Arduino GSM Modülü

volta

Kıdemli Üye
Merhabalar. Elimde resimdeki gibi quectel m10 ve ayrıca quectel m95 kartlar var. Bit pazarından almıştım. Bunları arduino ile gsm modül olarak kullanabilir miyim? Kullanabilirsem nasıl kullanabilirim? Olmazsa imei kayıtsız sim800 alıp quetelin imesini buna atıp kullanacam.

quectel m10_1.jpg

quectel m10_2.jpg

Öncelikle sim800'ün çalışma mantığını bilmek lazım. Nasıl çalışıyor, hangi pinlerden bağlanıyor, nasıl haberleşiyor gibi. Bunları bilirsen elindeki kartlarda sim800 pinlerine karşılık gelen pinler var mı tespit edebilirsin.
Bence öncelikle bir tane sim800 alıp en basitinden bir proje yap. Nasıl çalıştığını anladığın an elindeki kartların da işe yarayıp yaramadığını anlayacaksın.

Öncelikle sim800'ün çalışma mantığını bilmek lazım. Nasıl çalışıyor, hangi pinlerden bağlanıyor, nasıl haberleşiyor gibi. Bunları bilirsen elindeki kartlarda sim800 pinlerine karşılık gelen pinler var mı tespit edebilirsin.
Bence öncelikle bir tane sim800 alıp en basitinden bir proje yap. Nasıl çalıştığını anladığın an elindeki kartların da işe yarayıp yaramadığını anlayacaksın.
Ya aslında pin yapısını falan anlatan bir yazı buldum Send Receive SMS & Call with SIM800L GSM Module & Arduino . Ama bunda pin bağlantı yerleri neresi onu tam anlayamadım.

Nasıl çalıştığını anladığın an elindeki kartların da işe yarayıp yaramadığını anlayacaksın.
Tabii bir yandan dediğin gibi teoride farkına varmadığın şeylerin farkına pratik yaparken varıyorsun. Olmazsa bir tane alıp küçük bir proje yapayım.

Tabii bir yandan dediğin gibi teoride farkına varmadığın şeylerin farkına pratik yaparken varıyorsun. Olmazsa bir tane alıp küçük bir proje yapayım.
Aynen.
Ben yapmış olsaydım en ince ayrıntısına kadar tarif ederdim ama hiç sim800'e ihtiyaç duymadım.

SIM800L siparişini verdim. Gelsin bakalım biraz çözmeye uğraşayım. Umarım quectelide çözmeme yardımcı olur. Olmazsada en azından gsm modül kullanmayı öğrenmiş olurum :) .

Yok işte bunlar 2g bağlantı filan kuracak şekilde diye ucuz oluyor. Başka bir kategoriye giriyor. Hatta o iş direk gsm firmasına bırakıldı gibi bir durum vardı. 2g data aboneliği alıyorsun bunun için. Imei'in açılmıyor filan... Turkcell'i arayıp sorabilirsin. Böyle böyle alarm gibi bir cihazım var. Bunun için data/gprs/2g filan bir şeyler almak istiyorum. İmei kaydı olmadan olur mu? diye sorarsın.
Tamam. Bir araştırayım.

Konu hala aktif mi bilmiyorum ama quectel, Telit yada Sim800 gsm modüller için önemli 3 adet nokta var.
1-) besleme, genel olarak bütün gsm modüller lipo pile doğrudan bağlanarak çalışıyor. 3.3-4.5 volt aralığında. Sizin kartta hazır fakat gsm modülü beslemek için LDO / swştching entegresi enable / disable pini vardır. Onu kurcalamanız gerekir.
2-) Simkart bağlantısı (sizin kartta hazır)
3-) Seri port pinleri. RX, TX, Modül on-off pinleri Bu pinler datasheette ayrıntılı şekilde anlatılır.
Ben olsam kart üzerindeki işlemciyi söker ve datasheetten takip ederek bağlantıları kullanarak kartın kendisini kullanırdım.

Çevrimiçi personel

Forum istatistikleri

Konular
5,897
Üyeler
2,496
Son üye
can12

Son kaynaklar

Son profil mesajları

Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar forumda yeniyim! Bir sorum olacaktı lcr meterler hakkında. Hem bobini ölçen hemde bobin direnci ölçen bir lcr meter var mı acaba?
gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back