AM radyo vericileri ne kadar güçlü?

Dolayisi ile cikis filitrelerine falan kafa yormaya gerek yok bes on dakikaligina deneme icin mahalleyi harmonige bogmakta sakinca yok.

7.2 Mhz 41.6m dalga boyuna denk geliyor. Ceyrek dalga da 10.4m Benim balkona sigiyor. Zaten anten hesap bilgim bunan ibaret. Elimdeki emaye teli de gereyim olsun bitsin. Anteni saldim cayira mevlam kayira.

Hurdalarin arasinda 2SC5122 ve 2SK3446 buldum. Bunlar 7Mhz de belki calisabilir bir deneyecegim. Calisirlarsa voltaji 30v yapabilir ve araya balun ekleyebilirim.

Bunu gorunce dedim bunlar tamam koko haberlesmesi yapiyorlardir bunla, ses ne kadar iyi geliyordu 8000 Km . vay be. Hem de ucretsiz, hem de dinlemesi zor belki.
1716130146777.png

Emaye telime kiyamadim. Lehim telini acip uzattim ve 14.4 Mhz 30Vpp berbat bir sinyali basiyorum.

Sitesinde sinyalimin gorunur olmasi icin modulasyon sartmidir?
Ne kadar real time? RF bastigimda sinyalim ulasirsa ekranda ne kadar gecikme ile gorecegim?

1716135361179.png

dogru mu dinleme ayarlarim. altta ki am fm vs ?

Ben CW modundan bakip elimle osilator powerini duzensiz olarak acip kapiyorum.
Etkim olmuyor. Yayin frekansim 7200 ve 14400 Khz. (Sinyalimdeki iki bilesen scopta gozle bir anlasiliyor)

Anteni takmazsam duzenek 50mA cekiyor. Anteni taktigimda akim 45mA'e dusuyor.

Icimizden yayin yayip bize bakip ben bu frekansdayim diyebilecek var mi?

Son düzenleme:
Duzenli mi acip kapasan ki abi , ben boyle goruyorum onu

Kod yazacagim ama nasil bir sinyal gonderecegim karsi tarafin bir sinyal yapisi beklentisi varmi bilmiyorum.
Mesela osilatoru 300ms on 300ms off yap bunu 10 kere tekrarla. Sonra 10 sn sus. Basa don gibi bir sey olur mu?

Kod yazacagim ama nasil bir sinyal gonderecegim karsi tarafin bir sinyal yapisi beklentisi varmi bilmiyorum.
Mesela osilatoru 300ms on 300ms off yap bunu 10 kere tekrarla. Sonra 10 sn sus. Basa don gibi bir sey olur mu?
Yapabiliyorsan cok iyi olur, duzenli olunca o oldugunu anlariz, Bir de su emaye teline kiysan mi ne :ok1:

Sok bobinini sokup farkli bir bobin taktim. Degeri hakkinda fikrim yok.

1716138117668.png

Semam bu.

Anten yokken cikistaki sinyalim 50Vpp. Frekans 7.174 Mhz. Cekilen akim 14mA.

1716138150544.png

Anteni baglayinca cekilen akim 23mA anten cikisindaki sinyal da asagidaki gibi.

1716138330486.png

1.8 sn icinde DIT DIT DIT, 2.1 sn boyunca suskunluk seklinde sozde yayin yapiyorum. Alici sitede tik yok.

Antene 30v pp sinyal veriyorum.

Su anda bas sorumlu muhtemelen anten.

Su anda modulasyon yaptigim icin dit dit dit....................dit dit dit................ scop artik frekans olcemiyor.

Fakat 7200 Khz civarinda olmasi lazimdi.

Su anda 1Khz sinyal gonderdigim icin en bastaki dar band olayindan uzaklastik.

Iyi bir yatay anten nasil olmalidir? Cekilen iletkenin ozelligi onemlimidir?

Su anda lehim teline devam.

Su anda modulasyon yaptigim icin dit dit dit....................dit dit dit................ scop artik frekans olcemiyor.

4 adet uzun gönder. üç dıt yanlış anlaşılır. :)

En iyisi bobin yerine direnç koy.
Temiz çıkar çıkışı.
1 k koyarsak ısınır mı acaba?

Forum istatistikleri

Konular
6,218
Üyeler
2,588
Son üye
orderFC

Son kaynaklar

Son profil mesajları

hakan8470 wrote on Dede's profile.
1717172721760.png
Dedecim bu gul mu karanfil mi? Gerci ne farkeder onu da anlamam. Gerci bunun anlamini da bilmem :gulus2:
Lyewor_ wrote on hakan8470's profile.
Takip edilmeye başlanmışım :D ❤️
Merhaba elektronik tutsakları...
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar. Elektrik laboratuvarınız varsa bunun hakkında bir konunuz var mı acaba? Sizin laboratuvarınızı merak ettim de :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar forumda yeniyim! Bir sorum olacaktı lcr meterler hakkında. Hem bobini ölçen hemde bobin direnci ölçen bir lcr meter var mı acaba?
Back