ABS tabla yapışma sorununa bir çözüm

Isıtma 10 dakikayı buluyor değil mi hocam. 220v 750W silikon tablalar var. Onlara baktınız mı hiç?

Yazıcının fırın bölümünde bu seramik ısıtıcı bir filmin içinde etrafında boşluk olacak şekilde duruyor. Eskiden lamba kullanılıyormuş aynı prensipte ortamı ısıtıyor demek ki. Bence bunu tablaya termal silikon ile yapıştırıp kullanabilirsin. Bunun etrafını çok hızlı ısıtması lazım, yazıcıya bir şey gönderdiğinde 20-30 sn de ilk çıktıyı veriyor.

Bu ısıtıcıları benim yazıcıda (HP LaserJet M276nw) fırın (Fuser) hatası çıktığında keşfettim. Nasıl kullanıldığını net olarak bilmiyorum. Benim yazıcıda 220V ile triac tarafından sürülüyordu. Benim yazıcının bulamadım ama seramik kullanan yazıcının servis kitapçığından şema bile bulmak mümkün.

Bu ısıtıcı ile o zaman sıfırdan bir tabla yapmak daha uygun. Şöyle birşey olabilir: Elimde 6 mm kalınlıkta aluminyum tabaka var. Bundan 33 x 33 cm kesip üzerini frezede tam olarak düzleyebilirim. sonra da altına bunlarda 5 tane falan mermer yapıştırıcı ile tutturarak deneme yapılabilir.

Isıtma 10 dakikayı buluyor değil mi hocam. 220v 750W silikon tablalar var. Onlara baktınız mı hiç?

Tam zaman tutmadım ama evet o kadar tutuyor olabilir. Tam anlamıyla limitte çalışıyor tabla, ama gene de 110 °C de sabit tutabiliyor.

220V tablalar görmedim hiç. Türkiye'de bulunabiliyor mu? Bir de ısı kontrolü nasıl oluyor?

Rhino3dprinter sitesinde 1kWlık var gözüküyor. Tabla ölçülerinizi bilmiyorum ama fiyatı uçukmuş. Çinden getirtmek daha hayırlı olur. Netten bir video izledim anladığım kadarıyla ssr bağlamış onunla aç kapa yapıyor tablayı. 20 dereceden 120 dereceye 90 saniyede ulaşıyor 750w ile.

Abi ön ısıtma için uygun omajda 4 tane taş direnci tablanın altına bağlasan ister 12 - 24 voltta ister 220 voltta çalıştırsan nasıl olur?

100 watt 4 tane taş direnci tablanın altına uygun şekilde tuttur. Bir şekilde sürebilirsin. Yüksek gerilimle istersen dimmerle , düşük gerilimle istersen pwm tekniği ile. Tekniğe göre direncin omajı değişir. Çok pahalı rezistanslara gerek yok bence.

Görsel örnek olsun diye ekledim.

022r-100w-aluminyum-direnc.jpg

Abi ön ısıtma için uygun omajda 4 tane taş direnci tablanın altına bağlasan ister 12 - 24 voltta ister 220 voltta çalıştırsan nasıl olur?

100 watt 4 tane taş direnci tablanın altına uygun şekilde tuttur. Bir şekilde sürebilirsin. Yüksek gerilimle istersen dimmerle , düşük gerilimle istersen pwm tekniği ile. Tekniğe göre direncin omajı değişir. Çok pahalı rezistanslara gerek yok bence.

Görsel örnek olsun diye ekledim.

4303 eklentisine bak

Evet bu da çok iyi fikir. Eğer kendim sıfırdan bir tabla yaparsam ileride bu en mantıklı yol. Mekanik olarak tablaya bağlamakta hiç sorun yok. Termal macun ile de ısı iletimini sağlamak mümkün.

İsiyi sabit tutmak istiyorsan bence pid gerekli. Enda nin rolelerini kullandim beni mennun etmisti.

Bu şekilde güzel ısı kontrolü yapılabilir tabi, ama en güzeli yazıcının kontrol kartının bu yapması. Acaba benim yazıcının kontrol kartı nasıl kontrol ediyor ısıtıcıyı onu merak ediyorum. Kart üzerinde 400 W lık gücü PWM yapabilen bir çıkış var herhalde. Bu durumda daha yüksek güçlü birşey bağlanırsa onu kontrol edemeyecek. Bu durumda direkt PWM sinyalini alıp kendi güç transistörünü veya SSR yi sürdürmek lazım. Kartın özelliklerine biraz bakayım.

Kart ile entegre oldumu direkt olarak dilimleyicide herşeyi ayarlıyorsun ve yazıcıya gönderince ısı ayarları falan herşey otomatik yapılıyor.

Bu ısıtıcı ile o zaman sıfırdan bir tabla yapmak daha uygun. Şöyle birşey olabilir: Elimde 6 mm kalınlıkta aluminyum tabaka var. Bundan 33 x 33 cm kesip üzerini frezede tam olarak düzleyebilirim. sonra da altına bunlarda 5 tane falan mermer yapıştırıcı ile tutturarak deneme yapılabilir.
Abi 1 tanesi birkaç saniyede toneri eritiyor. 5 tane fazla olmasın :)

Sağolsun Serkan kardeşim tam benim istediğim metal halide lambalardan bulmuş ve göndermiş. İki tane 300 W lambayı yazıcı kabininde uygun bir yere monte edeceğim ve bir dimmer ile ısısını ayarlayacağım. Ürettiği ışık da parçanın iyi görülmesi için bonus olacak :)

IMG_20200629_120302.jpg

Abi lambalar konusunda satici8 bu lambalari 500 watt oldugunu iddia ediyor. Once inanmadim 3 satıcı gezdim hepside aynisini soyledi.

1 tanesi bu etiketin 300 watt yazmasinin nedenini soyle acikladi. Yeni yonetmelikte lambalarin enerji tasarruflu olmasi ile ilgili bir seyler soyleyip bu lambanin 500 watt oldugu ama uzerine 300 yazildigini soyledi.

Açıkcası ne dedigini bende anlamadim firsatim olsaydi lambaları test edip elektriksel gucunu olcup gonderecektim ama firsatim olmadi.

Abi sende cektigi akimi olcup yazarsan 300 watt mi 500 watr mi ogrenmis oluruz.

Abi lambalar konusunda satici8 bu lambalari 500 watt oldugunu iddia ediyor. Once inanmadim 3 satıcı gezdim hepside aynisini soyledi.

1 tanesi bu etiketin 300 watt yazmasinin nedenini soyle acikladi. Yeni yonetmelikte lambalarin enerji tasarruflu olmasi ile ilgili bir seyler soyleyip bu lambanin 500 watt oldugu ama uzerine 300 yazildigini soyledi.

Açıkcası ne dedigini bende anlamadim firsatim olsaydi lambaları test edip elektriksel gucunu olcup gonderecektim ama firsatim olmadi.

Abi sende cektigi akimi olcup yazarsan 300 watt mi 500 watr mi ogrenmis oluruz.

Şimdi ölçtüm. 1.5 A çekiyor ve bu da 330 W yapıyor. Tam ısısına ulaşınca herhalde 300 W civarı oluyordur. Ama ürettiği ısı ve ışık aman Allahım :cheeky5:

Ölçmek için kaynak gözlüklerini taktım ve masa ile arasında 5 cm olmasına rağmen masayı yakmaması için çabucak ölçüp hemen fişi çektim. Bu yeter de artar bile. Hatta dimmersiz çalıştırmamam lazım bunu. Yazıcının alt tablasına bağlayacağım herhalde bunu. Böylece alt tarafı ısıtır ve ısınan hava da yükselip tablaya faydası olur. Aslında yazıcının tablasının üstüne bağlamayı düşünüyordum baskıyı da aydınlatsın diye, ama o kadar çok ışık veriyor ki kesinlikle bakmak mümkün değil.

Aynen dusundugum gibi satis politikasi. Zaten uretici bir cok yasal kontrol altinda. Oraya 300 watt yazıp icine 500 watt lamba koymaz.

1 satıcının elinde 1 tane 500 watt philips lamba vardi oda tek diye almamistim ertesi gun gittigimde oda satılmıştı.

Ama en azindan bunun yeterli gelmesi iyi olmus. Bencede sogru mesafede yeterli sicakliga ulaştıracaktır.

Kolay gelsin.

Aynen dusundugum gibi satis politikasi. Zaten uretici bir cok yasal kontrol altinda. Oraya 300 watt yazıp icine 500 watt lamba koymaz.

1 satıcının elinde 1 tane 500 watt philips lamba vardi oda tek diye almamistim ertesi gun gittigimde oda satılmıştı.

Ama en azindan bunun yeterli gelmesi iyi olmus. Bencede sogru mesafede yeterli sicakliga ulaştıracaktır.

Kolay gelsin.

Buradaki elektrikçiler bana hep R7S duyu ve lambalarının eski teknoloji olduğunu ve artık getirtmediklerini söylemişti. Demekki senin taraflarda bunlar hala satılıyor.

Şimdi plan şöyle: Bu yazıcının kontrol kartında birden fazla sıcaklık kontrol portu var. İki tanesi tabla ve ekstruder için kullanılıyor. Diğer çıkışlardan birisi ile bir SSR ile veya röle ile bu lambaları süreceğim ve sıcaklığı tabla sıcaklığına eşit ayarlayacağım. Bu durumda lambalar ilk anda maksimum parlak yanacak ve iç kabin kısa sürede ısınacak. Sonra da kabin kapalı olduğu için lambaların parlaklığının iyice azalmasını bekliyorum.

(Bakalım gerçekte ne olacak :rolleyes: )

Gayet mantikli,

Ancak,

Soyle bir dusuncem var. Mesela bir eyfel kulesi bastigimizi dusunelim. Once tablayi isitiyoruz bu esnada lambalar maksimum gucte yanıp tabla en kisa surede istenen sicakliga ulastirilir.

Ancak basim isleminde lambanin ne tur avantaj oluşturacağı emin degilim. Basim esnasinda oluşacak isi urunun seklini bozacak kadar yükselmez degilmi?

Şimdi ABS'de çıkan en büyük sorun şu: Tabla çok sıcak, ama tabladan uzaklaştıkça sıcaklık hızla azalıyor. Bu durumda zaten ABS'deki deformasyonu hemen görüyorsun. Tabladan yükselen parça yükseldikçe içe büzülüyor ve aşağı yukarı 10 mm den sonra artık düzgün devam ediyor.

Mesela ben tablayı 110 °C yapıyorum, ama ortam sıcaklığını ölçmemekle beraber bundan oldukça aşağıdadır. Tahminim 80 °C veya daha aşağısı.

İşte ben lambalarla ortamı ısıtırsam ve örneğin ortamı 90 °C tablayı da 90 °C yaparsam ABS parça, minimum deformasyonla yükselecek. Basım bitince de ortam kapalı kalacak ve yavaşça soğumaya bırakılacak. Böylece dengeli bir şekilde her yerden büzülecek.

Forum istatistikleri

Konular
5,760
Üyeler
2,458
Son üye
rickss

Son kaynaklar

Son profil mesajları

cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Kesici/Spindle hızı hesaplamak için SpreadSheet UDF'leri kullanın, hesap makinesi çok eski kalan bir yöntem :)
Dr. Bülent Başaran,
Elektrik ve Elektronik Mühendisi
Yonga Tasarım Özdevinimcisi
Üç güzel "çocuk" babası
Ortahisar/Ürgüp/Konya/Ankara/Pittsburgh/San Francisco/Atlanta/Alaçatı/Taşucu...

Back