Ağaç şerit testere ile metal kesmek

Şu hareketle çıktı

1724393398579.jpeg

1724393470715.jpeg

Şimdi bu butonun delik çapı için 22 mm deniyor. Ama o şekilde monte edince oradaki dişli ve lastik contayı kapsıyor delik. Buton ile yüzey arasında da 1 mm gibi bir boşluk kalıyor. Eğer butonun basılan yerindeki siyah plastik yüzüğün tam olarak yüzyeye oturması için 25.5 mm delik gerekiyor. Nedir bunun doğrusu?

1724397873904.jpeg

Şimdi bu butonun delik çapı için 22 mm deniyor. Ama o şekilde monte edince oradaki dişli ve lastik contayı kapsıyor delik. Buton ile yüzey arasında da 1 mm gibi bir boşluk kalıyor. Eğer butonun basılan yerindeki siyah plastik yüzüğün tam olarak yüzyeye oturması için 25.5 mm delik gerekiyor. Nedir bunun doğrusu?

35650 eklentisine bak
22 mm metal delik testeresi ile kullanmıştım. Sorun yaşamadım Timur Hocam. 25.5 mm çok büyük olur.

yeni ön panel baskısı yolda :)

Atölyenin mevcut panosu ve prizler.

1724525322750.jpeg

1724525334677.jpeg

Takacağım yeni prizler eskilerin yerine uyacak gibi duruyor.

1724525388993.jpeg

Pano, şimdiye kadar yapılmış en profesyonel ve güzel pano değil. Ama fazla da birşey söyleyemiyorum. Benim kendi yaptığım panodan iyi olduğu kesin :D

1724525477419.jpeg

Nötr barasındaki bütün delikler kullanılmış, bunun daha uzununu almam gerekecek. Veya mevcut delikler paylaşılacak. trifaze prizlere 4 mm2 kablo gidiyor, nötrü de 4 mm2 kullanacağım.

Aşağıdaki spirali yerleştireceğim çatı kenarlarına. Spiralin çapını biraz abartmışım aslında. Sağ tarafta 4 prizin nötrü geçecek spiralden, sol tarafta da 1 prizin nötr'ü geçecek. Am en azından başka kablolama ihtiyacı olursa da yer olacak.

1724525720938.jpeg

1724525737903.jpeg

Nötr barasındaki sarı yeşil ne amaçla kullanılmış? Bir de sadece meraktan toprak kablosunu neden o kadar kalın kullanıyorsunuz? Zaten topraktan akım akmasına izin vermeyeceksiniz, 1mm2 olsa ne olur ki?

Nötr barasındaki sarı yeşil ne amaçla kullanılmış? Bir de sadece meraktan toprak kablosunu neden o kadar kalın kullanıyorsunuz? Zaten topraktan akım akmasına izin vermeyeceksiniz, 1mm2 olsa ne olur ki?

Evet o toprak hattı benim de dikkatimi çekmişti. Tam bakmadım ama diğerlerinden kalın, 6mm2 gibi, o da şofbenin kablosu ... Onu doğru baraya aktaracağım. Toprak kablosunu özellikle kalın yaptırdım çünkü hava şartlarına maruz kalıyor, korozyondan dolayı kopma olmasın istiyorum.

1724539867285.jpeg

Elektrikçi ana pano girişine motor koruma şalteri koymuş. Herhalde bütün atölyeyi komple bir motor olarak görüyor :katil2:

1724539987629.jpeg

Topraklama iletkeninin kesitine standartlar karar veriyor.

Gaz aboneligim iptal edilmisti binada da tadilat yaptirmistim yeniden gaz abonesi olmak istedigimde proje vs cizdirmemi istediler. Kombi icin ap ayri bir topraklama hatti da istendi. Yahu binanin topraklama cubugu var ustelik cok iyi demistim.

Olctuler ve kabul ettiler. Fakat topraklama cubugundan gaz sayacinin metal kabinetine cekilecek topraklama iletkeni olarak 16mm ya da 25mm kare iletken istediler.

Bu sartlar olmazsa gaz alamayacagimi soylediler.

Evet o toprak hattı benim de dikkatimi çekmişti. Tam bakmadım ama diğerlerinden kalın, 6mm2 gibi, o da şofbenin kablosu ... Onu doğru baraya aktaracağım. Toprak kablosunu özellikle kalın yaptırdım çünkü hava şartlarına maruz kalıyor, korozyondan dolayı kopma olmasın istiyorum.

35726 eklentisine bak
Sarı yeşil renkte nötr çekmiş olmasın elektrikçi? Keşke şu kablo işlerinde yapılan işçiliklere güvenilse, neredeyse her evde ve iş yerinde bu konuda sıkıntılar var.

Evet. Kaynak makinası maksimum gücü 12 kW, bunun için biraz marjinal, ama makinayı limitte kullanacak bir kaynak işim çıkmaz herhalde.
Sigortalar 32 Amperlik o yüzden sormuştum (muhtemelen prizler için). O zaman onlara da bir müdahale gerekecek. Yada prizleri 32 Amper (aynısının bir büyüğü) olanla değiştirmeniz gerekecek ki ben olsam böyle yapardım.
Şuan kullandığınız eski 25 Amperlik prizler TN-C şebekelerde yaygın kullanılırdı diye hatırlıyorum. Görüntüsü hep hoşuma gitmiştir, çalışma masamda süs olarak bir tane durur porselen olanından :D.

Priz 25 amper den 32 ampere dönüşürse fiş tarafıda değişmesi gerekli. 25 amperlik fiş 32 amperlik olana oturmuyor.

Forum istatistikleri

Konular
6,541
Üyeler
2,685
Son üye
Metalech

Son kaynaklar

Son profil mesajları

hakan8470 wrote on Dede's profile.
1717172721760.png
Dedecim bu gul mu karanfil mi? Gerci ne farkeder onu da anlamam. Gerci bunun anlamini da bilmem :gulus2:
Lyewor_ wrote on hakan8470's profile.
Takip edilmeye başlanmışım :D ❤️
Merhaba elektronik tutsakları...
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar. Elektrik laboratuvarınız varsa bunun hakkında bir konunuz var mı acaba? Sizin laboratuvarınızı merak ettim de :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar forumda yeniyim! Bir sorum olacaktı lcr meterler hakkında. Hem bobini ölçen hemde bobin direnci ölçen bir lcr meter var mı acaba?
Back