74HC595 - 74HC165 Kullanımı

17037 eklentisine bak
Bağlantının bu şekilde olması lazım.
İlk verdiğim FZ şemasında OE gnd'ye çekili pull up yapsakda bişeye yaramaz.
Bu şekilde olması lazım.
Picoyu boş ver şuanda arduino üzerinde çalışıyorum.
Bu 13 nolu pinin tam bağlantısını anlat bana.
Şuanda GND ye direk bağlı, VCC ye 10k pullup ile bağlı.
Benim kafa kalın. Nasıl olması gerekiyorsa onu söyle.

Picoyu boş ver şuanda arduino üzerinde çalışıyorum.
Bu 13 nolu pinin tam bağlantısını anlat bana.
Şuanda GND ye direk bağlı, VCC ye 10k pullup ile bağlı.
Benim kafa kalın. Nasıl olması gerekiyorsa onu söyle.
13. pinin gnd'sini ayır.
Sadece pull-up yap

Entegre çalışmayacak.
Çıkışı gözlemliyoruz şuan.
oe pull-up iken ilk kalkış anında çıkış yapıyor mu ona bakacağız

Çıkışların hiçbir zaman 1 olmaması lazım. RC reset devresi çalışmıyor bir şekilde.

ISDS205 normal trigger çalışıyor, sadece dikey skalada fare tekerleğini çevirirsen sapıtıyor.
Abi senin sistemde 11ms lik bir dalga var. Bununda mı olmaması lazım? Yani her halukarda Dümdüz çizgi mi görmeliyiz?

Biz komut vermedikçe çıkışta yaptığı her hareket istemediğimiz bir durum abi.

13. pinin gnd'sini ayır.
Sadece pull-up yap

Entegre çalışmayacak.
Çıkışı gözlemliyoruz şuan.
oe pull-up iken ilk kalkış anında çıkış yapıyor mu ona bakacağız
13 gnd sini ayıdım. sadece 10k ile vcc ye bağlı. Entegre çalışmadı, ledler yanmadı.
Bu durumda ölçüm yaptığımda osiloskop hiç bir şey yakalamıyor.

Sistem ilk açıldığında SRCLR nin 100 ms gibi low kalması lazım sonra high olması ve ondan sonra da high kalması lazım. Öncelikle bunu teyit et.

Öncelikle işe gitme vaktim geldiği için şuan bir şey yapamayacağım. Akşam dönüşte bakacağım.

Sistem ilk açıldığında SRCLR nin 100 ms gibi low kalması lazım sonra high olması ve ondan sonra da high kalması lazım. Öncelikle bunu teyit et.

Bunu kondansatör değeri ile oynayarak çözmeye çalışmak mantıklı olur mu?

13 gnd sini ayıdım. sadece 10k ile vcc ye bağlı. Entegre çalışmadı, ledler yanmadı.
Bu durumda ölçüm yaptığımda osiloskop hiç bir şey yakalamıyor.
Evet istediğimiz bu.

Biz bişey yap demeden hiçbirşey olamaması lazım ama bu pini işlemciden 0a çekeceksin ki entegre çalışmaya başlasın.

Evet istediğimiz bu.

Biz bişey yap demeden hiçbirşey olamaması lazım ama bu pini işlemciden 0a çekeceksin ki entegre çalışmaya başlasın.
Bu mantıklı değilki Ahmet. Zaten işlemcinin bootlooaderi aşana kadarki kısmından kurtulmaya çalışıyoruz.
Yani işlemci boot'u geçip low'a çekene kadar yine sıkıntı çıkma ihtimali yok mu?
Bir de hadi diyelim ki istediğimiz oldu. Bu ekstra pin kullanmak anlamına da geliyor. Mecbur kalırsak kullanırız tabiki, ama Timur abinin yöntemi çalışır hale getirirsek daha mantıklı olur.
Akşam eve geçince teste devam...

Bu mantıklı değilki Ahmet. Zaten işlemcinin bootlooaderi aşana kadarki kısmından kurtulmaya çalışıyoruz.
Yani işlemci boot'u geçip low'a çekene kadar yine sıkıntı çıkma ihtimali yok mu?
Bir de hadi diyelim ki istediğimiz oldu. Bu ekstra pin kullanmak anlamına da geliyor. Mecbur kalırsak kullanırız tabiki, ama Timur abinin yöntemi çalışır hale getirirsek daha mantıklı olur.
Akşam eve geçince teste devam...
Bu oe pini en doğru yol gibi geliyor bana direkt çıkışı pasif ediyoruz çünkü.

Bu pull-up direnci çıkışları pasif tutucak bizim işlemci kendine geldiğinde 0a çekecek artık çıkışlar aktif olabilir hale gelecek.

Output Enable pini eğer 1'e çekildiyse girişten ne bilgi gelirse gelsin asla çıkış yaptırmaz ne zaman 0'a çekilirse o zaman çıkış yapmaya başlar en güvenli yol bu.

OE pinini kullanmamaya çalışıyoruz Ahmet, çünkü hem ilave bir pin, hem de bir sürü pullup/pulldown gerekecek.

RC zaman sabiti 100 ms beyler, tam tersi bir kere çalıştıktan sonra o değerin azaltılması lazım. Yoksa PICO'nun bir delay döngüsünde beklemesi lazım reset'in tamamlanması için.

Ama değişik değerler kullanarak gözlemlemek öğretici olur.

Datasheet'e göre SRCLR palsinin en kötü durumda en az 100 ns olması gerekiyor. Ben 100 ms gibi değerler seçtim. Yani 1 milyon kat daha fazla. Bir kere çalıştıktan sonra 1 μs gibi bir değer seçilebilir ki bu da datasheet'teki verinin 10 katı marj veriyor.

Ama değişik değerler kullanarak gözlemlemek öğretici olur.

Datasheet'e göre SRCLR palsinin en kötü durumda en az 100 ns olması gerekiyor. Ben 100 ms gibi değerler seçtim. Yani 1 milyon kat daha fazla. Bir kere çalıştıktan sonra 1 μs gibi bir değer seçilebilir ki bu da datasheet'teki verinin 10 katı marj veriyor.
Direnci de değiştirmek gerekiyor yani. Şu datasheet e bir de ben bakayım yav. Bakim bişey anlayacak mıyım? :)

Direnci de değiştirmek gerekiyor yani. Şu datasheet e bir de ben bakayım yav. Bakim bişey anlayacak mıyım? :)

Zaman sabiti önemli. Yani R ve C çarpımı. Yoksa direnci değiştirmişsin, kondansatörü önemli değil. Ama makul de olmak lazım. 10 μs zaman sabiti için 10 MΩ direnç ve 1 pF kondansatör kullanmak yerine daha ortalarda birşek kullanmak, tolerans açısından daha iyi sonuç verir.

Zaman sabiti önemli. Yani R ve C çarpımı. Yoksa direnci değiştirmişsin, kondansatörü önemli değil. Ama makul de olmak lazım. 10 μs zaman sabiti için 10 MΩ direnç ve 1 pF kondansatör kullanmak yerine daha ortalarda birşek kullanmak, tolerans açısından daha iyi sonuç verir.
Bendeki datasheet e göre SRCLR bacağı MR olarak yazıyor. Bu bilgiye göre aşağıdaki sayfa bakmam gereken doğru yer sanırım.

Screenshot_20220427-144142.jpg

Burada söylenen 6ns için kullanınan voltajın yarısını verecek kadar direnç ve 50pF kondansatör kullanmak gerekiyor. Doğru mu anlamışım?

Çevrimiçi üyeler

Forum istatistikleri

Konular
5,900
Üyeler
2,498
Son üye
TaKo

Son kaynaklar

Son profil mesajları

Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar. Elektrik laboratuvarınız varsa bunun hakkında bir konunuz var mı acaba? Sizin laboratuvarınızı merak ettim de :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar forumda yeniyim! Bir sorum olacaktı lcr meterler hakkında. Hem bobini ölçen hemde bobin direnci ölçen bir lcr meter var mı acaba?
gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
Back