken 5.1V çıkış ölçüyorum ancak servo motora bağlayınca motor ya yarım yamalak sapıtarak çalışıyor ya da hiç çalışmıyor. Ancak stm32 üzerinden servo ya 5V verince çok düzgün çalışıyor. Güç kaynağı devremde 2 adet 3000 mah lityum iyon pili paralel bağlayıp mc34063 ile 5.1V a cikariyorum. Anladığım kadarıyla 1.5A verebilmesi lazım güç kaynağının.

Yaptığınız konvertörün şemasını forum'a ekleyebilir misiniz?
se.PNG

MC34063 ile sanırım 2A veya 3A alamayacağım bu kadar akım alabilmem için yardımcı olabilecek birisi varmı ?

Mc34 tek başına bildiğim kadarıyla 500 ma den fazla vermiyordu. Bunun çıkışını transistorle güçlendirmek gerekiyor.

Sayın kesmez beyin örneğinde ki gibi.

Pil sayısını artırma şansın yok mu?

Hem dc konvertör hemde motorlar baya gürültülü olur.

Mcu'da saçmalamalar yaşayabilirsin.

Pcb çizmeyeceksen arızalı bir powerbank devresi kullanabilirsin. Özet olarak senin yapmak istediğin işi yapıyor. Kısa devre koruması ve akım sınırlama da olması gerekir.

Pcb çizmeyeceksen arızalı bir powerbank devresi kullanabilirsin. Özet olarak senin yapmak istediğin işi yapıyor. Kısa devre koruması ve akım sınırlama da olması gerekir.
Maalesef pcb çizeceğim, bu güç kaynağı ile 4 adet servo motor ve 1 adet nucleo serisi stm32 beslemeyi planlıyorum. Aynı anda 4 adet servo motor çalışmayacağı için gücün yeteceğini düşünüyorum.

@berkay188
Yükseltici olarak xl6009 da denemenizi tavsiye ederim burada dikkat edilmesi gereken şöyle bir husus var yanlız yükselticiler den çekilen çekilen W değerleri aynı olur akım ve voltaj değerleri değişir 5v da 3 A çekersen 15w eder ama 3.7v da 15w 4.05A eder 2Ah pilleri paralel bağlarsanız 4Ah edecek burada 3A çekmek doğru ama pillerin bağlı olduğunu bir şarj devresi var mı oda etki edebilir

@berkay188
Yükseltici olarak xl6009 da denemenizi tavsiye ederim burada dikkat edilmesi gereken şöyle bir husus var yanlız yükselticiler den çekilen çekilen W değerleri aynı olur akım ve voltaj değerleri değişir 5v da 3 A çekersen 15w eder ama 3.7v da 15w 4.05A eder 2Ah pilleri paralel bağlarsanız 4Ah edecek burada 3A çekmek doğru ama pillerin bağlı olduğunu bir şarj devresi var mı oda etki edebilir
Bana sabit 5V akım olarakta motorların anlık ihtiyacına karşılık verebilecek aynı zamandada stm32 yi besleyebilecek bir kaynak lazım

Xl serisi 8 Voltran başlıyor diye biliyorum. 4 voltta çok verimli değil. Xl4016 idi sanırım lipo pili 12 volta çıkardım 400ma dan fazla çekememiştim. 34063 daha başarılı gibi. Ama sağlam bir şema ve kaliteli komponent lazım

Forum istatistikleri

Konular
5,984
Üyeler
2,516
Son üye
adu33

Son kaynaklar

Son profil mesajları

deneyci wrote on hakan8470's profile.
Sibonge uNkulunkulu ngokuhlukahluka asinike kona.

Bu hangi dil? :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar. Elektrik laboratuvarınız varsa bunun hakkında bir konunuz var mı acaba? Sizin laboratuvarınızı merak ettim de :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar forumda yeniyim! Bir sorum olacaktı lcr meterler hakkında. Hem bobini ölçen hemde bobin direnci ölçen bir lcr meter var mı acaba?
gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
Back