Pam8610 amfisine 2 farklı kaynaktan ses girişi yapmak?

@taydin @Gokrtl hocam çok teşekkür ederim Allah razı olsun, bu şekilde çalıştı ancak elimdeki bluetooth modülünde bir sorun var normalde de cızırtı yaptığı için pek anlayamadım.
Facebook'tan önerdiğiniz M18 modülünü sipariş verdim elime ulaşır ulaşmaz onunla deneyip kodlarla m18 modülünün ON/OFF yazdığı şeklinde bir devre kuracağım ancak kafamı karıştıran bir kaç şey daha var.
Bbluetooth modülünde KEY çıkışından 51K direnç ile çıkış alarak kontrol etmeyi düşünüyorum yani DFPlayer müzik çaldığında bu butonu tetikleyeceğim ve bluetooth'u durdurmuş olacağım DFPlayer çalmayı bıraktığı zaman ise butonu bırakıp bluetooth'un devam etmesini sağlayacağım ancak bu devrede "duraklat" için kullanılan 51k direnç yok, onun yerine ne yapabilirim?
Birde bu key çıkışını nasıl tetikleyebilirim yani arduino'nun örnek 8. pinine bağlayıp kontrol edemem sanırım bu durumda elimde BDX53C darlington transistör var bununla yapsam olur mu?
Birde öğrenmek istediğim şey şu; biz 2 farklı kaynağın sağ sol ve gnd hatlarını birbirine bağlayıp amfiye giriş yaptık ya peki bu akım diğer çıkışlara gitmeyecek mi? yani diyelim DFPlayerden müzik çalıyor, DF'nin sağ ve sol hatlarından giden akımın tamamı amfi yerine bluetooth modülüne de uğrayacak peki bu durumda ona bir zarar verir mi?

Ekler

• m-18-bluetooth-4.2s.jpg
    m-18-bluetooth-4.2s.jpg
    44.5 KB · Görüntüleme: 83
Allah razı olsun, bu şekilde çalıştı ancak elimdeki bluetooth modülünde bir sorun var normalde de cızırtı yaptığı için pek anlayamadım.
Cızırtı olayı çok komplike bir olay. Onun için biraz ses elektroniğine aşina olmak lazım. Elektronikde ground ile ilgili bilgi edinmeye çalış.

Facebook'tan önerdiğiniz M18 modülünü sipariş verdim elime ulaşır ulaşmaz onunla deneyip kodlarla m18 modülünün ON/OFF yazdığı şeklinde bir devre kuracağım ancak kafamı karıştıran bir kaç şey daha var.
Bbluetooth modülünde KEY çıkışından 51K direnç ile çıkış alarak kontrol etmeyi düşünüyorum yani DFPlayer müzik çaldığında bu butonu tetikleyeceğim ve bluetooth'u durdurmuş olacağım DFPlayer çalmayı bıraktığı zaman ise butonu bırakıp bluetooth'un devam etmesini sağlayacağım ancak bu devrede "duraklat" için kullanılan 51k direnç yok, onun yerine ne yapabilirim?
51K direnci aşağıdaki siteden alabilirsin. Yada elindeki çeşitli dirençleri seri yada paralel kombinasyonlar ile 51K ya denk getirmeye çalışabilirsin.

Birde bu key çıkışını nasıl tetikleyebilirim yani arduino'nun örnek 8. pinine bağlayıp kontrol edemem sanırım bu durumda elimde BDX53C darlington transistör var bununla yapsam olur mu?
BD serisi transistör fazla gelebilir. BC547 ile anahtarlama yapmak daha uygun olur.

Birde öğrenmek istediğim şey şu; biz 2 farklı kaynağın sağ sol ve gnd hatlarını birbirine bağlayıp amfiye giriş yaptık ya peki bu akım diğer çıkışlara gitmeyecek mi? yani diyelim DFPlayerden müzik çalıyor, DF'nin sağ ve sol hatlarından giden akımın tamamı amfi yerine bluetooth modülüne de uğrayacak peki bu durumda ona bir zarar verir mi?
Son attığımız resimdeki 1k dirençleri o yüzden koyduk. Sinyaller o dirençleri geçip iki modül arasında birbirine karışmadan direk amfiye gidecek.

Buradaki buton yerine transistör yada mosfet kullanarak bluetooth'u anahtarlamak istedim ancak çalışmıyor.
51K direncin key deki ucu ile transistörün emiter ucu direk kısadevre görünüyor. Arduino tr yi düzgün anahtarlıyor ama benim mantığıma oturmayan bir şekilde transistör iş yapmıyor. Tr ile 51k direnç arasında olumsuz bir şey var ama anlayamadım.
Var mı mantıklı bir açıklaması olan?

m-18-bluetooth-4.2s.jpg

Piyasada satılan Bildiğiniz kaliteli Bluetooth ses modülü var mı? Dip gürültüsü çok az olan ve enerji verildiğinde son ses "the bluetooth device is ready to pair" diye bağırmayan.

Buradaki buton yerine transistör yada mosfet kullanarak bluetooth'u anahtarlamak istedim ancak çalışmıyor.
51K direncin key deki ucu ile transistörün emiter ucu direk kısadevre görünüyor. Arduino tr yi düzgün anahtarlıyor ama benim mantığıma oturmayan bir şekilde transistör iş yapmıyor. Tr ile 51k direnç arasında olumsuz bir şey var ama anlayamadım.
Var mı mantıklı bir açıklaması olan?

15626 eklentisine bak

Butonu çıkarıp NPN transistörün kollektörünü dirence, emiterini şaseye vermen lazım. Sonra baz üzerinden aynı şekilde çalışması lazım.

Piyasada satılan Bildiğiniz kaliteli Bluetooth ses modülü var mı? Dip gürültüsü çok az olan ve enerji verildiğinde son ses "the bluetooth device is ready to pair" diye bağırmayan.

Dip gürültüsünü yapan amfi kısmı olduğu için amfisiz bluetooth modül alıp amfi kısmını en güzel şekilde kendin yapabilirsin. Nordic'in bluetooth modülleri çok kaliteli.

Butonu çıkarıp NPN transistörün kollektörünü dirence, emiterini şaseye vermen lazım. Sonra baz üzerinden aynı şekilde çalışması lazım.
Yok abi mümkün değil çalışmıyor. Adım adım ölçtüm. Transistör açılıp kapanıyor ama pause görevini yapmıyor.
Aynı şeyi mosfet ile denedim oda yapmıyor.
Sonra hepsini çıkarıp arduino pinini direk bağladım, HIGH, LOW yaptım o da yemedi.
Sadece devrede gösterdiği şekilde çalışıyor.
Bir de adama kızıyorum bir transistörü bağlayamadı diye. İşin içinde başka bir şey var.

Yok abi mümkün değil çalışmıyor. Adım adım ölçtüm. Transistör açılıp kapanıyor ama pause görevini yapmıyor.
Aynı şeyi mosfet ile denedim oda yapmıyor.
Sonra hepsini çıkarıp arduino pinini direk bağladım, HIGH, LOW yaptım o da yemedi.
Sadece devrede gösterdiği şekilde çalışıyor.
Bir de adama kızıyorum bir transistörü bağlayamadı diye. İşin içinde başka bir şey var.

Orada bir voltaj bölücü yapmışlar ve bölücü voltajına göre hangi buton olduğuna karar veriyor. Şimdi 4 buton olduğuna göre, 5 V u da 4 parçaya bölersen 1.25 V aralık olurdu, rahat çalışması lazım. Ama Çinlinin ne yaptığı belli olmaz tabi. Şöyle çözülebilir:

Butonlu kur devreyi, her butona bastığında KEY deki voltajları not et. sonra da transistörlü kur ve aynı voltajı alacak şekilde direnç değerlerini biraz azalt.

Butonlu kur devreyi, her butona bastığında KEY deki voltajları not et. sonra da transistörlü kur ve aynı voltajı alacak şekilde direnç değerlerini biraz azalt.
Hemen deniyorum.
Yalnız ben daha önce şöyle birşey yaptım.
51k direncin boştaki ucu ile gnd arasını ölçtüm, 2.667v var. Demek ki bu voltajı gnd ye çekince pause yapıyor diye yorumladım.
Sonra tr yi analogWrite komutu ile tam 2.667v ile 0 arasında anahtarlama yapacak şekilde ayarladım ama yine nafile.

Butonlu devreyi kurdum ama keyden değer okuyamıyorum.
Multimetrenin probunu KEY'e deydirince buton çalışmıyor.
Sanırım buradaki KEY pini çok hassas. Her şeyden etkileniyor.
TR de bağlasak, multimetre de bağlasak çalışmaz hale geliyor.

O nasıl şey öyle yav? Analog multimetre ile mi ölçüyorsun yoksa :katil2:

O nasıl şey öyle yav? Analog multimetre ile mi ölçüyorsun yoksa :katil2:
Yoo bildiğin 139C abi. :katil2:
Bak bide pnp tr kullanayım dedim.
Kollektörü KEY'e verdim, emiteri 51k dirence, oradan da direk gnd ye gittim.
Base'i ardunino ile tetikledim onu da yemedi.

Modülü sana gönderesim geldi ama kargo parası vermektense bir tane daha alıp direk sana göndertirim. Vallahi çok merak ettim bunun sorununu. :katil2:

Yoo bildiğin 139C abi. :katil2:
Bak bide pnp tr kullanayım dedim.
Kollektörü KEY'e verdim, emiteri 51k dirence, oradan da direk gnd ye gittim.
Base'i ardunino ile tetikledim onu da yemedi.

Modülü sana gönderesim geldi ama kargo parası vermektense bir tane daha alıp direk sana göndertirim. Vallahi çok merak ettim bunun sorununu. :katil2:

Benim alacağım birkaç şey var zaten ondan da alayım bari, ben de merak ettim.

Benim alacağım birkaç şey var zaten ondan da alayım bari, ben de merak ettim.
Aslında özelliklerine bakınca iyi görünyor. WAW, FLAC gibi kayıpsız formatları destekliyor.
Ben zamanında LM1875'e dahil etmek için almıştım ama trafo teminini bekliyordum montaj için.

F1 depo da şuan en ucuz.
MH-M18 Blueooth Modül

@taydin abi şimdi röle ile denedim. 400ms delay koyunca röle ile çok sağlıklı tetikliyor. Sadece 400ms den fazla gnd ye çekmemek gerek.

Takipteyim hocam, teşekkürler
400ms altını denemedim. Belkide 100ms de bile çalışır. Ama 400ms üstü sıkıntılı. Senin anlayacağın üst sınır 400ms.

Bu devre için normal röleler biraz kaba olabilir.
1A'lik röleler var çok küçük boyutlarda. Özdisanda vardır muhtemelen. Onlardan kullanabilirsin.

400ms altını denemedim. Belkide 100ms de bile çalışır. Ama 400ms üstü sıkıntılı. Senin anlayacağın üst sınır 400ms.

Bu devre için normal röleler biraz kaba olabilir.
1A'lik röleler var çok küçük boyutlarda. Özdisanda vardır muhtemelen. Onlardan kullanabilirsin.
Hocam ben hep bu rölelerden kullandım:
4-way-5v-relay-module-4lu-5v-role-karti-1408-57-B.jpg

Sizin söylediğiniz rölenin linkini atabilir misiniz bilmediğim için araştıramıyorum bir sürü seçenek çıkıyor karşıma.
Birde dediğiniz röleyi arduino ile direkt tetikleyebilirim değil mi?

Hocam ben hep bu rölelerden kullandım:
15634 eklentisine bak
Sizin söylediğiniz rölenin linkini atabilir misiniz bilmediğim için araştıramıyorum bir sürü seçenek çıkıyor karşıma.
Birde dediğiniz röleyi arduino ile direkt tetikleyebilirim değil mi?
Resmini attım aşağı, linkini şuan bulamaya bilirim, işteyim. Gördüğün gibi tırnak kadar röle.
Bu röleyi arduino ile direk sürebilirsin diye düşünüyorum ama emin de değilim. Denemek lazım. Bu gün evde kullandığım röle çok büyük olduğu için 12v harici besleme kullanıp yine bc547 ile arduinodan tetiklettim.
20220215_235927.jpg

Çevrimiçi personel

Forum istatistikleri

Konular
5,766
Üyeler
2,459
Son üye
confessinq

Son kaynaklar

Son profil mesajları

cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Kesici/Spindle hızı hesaplamak için SpreadSheet UDF'leri kullanın, hesap makinesi çok eski kalan bir yöntem :)
Dr. Bülent Başaran,
Elektrik ve Elektronik Mühendisi
Yonga Tasarım Özdevinimcisi
Üç güzel "çocuk" babası
Ortahisar/Ürgüp/Konya/Ankara/Pittsburgh/San Francisco/Atlanta/Alaçatı/Taşucu...

Back