74HC595 - 74HC165 Kullanımı

Birde abi bitSet ve bitClear komutlarını yanlız başına kullan forları kaldır tek çıkışı aktif edip pasif et daha rahat kavrarsın mantığını
onu anladım. bitSet numarasını verdiğimiz ledi HIGH yapıyor, bitClear da numarasını verdiğimiz ledi LOW yapıyor.

onu anladım. bitSet numarasını verdiğimiz ledi HIGH yapıyor, bitClear da numarasını verdiğimiz ledi LOW yapıyor.
Pico ile de aynı komutlarla kullanabilirsin 595'i.
Besleme olarak 3.3'ile de çalışıyor sorun yok.

Zaten shift registerler için 2 komutumuz var can alıcı

shiftOUT
shiftIN

Bunları sda, scl filan gözetmeksizin istediğimiz pine bağlayabiliyor muyuz?

C++:
int latchPin = 5;
int clockPin = 6;
int dataPin = 4;

Tamam. Bu gün daha fazla bir şey yapamayacağım. Ekrana bakamıyorum.
Yarın 74HC595'i picoya eklerim.

Bize öğretmenimiz bunları anlatırken latch'ı debriyaj olarak anlatmıştı.

Bence iyi bir benzetme olmamış. Gerçek olanlara çok daha yakın şu benzetme yapılabilir:

1) Tiyatro sahnesinde önce perdeleri kapatıyorsun.
2) Sonra arkada sahneyi hazırlıyorsun.
3) Sonra perdeleri açıyorsun ve herkes hazırlanan sahneyi görüyor.

Seninde böyle mi oluyor abi uzun süreler bakınca gözlerim yaşarıyor dinlendirmezssem yaşlar süzülmeye başlıyor.
Benim gözlerimle ilgili bir problemim yok. Migrenim var. Bir tuttu mu hayatı zindan ediyor. Özellikle ışığa duyarlılığım çok artıyor. Bir süre ilaç alıp zifiri karanlıkta dinlenmem gerekiyor.

Osiloskop ile SRCLR bacağını ölçmeye çalıştım ama sanırım trigger modu sıkıntılı olduğu için hiç bir görüntü alamadım.
Auto modunda da sinyal bir anlık gelip kayboluyor. Orada da göremiyorum.

Osiloskop ile SRCLR bacağını ölçmeye çalıştım ama sanırım trigger modu sıkıntılı olduğu için hiç bir görüntü alamadım.
Auto modunda da sinyal bir anlık gelip kayboluyor. Orada da göremiyorum.
Sorun mu var
Yoksa incelemek için mi bakıyorsun abi

Timur abinin SRCLR bacağına yaptığı konfigürasyonu anlamaya ve test etmeye çlışıyorum. Olmuşsa picoya geçeceğim, olmamışsa konu buradan devam edecek.

Timur abinin SRCLR bacağına yaptığı konfigürasyonu anlamaya ve test etmeye çlışıyorum. Olmuşsa picoya geçeceğim, olmamışsa konu buradan devam edecek.
onun için bir çıkışa bak abi ilk enerji verme anında neler oluyor çıkışlarında 595in

onun için bir çıkışa bak abi ilk enerji verme anında neler oluyor çıkışlarında 595in
Timur abinin konfigürasyonu olmadan ilk enerji verildiğinde, herhangi bir çıkışın görüntüsü aşağıdaki gibi.
osi1.png

Bu sefer Timur abinin yaptığı konfigürasyonla ölçüm yaptım. Sonuç aşağıdaki gibi
osi2.png

595.png

Bağlantının bu şekilde olması lazım.
İlk verdiğim FZ şemasında OE gnd'ye çekili pull up yapsakda bişeye yaramaz.
Bu şekilde olması lazım.

Çıkışların hiçbir zaman 1 olmaması lazım. RC reset devresi çalışmıyor bir şekilde.

ISDS205 normal trigger çalışıyor, sadece dikey skalada fare tekerleğini çevirirsen sapıtıyor.

Forum istatistikleri

Konular
5,983
Üyeler
2,516
Son üye
adu33

Son kaynaklar

Son profil mesajları

deneyci wrote on hakan8470's profile.
Sibonge uNkulunkulu ngokuhlukahluka asinike kona.

Bu hangi dil? :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar. Elektrik laboratuvarınız varsa bunun hakkında bir konunuz var mı acaba? Sizin laboratuvarınızı merak ettim de :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar forumda yeniyim! Bir sorum olacaktı lcr meterler hakkında. Hem bobini ölçen hemde bobin direnci ölçen bir lcr meter var mı acaba?
gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
Back