taydin

Timur Aydın
Staff member
Analog multimetreler ancak çok marjinal durumlarda dijitallere göre avantajları vardır. Şu örnekleri verebiliriz

1) Voltaj ve akım ölçümü için pil gerektirmezler, o yüzden de her zaman hazırdırlar. Direnç ölçümü için pil gereklidir, ve bu pil çok uzun süre gider.

2) Yavaş değişen sinyallerin değişimini çok etkili bir şekilde ibrenin hareketinde görmemizi sağlarlar. Bazı kaliteli dijital multimetrelerde de boyu değişen bir sütun vardır voltaj seviyesini gösteren, ama değişimi bir ibrede görmek daha etkilidir diye düşünüyorum. Örneğin toz veya kötü temas neticesinde iyi çalışmayan bir potansiyometreyi analog multimetre ile tespit etmek çok kolaydır. Temasın kötü olduğu yerlerde ibrenin titremesi, sorunu anında belli edecektir.

3) 100 KHz ve daha yüksek frekanslardaki sinüs sinyallerin doğru RMS ölçümünü yapabilirler. Bu seviyede bant genişliğine sahip dijital multimetreler oldukça pahalıdır. Audio ile uğraşanlar ve osiloskop alacak parası olmayanlar için, analog multimetre ile sinyal seviye ölçümleri hassas ve doğru bir şekilde yapılabilir.

4) Yarım saniyede ölçüm sonucunu gösterirler. Gerçi bu artık günümüzde pek avantaj sayılmaz. En adi, 20 TL lik Çin malı multimetre almadıktan sonra, dijital multimetrelerde genelde 1-2 saniyede ilk ölçüm sonucunu gösterirler. Dijital multimetrelerde ilk sonucun üretilmesinin daha uzun sürmesi, otomatik kademe seçiminden kaynaklanır. Dijital multimetre ile manuel kademe seçin (analoglar her zaman manueldir), göreceksiniz dijital multimetre de ilk sonucu çok hızlı gösterecektir.

Benim bu konudaki görüşüm şudur. Bütçe hakikaten çok vahim ve 200 TL verip iyi bir başlangıç seviyesi multimetre alamıyorsanız, o zaman çok uygun fiyata ikinci el bir analog multimetre alınıp kullanılabilir. Bunun dışında, artık günümüzde özellikle analog multimetre tercih etmenin bir sebebi kalmamıştır.

Evet, analog multimetrelerin dijitallere göre avantajlarını sıraladık, fazla bir avantajı yok gördüğünüz gibi. Eğer analog multimetrelerin dijitallere göre dezavantajlarını sıralayacak olursak, liste oldukça kabarık olacaktır. Ayrıca listedeki her dezavantaj, gerçekten ciddi dezavantajlar olacaktır. En vahimlerini sıralayalım:

1) Ölçüm toleransları iyi değildir. Tipik ölçüm hataları en iyi durumda bile %2 veya daha fazladır.

2) Direnç ölçüm skalası logaritmiktir, o yüzden 10 KΩ ve üzeri direnç değerlerini hassas bir şekilde ölçmek imkansızdır.

3) True RMS değildirler. Bunun da anlamı, eğer günümüzde çok yaygın olan, sinüsoidal olmayan akım çekme profiline sahip yüklerde RMS akım ve gerilim ölçümünü yanlış yaparlar (Faz dilimleme ile çalışan Triyak devreleri, SMPS'lerdeki MOSFET devreleri vs).

4) Otomatik kademe seçimi yoktur.

5) İç dirençleri çok düşüktür ve devreyi yüklerler. Daha yüksek iç dirençli modeller vardır, ama fiyatları o kadar uçuktur ki, bu fiyata çok kaliteli üst seviye dijital multimetre alınır.

6) Doğru değeri okumak için ibreye tam üstten, 90° olarak bakmak lazım. İbrenin arkasındaki ayna, bunu temin etmek için vardır zaten. Eğer bu şart sağlanmazsa çok hatalı bir ölçüm yapılabilir.

7) Modern dijital multimetrelerin sağladığı kapasite ölçümü, sıcaklık ölçümü, frekans ölçümü, min/max, relatif ölçüm, iki değeri (mesela AC voltaj ve frekans) aynı anda gösterme, verileri kaydedip bilgisayara aktarma gibi özelliklerin hiçbirisi yoktur.

8) Düşmeye karşı dayanıklı değildirler. Bugün modern, kaliteli bir dijital multimetre, 2m yüksekten düşse bile birşey olmaz, yerden alır kullanmaya devam edersiniz. Ama bu yükseklikten düşen bir analog multimetre artık çöpe gider.

Bunlar şu anda aklıma gelenler. Biraz daha düşünülse bir bu kadar daha dezavantaj çıkar eminim :D

Uzun yillardir analog olcu aleti kullanmiyorum ve bugunlerde eksikligini hissetmeye basladim. Analog olcu aletlerinde, olcum sirasinda ibrenin olcum araligi boyunca hareketini gozlemleyebilmek harika!

Elimde Uni-t 60 dijital bir multimetre var ve cok yavas olcum yapiyor. Mesela ohm kademesinde olcum yaparak trimpot ayarliyorum. Ben ayarladiktan bir sure sonra dogru olcum geliyor. Dolayisi ile hassasbir ayar yapmak icin biraz daha yavas ve duraksamali hareket etmem gerekiyor. Ayni durum voltaj olcerkende gecerli.

Olculen degerin olcum sirasinda degismesi ve bunun olcum sonucuna yansitilmasi hangi teknik terim ile ifade edilir? Sample rate mi?

Bu anlamda hangi multimetreler daha tercih edilebilir? Dijitallerde hizli calisan ekononik modeller varmi bildiginiz bir urun?

Olculen degerin olcum sirasinda degismesi ve bunun olcum sonucuna yansitilmasi hangi teknik terim ile ifade edilir? Sample rate mi?

Bu anlamda hangi multimetreler daha tercih edilebilir? Dijitallerde hizli calisan ekononik modeller varmi bildiginiz bir urun?

Örnekleme hızı denebilir. Veya gecikme (latency) olarak da ifade edilebilir. Aşırı hızlı olması da iyi değil tabi, o zaman sürekli değişen değer görüyorsun o da gözü yorar.

Benim incelediğim UNI-T UT139C hız anlamında ve hobi kullanımı anlamında çok iyi bir multimetre. Bir de ilk fırsatta inceleyeceğim gene UNI-T UT195DS var elimde. Bu multimetrenin tepki süresi çok hızlı.

Analog olcu aletleri ortalama alarak calisir ve bu avantaj getirir.

Mesela hizli hizli anahtarlayan bir role ile olcu aletine iki ayri degerdeki direnci baglayin.

Analog ohmmetre iki direncin ortalamasini dogru olarak olcer.

Digital olan cogu zaman olcum bile yapamaz.

PWM voltajin degeri analog voltmetre ile dogrudan okunabilir.

Keza ayni durum akim olcumunde de gecerli.

Analog multimetreler ancak çok marjinal durumlarda dijitallere göre avantajları vardır. Şu örnekleri verebiliriz

1) Voltaj ve akım ölçümü için pil gerektirmezler, o yüzden de her zaman hazırdırlar. Direnç ölçümü için pil gereklidir, ve bu pil çok uzun süre gider.

2) Yavaş değişen sinyallerin değişimini çok etkili bir şekilde ibrenin hareketinde görmemizi sağlarlar. Bazı kaliteli dijital multimetrelerde de boyu değişen bir sütun vardır voltaj seviyesini gösteren, ama değişimi bir ibrede görmek daha etkilidir diye düşünüyorum. Örneğin toz veya kötü temas neticesinde iyi çalışmayan bir potansiyometreyi analog multimetre ile tespit etmek çok kolaydır. Temasın kötü olduğu yerlerde ibrenin titremesi, sorunu anında belli edecektir.

3) 100 KHz ve daha yüksek frekanslardaki sinüs sinyallerin doğru RMS ölçümünü yapabilirler. Bu seviyede bant genişliğine sahip dijital multimetreler oldukça pahalıdır. Audio ile uğraşanlar ve osiloskop alacak parası olmayanlar için, analog multimetre ile sinyal seviye ölçümleri hassas ve doğru bir şekilde yapılabilir.

4) Yarım saniyede ölçüm sonucunu gösterirler. Gerçi bu artık günümüzde pek avantaj sayılmaz. En adi, 20 TL lik Çin malı multimetre almadıktan sonra, dijital multimetrelerde genelde 1-2 saniyede ilk ölçüm sonucunu gösterirler. Dijital multimetrelerde ilk sonucun üretilmesinin daha uzun sürmesi, otomatik kademe seçiminden kaynaklanır. Dijital multimetre ile manuel kademe seçin (analoglar her zaman manueldir), göreceksiniz dijital multimetre de ilk sonucu çok hızlı gösterecektir.

Benim bu konudaki görüşüm şudur. Bütçe hakikaten çok vahim ve 200 TL verip iyi bir başlangıç seviyesi multimetre alamıyorsanız, o zaman çok uygun fiyata ikinci el bir analog multimetre alınıp kullanılabilir. Bunun dışında, artık günümüzde özellikle analog multimetre tercih etmenin bir sebebi kalmamıştır.
20 TL'ye en adi Cin mali prob bile kalmadi ki degil avometre alabilelim. 830'un bile kilosu 100 TL olmus zati. :D Bir de analog avometrelere deli para istiyorlar "nostalji" adi altinda. :mad:

2. el deyince bir de su tip ilan acanlar var. Insani hasta ediyorlar. Adam her seye 10 TL fiyat yaziyor. Arayip pazarlik edeceksin. Kaca tutturursa artik. Sevmek istiyor arayanlari. Mesela bu ilan 50 yasinda alet icin acilmis. Arasam sifir parasi bile isteyebilir.

Son düzenleme:
20 TL'ye en adi Cin mali prob bile kalmadi ki degil avometre alabilelim. 830'un bile kilosu 100 TL olmus zati. :D Bir de analog avometrelere deli para istiyorlar "nostalji" adi altinda. :mad:

2. el deyince bir de su tip ilan acanlar var. Insani hasta ediyorlar. Adam her seye 10 TL fiyat yaziyor. Arayip pazarlik edeceksin. Kaca tutturursa artik. Sevmek istiyor arayanlari. Mesela bu ilan 50 yasinda alet icin acilmis. Arasam sifir parasi bile isteyebilir.

Adam markasını bilmediği/yazmadığı alete 800 TL istemiş :)

Aslında 1000 - 2000 kişi organize olup bu tür ilan sahiplerini aynı gün arayıp 10TL den ürüne talip olacaksın. Uyanık simsar fiyat o değil dediğinde "kardeşim dalgamı geçiyorsun 10TL değilse neden 10TL yazıyorsun" diye trip atıp çat diye telefonu kapatacaksın.

Aslında 1000 - 2000 kişi organize olup bu tür ilan sahiplerini aynı gün arayıp 10TL den ürüne talip olacaksın. Uyanık simsar fiyat o değil dediğinde "kardeşim dalgamı geçiyorsun 10TL değilse neden 10TL yazıyorsun" diye trip atıp çat diye telefonu kapatacaksın.
Sitede ilanı şikayet edebiliyorsun ama site yönetimi bu tür şeyleri pek dikkate almıyor. Telefonda küfür de etsen bu adamlar tınlamazlar. Aslında güzel işlevsel bir yer ama bu tür ilanlar siteyi çöplüğe dönüştürmüş. Bir şey araştırırken ararken bir sürü telefon görüşmesi ile çok vakit kaybediliyor. Böyle ilan veren yüzlerce ilan sahibi vardır herhalde, anca site yönetimi uğraşırsa düzelir.

O zaman siteyi cimer e şikayet etmek lazım yanıltıcı ilanlara müsade ettikleri için.

Burası yeri değil ama, Benim dijital mültimetre için proba ihtiyacım var. Robot süpürge yerdeki probları sıyırmış haşat etmiş. 3 multimetrem var. Doğru dürüst program yok probum yok.
Özellikli bir prob arıyorum. Tavsiyesi olan varmı?

Alınabilecek en iyi problardan birisi, fiyat da uygun:

1697276909225.png

Probların uçları GERÇEK altın kaplama, istikrarlı bir şekilde 28 mΩ

Bende fluke TL175 prop var. Eskimesin diye vırt zırt işlerde kullanmamak için pek ortalığa çıkartmıyorum. Sadece 8845A da kullanıyorum. @taydin hocam yukarıda bahsettiğiniz propta radarımda aslında ama Türkiye teslim maliyeti ne mertebede olur bilmiyorum. Başka talip olanlar olursa toplu alımın avantajı olacaksa voltran oluştrulabiliriz.

Valla voltran yaparsan bu çok daha pahalıya malolur :) Tek bir prob alırsan, probun parasını, kargo parasını, bir de gümrüğünü ödersin. Ne kadar rezil bir gümrüğümüz olsa da, bir probu herhalde ticari kabul etmezler ...

Ama 10 kişi bir araya gelip 10 prob alırsan, %100 ticari kabul edilir ve ithalat rejimine tabi olur. Bu da probların parası, kargo parası hariç EN AZ 300 dolar demek.

Valla voltran yaparsan bu çok daha pahalıya malolur :) Tek bir prob alırsan, probun parasını, kargo parasını, bir de gümrüğünü ödersin. Ne kadar rezil bir gümrüğümüz olsa da, bir probu herhalde ticari kabul etmezler ...

Ama 10 kişi bir araya gelip 10 prob alırsan, %100 ticari kabul edilir ve ithalat rejimine tabi olur. Bu da probların parası, kargo parası hariç EN AZ 300 dolar demek.
Hocam verdiğiniz linkte satış fiyatı göremedim ama fiyat ve satış bilgisi göremedim

Sonra aliexpress'e baktım. Görünüş olarak prob tamamen aynı. 75 ile 100 lira arası fiyat belirtmişler. (Kargo gümrük ne tutar bilmiyorum) Tabii ki altın kaplama uç değildir.
Kablo silikon ama ne kadar kaliteli tartışılır.

Hocam verdiğiniz linkte satış fiyatı göremedim ama fiyat ve satış bilgisi göremedim

Sonra aliexpress'e baktım. Görünüş olarak prob tamamen aynı. 75 ile 100 lira arası fiyat belirtmişler. (Kargo gümrük ne tutar bilmiyorum) Tabii ki altın kaplama uç değildir.
Kablo silikon ama ne kadar kaliteli tartışılır.

Probun satış fiyatı 20 dolar. Kargo ve gümrük de 30 dolar tutsa 50 dolara gelir. Hiç tereddüt olmayan bir prob almış olursun. Çin'den gerirsen, artık ne çıkarsa bahtına :)

Alınabilecek en iyi problardan birisi, fiyat da uygun:

25931 eklentisine bak
Peki gümrük vergisi nasıl ödeniyor? Aliexpressteki gibi satın alma esnasında mı ödeniyor yoksa kapıda mı ödeniyor ? Birde hangi kargo firması teslimatı yapıyor ve takipli kargo mu?

Peki gümrük vergisi nasıl ödeniyor? Aliexpressteki gibi satın alma esnasında mı ödeniyor yoksa kapıda mı ödeniyor ? Birde hangi kargo firması teslimatı yapıyor ve takipli kargo mu?

Ben doğrudan firmadan ısmarladım, USPS ile gönderildi (Amerika'nın PTT sidir bu ve gemiyle gelir, gelmesi uzun sürer, ucuzdur) ve benim aldığım zaman vergi falan çıkmadı. Bu tabi yıllar önce idi. Şimdi senaryo gene aynı, tek fark, gümrük seni öpmeye karar vermezse, sadece %20 vergi çıkar. Eğer öperse zaten yüzlerce dolar masraf çıkar, doğrudan devlete hediye etmek tek kurtuluş yolu olur.

Forum istatistikleri

Konular
5,869
Üyeler
2,487
Son üye
camandar

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back