74HC595 - 74HC165 Kullanımı

Şurada belirtiliyor pals süresi (SRCLR low). En kötü durum Vcc nin 2V, sıcaklığın da -40 .. 85 ℃ olduğu durum ve 100 ns. Sen artık kafana göre bundan daha fazla bir değer seçersin. Önemli olan, senin program çalışmaya başladığında reset kesin olarak tamamlanmış olsun. Artık 1 μs mi yaparsın, 10 μs mi, 1 ms mi sana kalmış.

1651060371794.png

Bunu bırakayım earlephilhower abimizin pico için oluşturduğu shiftIN ve shiftOUT komutlarını çalıştıran kısım bu.
Basitmiş aslında bu komutları kullanmadan da yapabilirmişiz

Tamam adam güzel kod yazmış, ama bu bit gönderme işini kendiniz yapın, böyle hazır fonksiyon kullanarak birşey öğrenilmez.

Şurada belirtiliyor pals süresi (SRCLR low). En kötü durum Vcc nin 2V, sıcaklığın da -40 .. 85 ℃ olduğu durum ve 100 ns. Sen artık kafana göre bundan daha fazla bir değer seçersin. Önemli olan, senin program çalışmaya başladığında reset kesin olarak tamamlanmış olsun. Artık 1 μs mi yaparsın, 10 μs mi, 1 ms mi sana kalmış.

17039 eklentisine bak
@Gokrtl abinin SN74HC595 çok fark edermi aralarında CD ile

@Gokrtl abinin SN74HC595 çok fark edermi aralarında CD ile

Farketmez çünkü sınırlardan kat kat uzakta duruyoruz. Ama datasheet'teki yerini de belirteyim (MR low). Burada daha geniş bir sıcaklık aralığı vermiş ve en kötü zaman da 110 ns demiş.

1651060860166.png

595:
 digitalWrite(dataPin, !!(val & (1 << i)));

earlephilhower abi burda ne anlatmak istemiş anlamadım.
"!!" bu ne demek 1 tane koyunca değil'se oluyor 2 tanesi ne anlama geliyor

Farketmez çünkü sınırlardan kat kat uzakta duruyoruz. Ama datasheet'teki yerini de belirteyim (MR low). Burada daha geniş bir sıcaklık aralığı vermiş ve en kötü zaman da 110 ns demiş.

17040 eklentisine bak
Yani biz 5v kullandığımıza göre 4.5v'u baz alırsak küçük değerde bir dirençle 5v kaynağı 4.5v durumuna düşürmemiz gerekiyor. Buna karşılık gelen 22ns yi tam tutturmak için de kondansatör değeri belirlemek lazım. Direnci ohm kanunundan bulurum da kondansatör için nasıl hesap yapılır bilmiyorum. Normalde ancak deneme yanılma ile bulabilirim. Yukarıda kurduğum mantık doğruysa tabi.

İşin kötüsü ne biliyor musunuz?
Ben DVR kayıt cihazı gibiyim. Önden veri kaydettikçe, arkadan kayıt siliyorum. Bir zaman sonra bunları hatırlayabilir miyim emin değilim :)

595:

Biri sola kaydırıp AND leyince 0x00, 0x01, 0x02, 0x04 ... gibi değerler çıkıyor. Bunları 0 veya 1 değerine indirgemesi lazım. !! o işe yarıyor.

O fonksiyona hiç bakmadan senin bu işi yapabiliyor olman lazım. Zor birşey de değil. Hazırcılığın sonu iyi değil. Diyelim ileride denizaltıda görevlisin ve bir C program yazman gerekiyor. Denizin 2000 metre altındasın, haliyle İnternet de yok ve Phil abin'de hazır birşeyler var mı diye bakamıyorsun. Ne yapacaksın?

595:

Bu adamın attığı değişik taklaları atmadan düz mantık bu kodu yazmaya çalış. Öyle yaparsan da hız olarak Phil'inkinden çok da farklı bir sonuç almazsın. Çok yüksek hız isteniyorsa zaten bu iş assembly de yapılır, veya hardware tabanlı çözüme yönelinir.

Bu adamın attığı değişik taklaları atmadan düz mantık bu kodu yazmaya çalış. Öyle yaparsan da hız olarak Phil'inkinden çok da farklı bir sonuç almazsın. Çok yüksek hız isteniyorsa zaten bu iş assembly de yapılır, veya hardware tabanlı çözüme yönelinir.
Abi forumda paylaşacağım bir proje daha yapıyorum yine esp(ler:kizgin3:) ile onu bitireyim uğraşacağım 595 üstüne ben bu güne kadar hep shiftOUT ile kullandım.

Biri sola kaydırıp AND leyince 0x00, 0x01, 0x02, 0x04 ... gibi değerler çıkıyor. Bunları 0 veya 1 değerine indirgemesi lazım. !! o işe yarıyor.

O fonksiyona hiç bakmadan senin bu işi yapabiliyor olman lazım. Zor birşey de değil. Hazırcılığın sonu iyi değil. Diyelim ileride denizaltıda görevlisin ve bir C program yazman gerekiyor. Denizin 2000 metre altındasın, haliyle İnternet de yok ve Phil abin'de hazır birşeyler var mı diye bakamıyorsun. Ne yapacaksın?
İş başa düştü.
yardımını gördüğüm tek abim earlephilhower değil:)

Eğer denizde elektrik-elektronik ile uğraşacaksan biraz kalın bir tecrübe şart bence.

Ama bu seneryoda kalırsam okulda yaptığımız gibi butonlardan yola çıkarak yapardım.

Abi forumda paylaşacağım bir proje daha yapıyorum yine esp(ler:kizgin3:) ile onu bitireyim uğraşacağım 595 üstüne ben bu güne kadar hep shiftOUT ile kullandım.

Eninde sonunda sen gene shiftOut shiftIn falan kullan. Ama onları kendin de rahatlıkla yazabilecek duruma geldikten sonra ...

Bu hazırcılık konusu gerçekten çok önemli. Hep hazır IDE, hazır derleyici, hazır örnek program, hazır geliştirme kartı falan derken bizim gençlerimiz hiçbirşey öğrenmiyor. Hap gibi kendilerine ne verilirse onu yutuyorlar. Rusya'ya uygulanan geniş çaplı ambargo çok yakında Türkiye'ye de uygulanacak, ve seviye olarak çok daha beter olacak. O gün geldiğinde sudan çıkmış balığa dönmemek için artık sıfırdan birşeyler yapabiliyor olmamız lazım.

Bu hazırcılık konusu gerçekten çok önemli. Hep hazır IDE, hazır derleyici, hazır örnek program, hazır geliştirme kartı falan derken bizim gençlerimiz hiçbirşey öğrenmiyor. Hap gibi kendilerine ne verilirse onu yutuyorlar. Rusya'ya uygulanan geniş çaplı ambargo çok yakında Türkiye'ye de uygulanacak, ve seviye olarak çok daha beter olacak. O gün geldiğinde sudan çıkmış balığa dönmemek için artık sıfırdan birşeyler yapabiliyor olmamız lazım.
Bu konudan bende dertliyim. Php yi öğrenmeye çalışırken hazır frameworkler yoktu. En temelinden öğrendim biraz. Sonradan hazır frameworkler çıkıncada hiç bir zaman bakmadım bunlara ve onaylamadımda. Şimdi görüyorum herkes framework kullanıp php bildiğini sanıyor. Asıl php yi görseler tanırlar mı acaba? :)
Sonra arduino ile C ye giriş yapınca maalesef bende framework olarak öğrendim. Halbuki en temelden öğrenmek istiyorum C dilinde.

Programlama olarak fakrlı limanlara açılmayı deniyorum.

Şuan elimde 2 adet 16f877 var bunları c++ ile nasıl yazabilirim bunu araştırıyorum.
Bu vesile ile artık kent kurtuğum arduino idem'den kopmayı planlıyorum.

Şimdi ilk denememi Ahmetin dilinden kurtulmak için, onun istediği gibi yaptım :katil2:
OE pinini 10K ile Pullup yaptım. Ayrıca pini Nanoun 2 numaralı pinine bağlayıp Setup Void kısmında LOW'a çektim.
Bu şekilde ilk enerjiyi verdiğimde Osiloskoptan aldığım çıktı şöyle;
201ms lik bir LOW durumu görünüyor ve ledler sırayla yanmaya başlıyor.

osiahmet.png

Şimdi ilk denememi Ahmetin dilinden kurtulmak için, onun istediği gibi yaptım :katil2:
OE pinini 10K ile Pullup yaptım. Ayrıca pini Nanoun 2 numaralı pinine bağlayıp Setup Void kısmında LOW'a çektim.

17042 eklentisine bak

Bu hangi sinyal?

17042 eklentisine bak
Ben dedim abi 2sini birlikte kullanalım hem @taydin abinin power on reset hemde oe diye sadece gariban oe ne yapsın

LED çıkışı lazım değil şu anda. SRCLR girişi lazım. Orada ilk güç verildiğinde 100 ms gibi bir pals görmen lazım.

Çevrimiçi üyeler

Forum istatistikleri

Konular
5,892
Üyeler
2,494
Son üye
yasin533

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Kesici/Spindle hızı hesaplamak için SpreadSheet UDF'leri kullanın, hesap makinesi çok eski kalan bir yöntem :)
Back