3W UVA LED PCB Pozlama İçin İşe Yarar mı?

Bizim doktor pozlama için şu tırnak oje sertlestiren uv ışıktan kullanıyordu. Gayet memnundu diye hatirliyorum.

Alacağım ledlerin açıklamasında aşağıdaki gibi bilgiler var. Ben bir kaç gündür bunlarla ilgili makale video ne varsa deli gibi araştırdım. Çoğunluk ingilizce olduğundan tam anlamasam da ledlerin 360-365nm dalga boyunda olması gerektiğine kaanat getirdim.
Matbaacıların kullandığı floresanlardan tutun da bu kürleme ilgili ne araştırdıysam hep 360nm çıktı karşıma. Üstelik floresan yada led farketmiyor 360nm dalga boyu olan bütün ürünler çok pahalı. Dalga boyu yükseldikçe fiyat düşüyor.

@serkan_48 resimde bir 70 derece yazısı var ama açıylamı alakalı yoksa ısylamı alakalı emin değilim.

Detay:
1. güç: 3 W
2. renk: mor Ultra Violet
3. İleri Akım: 600-700mA
4. ileri gerilim: DC3.2-3.6V
5. dalga boyu: 360 - 365nm

Özellik:
1. yüksek parlaklık, düşük ışık bozulması, enerji tasarrufu.
2. sertifikasyon: CE, RoHS, satın alma ve güveninize layık.
3. mükemmel kalite çip ile, uzun ömürlü kullanmak
4. çalışma ömrü: 50,000 saatten fazla

HTB19Uy.XErrK1RkSne1q6ArVVXal.jpg

Linkini de koyayım da açıklamalarda benim dikkatimi çekmeyen başka detaylar da olabilir.

Alacağım ledlerin açıklamasında aşağıdaki gibi bilgiler var. Ben bir kaç gündür bunlarla ilgili makale video ne varsa deli gibi araştırdım. Çoğunluk ingilizce olduğundan tam anlamasam da ledlerin 360-365nm dalga boyunda olması gerektiğine kaanat getirdim.
Matbaacıların kullandığı floresanlardan tutun da bu kürleme ilgili ne araştırdıysam hep 360nm çıktı karşıma. Üstelik floresan yada led farketmiyor 360nm dalga boyu olan bütün ürünler çok pahalı. Dalga boyu yükseldikçe fiyat düşüyor.

@serkan_48 resimde bir 70 derece yazısı var ama açıylamı alakalı yoksa ısylamı alakalı emin değilim.

Detay:
1. güç: 3 W
2. renk: mor Ultra Violet
3. İleri Akım: 600-700mA
4. ileri gerilim: DC3.2-3.6V
5. dalga boyu: 360 - 365nm

Özellik:
1. yüksek parlaklık, düşük ışık bozulması, enerji tasarrufu.
2. sertifikasyon: CE, RoHS, satın alma ve güveninize layık.
3. mükemmel kalite çip ile, uzun ömürlü kullanmak
4. çalışma ömrü: 50,000 saatten fazla

19458 eklentisine bak

Linkini de koyayım da açıklamalarda benim dikkatimi çekmeyen başka detaylar da olabilir.

Ledin uzun ömürlü olması için çalışma sıcaklığının 70°C in altında tutulmasını öneriyorlar.

Mesela başka bir satışta aşağıdaki gibi bilgi var.

Çince den Türkçe'ye çevrimi yayan acısı olarak çevirmişler. Bu satistaki ürün 120 - 140 derece acı ile ışık yayıyor. Bu bilgiye göre mesela 10 cm den üçgen formuna göre ne kadar alanı aydınlatacak bakmak lazim.

Muhtemelen senin linkteki üründe bundan farklı değildir.

Screenshot_20221005-214519_Chrome.jpg

Tamam 360 nm LED bulduysan, dry film üreticisinin istediği dalgaboyunu veriyor. İşe yaraması lazım. Ama işte LED ler ışığı çok saçtığı için çok ince yollarda BELKİ sorun çıkarabilir. Ama civa buharlı ve reflektörlü lambalarda ışık dimdik aşağı iniyor, saçılım çok az.

Ledin uzun ömürlü olması için çalışma sıcaklığının 70°C in altında tutulmasını öneriyorlar.
Anladım. Biz zaten 1-2dk kullanacağız. Gerekli akımıda hesapladık mı 100 yıl kullanırız :)
Muhtemelen bendeki de aynıdır. Zaten hepsi bir fabrikadan çıkmış gibi üretiliyorlar. İçirikleri de aşağı yukarı aynı.

Tamam 360 nm LED bulduysan, dry film üreticisinin istediği dalgaboyunu veriyor. İşe yaraması lazım. Ama işte LED ler ışığı çok saçtığı için çok ince yollarda BELKİ sorun çıkarabilir. Ama civa buharlı ve reflektörlü lambalarda ışık dimdik aşağı iniyor, saçılım çok az.
360-365nm diyor. 5nm nin lafı olmaz herhalde :)
Ayrıca bu ışık yayılımının tam etkisini bilmiyorum ama kapalı bir kutuda ışık, ses gibi duvara çarpıp geri dönmiyor mudur? Işık konusunda pek bilgim yok. Zaten alınca sanada dalga boyunu filan ölçmen için göndereceğim abi. Bende spektometre yok :)

Dik aşağı inmesi, ozalitin yanlarından dry filme ışık sızmasına engel olmak için, yoksa ışıktan maksimum bereket elde etmek için değil.

Anladım. Biz zaten 1-2dk kullanacağız. Gerekli akımıda hesapladık mı 100 yıl kullanırız :)

Muhtemelen bendeki de aynıdır. Zaten hepsi bir fabrikadan çıkmış gibi üretiliyorlar. İçirikleri de aşağı yukarı aynı.

360-365nm diyor. 5nm nin lafı olmaz herhalde :)
Ayrıca bu ışık yayılımının tam etkisini bilmiyorum ama kapalı bir kutuda ışık, ses gibi duvara çarpıp geri dönmiyor mudur? Işık konusunda pek bilgim yok. Zaten alınca sanada dalga boyunu filan ölçmen için göndereceğim abi. Bende spektometre yok :)

Muhtemelen dediğin gibi hepsi aynı fabrikadan cikiyordur.

Bu tür ışık kutularında sağdan soldan yansıma olup istenmeyen golgelenmeleri engellemek için kutu içinin siyaha boyalı olması lazim.

Işık çoğunlukla yukarıdan aşağı olmali yan duvarlardan yansirsa asetatin yanından ışık içeri girer.

Dik aşağı inmesi, ozalitin yanlarından dry filme ışık sızmasına engel olmak için, yoksa ışıktan maksimum bereket elde etmek için değil.
Muhtemelen dediğin gibi hepsi aynı fabrikadan cikiyordur.

Bu tür ışık kutularında sağdan soldan yansıma olup istenmeyen golgelenmeleri engellemek için kutu içinin siyaha boyalı olması lazim.

Işık çoğunlukla yukarıdan aşağı olmali yan duvarlardan yansirsa asetatin yanından ışık içeri girer.
Şöyle bir yansıma açısı yapsak iş görmez mi?

Birde benim cihaz çift taraflı olacağı için aşağıdan yukarıya yansıyan bir tarafda olacak.

yansıma.png

En iyisi lamba (Gökhan'a civa buharlı lamba aldırma konusunda hala ümidimi kesmedim :katil2: )

En iyisi lamba (Gökhan'a civa buharlı lamba aldırma konusunda hala ümidimi kesmedim :katil2: )
Abi 50 tane 3W led 1000TL, Senin lamba da 850tl
Senin lamba ile en az 50cm uzaklık lazım, Benim led ler ile 10cm (belki daha az) işimi göreceğim. Böylece 1,5m yükseklikte bir makine yerine maks 50cm bir makinem olacak.
Senin lambanın 10dk da pozladığını söylüyorsun, normal beyaz floresan 15dk da pozluyor zaten. 5dk için 850 tl vermek mantıklı değil. Benm ledler ile bu süreyi 1-2 dk ya indirmeyi düşünüyorum.

Yani elle tutulur bir tarafı olsa alacağımda, her türlü işime gelmiyor. Ayrıca o lambanın dalga boyunu ölçmüş müydün? Merak ettim. Hangi dalga boyunda 10dk pozluyor. :D

Yani elle tutulur bir tarafı olsa alacağımda, her türlü işime gelmiyor. Ayrıca o lambanın dalga boyunu ölçmüş müydün? Merak ettim. Hangi dalga boyunda 10dk pozluyor. :D

365 nm de güçlü bir pik var, daha düşük ve yüksek dalga boylarında da pikler var, sonra görünür ışıkta bütün spektrumu kaplıyor ve taşmaya sebep oluyordu.

Neyse sen LED ile yap o zaman, ben de günün birinde tekrar PCB yapmaya vakit bulursam sonuçları karşılaştırırız.

Çevrimiçi üyeler

Forum istatistikleri

Konular
5,659
Üyeler
2,438
Son üye
İbrahimSönmez

Son kaynaklar

Son profil mesajları

cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Kesici/Spindle hızı hesaplamak için SpreadSheet UDF'leri kullanın, hesap makinesi çok eski kalan bir yöntem :)
Dr. Bülent Başaran,
Elektrik ve Elektronik Mühendisi
Yonga Tasarım Özdevinimcisi
Üç güzel "çocuk" babası
Ortahisar/Ürgüp/Konya/Ankara/Pittsburgh/San Francisco/Atlanta/Alaçatı/Taşucu...

Back