Ağaç şerit testere ile metal kesmek

Tesisatın kurulu gücü 15 kW, 32 A prizler biraz abartı olmaz mı?

Sigortalar 32 Amperlik Hocam, o yüzden prizi de öyle almanız yerinde olur. Bunların mevcut prizlere bağlı olduğunu düşünüyorum.

Sigortaları 16 amper yapayım ben. Şöyle birşey düşünüyorum: kıstırmalı WAGO klemensler almıştım, 10 luk köprüleri de var. Onlarla şu panoyu biraz adam ederim sonra. 16 A sigorta daha az yer kaplayacağı için de her şey sığar.

Sigortaları 16 amper yapayım ben. Şöyle birşey düşünüyorum: kıstırmalı WAGO klemensler almıştım, 10 luk köprüleri de var. Onlarla şu panoyu biraz adam ederim sonra. 16 A sigorta daha az yer kaplayacağı için de her şey sığar.
63 Ampere kadar (63 A dahil) sigortaların çok büyük kısmının genişlikleri aynı Hocam. Yer açısından avantajı olmaz.

Kaynak makinesi dediğiniz punta kaynağı ise ya da iki fazdan beslenen bir kaynak makinesi ise 16 Amper sigortayı attırabilir bilginiz olsun. Onun prizini büyütmeniz daha iyi olacaktır.

üstadım önceliği KAKR'ye vermeniz daha mantıklı olabilir.

KAKR vardı ben söktüm. Sürekli atıp duruyordu. Ama belki sonra 300 mA olanını takabilirim, 30 mA ile çalışılacak gibi değil. Frezede kesim yapıyorum, çat elektrik kesiliyor, kesici uç da çöp oluyor.

Kaynak makinesi dediğiniz punta kaynağı ise ya da iki fazdan beslenen bir kaynak makinesi ise 16 Amper sigortayı attırabilir bilginiz olsun.

%100 emin olmamakla beraber bu makinanın tüm fazları kullandığını düşünüyorum. 280 A inverter TIG makina.

KAKR vardı ben söktüm. Sürekli atıp duruyordu. Ama belki sonra 300 mA olanını takabilirim, 30 mA ile çalışılacak gibi değil. Frezede kesim yapıyorum, çat elektrik kesiliyor, kesici uç da çöp oluyor.

alıcılara göre KAKR seçimi önemli. cihazların çokluğundan kaynaklı artık akımlar varsa KAKR sayısını çoğaltarak çözüm üretilebilir. ölçü aleti parkınız oldukça geniş sorunu yakalamakta zorluk çekmeyeceğinizi tahmin ediyorum.

Bence sorun kaçak akım eşiğinin yükselmesi değil. Eğer öyle olsa, makinayı çalıştırdığın anda KAKR atardı. Sorun, rastgele KAKR atması. Hiç yük yok, kırıcıyı çalıştırıyorum bir süre sonra atıyor. Veya freze 5 dakikadır kesim yapıyor hiç sorun yok, sonra atıyor. Sorun muhtemelen parazitik kaynaklı.

Bence sorun kaçak akım eşiğinin yükselmesi değil. Eğer öyle olsa, makinayı çalıştırdığın anda KAKR atardı. Sorun, rastgele KAKR atması. Hiç yük yok, kırıcıyı çalıştırıyorum bir süre sonra atıyor. Veya freze 5 dakikadır kesim yapıyor hiç sorun yok, sonra atıyor. Sorun muhtemelen parazitik kaynaklı.
Geçmişte bir makinede çok basit bir hata nedeniyle kaçak akımın tutmadığını görmüştüm, sinyal lambası ya da ona benzer küçük bir ekipmanın nötr ucu yanlışlıkla toprağa bağlanmıştı. Böyle bir şey olabilir, ya da freze ise soğutma sıvısı sıçrıyor olabilir.

Denemek lazım Hocam. Taşımazsa değişikliğe gidersiniz.

Makinayı en yüksek gücü çekecek şekilde yapılandırmak da uğraştıracak birşey. Akımı maksimum yapmak yeterli olmaz herhalde. Elektrodu da uzak tutup voltajın yükselmesini sağlamak lazım, kolay iş değil.

Peki sigortalar 32 A, prizleri de 32 A yaptım diyelim. Prizlere giden kablolar 4x4 mm2 Bu kablolar 32 A taşır mı?

Böyle bir şey olabilir, ya da freze ise soğutma sıvısı sıçrıyor olabilir.

Değişik makinalarda sorun çıkıyordı yanlış hatırlamıyorsam. Elektrikli el aletleri ve elektrikli süpürgeyi özellikle hatırlıyorum. Belki de frezede olan olay da buydu. Yani kesim devam ediyor, ben elektrikli süpürgeyi çalıştırıp talaş toplamaya başlıyorum, bir süre sonra KAKR kesiyor.

Ama tabi bu yıllar önceki KAR ile. Belki yeni ürünler çok daha parazite dayanıklıdır, denemek lazım. 300 mA kullansam uygun olmaz mı? Yangına karşı koruma sağlaması da yeterli benim açımdan.

Makinayı en yüksek gücü çekecek şekilde yapılandırmak da uğraştıracak birşey. Akımı maksimum yapmak yeterli olmaz herhalde. Elektrodu da uzak tutup voltajın yükselmesini sağlamak lazım, kolay iş değil.

Peki sigortalar 32 A, prizleri de 32 A yaptım diyelim. Prizlere giden kablolar 4x4 mm2 Bu kablolar 32 A taşır mı?
4x4 mm² NYM kablonun akım taşıma kapasitesinin üst sınırı bu kadar (32 Amper). Sürekli olarak bu akımı çekecek olsam (örneğin ısıtıcı) tercihim bir üst kesit olan 6 mm² olurdu.

Kaynak makinesi deyince aklıma içinde klasik koca bir trafo olan punra kaynağı yada elektrot kaynağı yapan makineler geldi. Bu tip makinelerde trafonun beslendiği anda çekeceği ilk yüksek akım sigortayı anında attırabilir. Aynı sorunu bir fazlı motorlarda da yaşardık bazen, örneğin seyyar ve 1.5 kW motoru olan bir fazlı kompresörü standart 220 V prizlerde çalıştırırken problem yaşardık. Prize taktığınız anda B16 sigorta atardı, bazı eski tesisatlarda otomatik sigorta yerine buşonlu olurdu onlarda çalışırdı. Sizdeki makinede böyle bir sorunla karşılaşacağınızı pek düşünmüyorum, ama denemeden tahminde bulunmak zor hocam.

Değişik makinalarda sorun çıkıyordı yanlış hatırlamıyorsam. Elektrikli el aletleri ve elektrikli süpürgeyi özellikle hatırlıyorum. Belki de frezede olan olay da buydu. Yani kesim devam ediyor, ben elektrikli süpürgeyi çalıştırıp talaş toplamaya başlıyorum, bir süre sonra KAKR kesiyor.

Ama tabi bu yıllar önceki KAR ile. Belki yeni ürünler çok daha parazite dayanıklıdır, denemek lazım. 300 mA kullansam uygun olmaz mı? Yangına karşı koruma sağlaması da yeterli benim açımdan.
Belli olmuyor Hocam, birden fazla DC güç kaynağınız var mesela güç kaynağı çıkışı (-) uçlar topraklanmış diyelim. Bazen öyle bir yerden loop yapıp geliyor ki çat diye atıyor kaçak akım. Osiloskopta da yaşarız bazen benzer problemleri bilirsiniz.

Özellikle eski makinelerde (3 Faz 1 Toprak) fişlerden çalışan makinelerde 220 V ile çalışan bir ekipman görüyorsanız ve özel 380V/220V trafosu yoksa dikkatle yaklaşmak gerekir.

400 v bir bağlantıda KAKR bir iş makinesinde kafasına göre davranıyorsa ilk bakmanız gereken yer bence nötr kablosunun bağlantıları. Bu tip arkadaşlar genelde nötr kullanmadığı için bağlantı esnasında toprak hattı ile karıştırılıp öyle bağlanabiliyor.

KAKR için nötr kutuplu bir eleman mı kullanıyorsunuz? (3 faz + 1 Nötr olanlardan) yoksa direkt 3 fazlı mı?

Evet bağlantıları komple gözden geçirmemde fayda var. Zaten bir yerde nötr barasına sarı yeşil kablo bağlı. Artık kablosu bitti de mi onu kullandı ne halt etti bakmak lazım.

Daha önce olan KAKR üç fazlı idi ve ana şebeke girişinde idi (Oradaki MKŞ yerinde o var).

Forum istatistikleri

Konular
6,543
Üyeler
2,685
Son üye
Metalech

Son kaynaklar

Son profil mesajları

hakan8470 wrote on Dede's profile.
1717172721760.png
Dedecim bu gul mu karanfil mi? Gerci ne farkeder onu da anlamam. Gerci bunun anlamini da bilmem :gulus2:
Lyewor_ wrote on hakan8470's profile.
Takip edilmeye başlanmışım :D ❤️
Merhaba elektronik tutsakları...
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar. Elektrik laboratuvarınız varsa bunun hakkında bir konunuz var mı acaba? Sizin laboratuvarınızı merak ettim de :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar forumda yeniyim! Bir sorum olacaktı lcr meterler hakkında. Hem bobini ölçen hemde bobin direnci ölçen bir lcr meter var mı acaba?
Back