Pam8610 amfisine 2 farklı kaynaktan ses girişi yapmak?

Şu senin işini görür sanırım.

Resmini attım aşağı, linkini şuan bulamaya bilirim, işteyim. Gördüğün gibi tırnak kadar röle.
Bu röleyi arduino ile direk sürebilirsin diye düşünüyorum ama emin de değilim. Denemek lazım. Bu gün evde kullandığım röle çok büyük olduğu için 12v harici besleme kullanıp yine bc547 ile arduinodan tetiklettim.
15635 eklentisine bak
Tamamdır hocam teşekkür ederim olmazsa böyle yapacağım ama yine de araştırmaya devam ediyim hocam, videoda bahsettiğim blog'un sahibi nasıl oluyor da sadece bc547 ile yapıyor devre şeması da çizmiş ben yapamıyorum onu anlamadım

videoda bahsettiğim blog'un sahibi nasıl oluyor da sadece bc547 ile yapıyor devre şeması da çizmiş ben yapamıyorum onu anlamadım
O konuda Timur abi bizi aydınlatacak. Ama dediğim gibi biraz zaman alacak. Belki de bizdeki bc547 ler patates. Zamana burakalım o işi.

Transistörte yapılan blog sayfası hangisi?

Oradaki devre yanlış. NPN olan BC547 kullanmış ama kollektörünü şaseye vermiş. NPN bir transistörde kollektörün emitere göre pozitif olması lazım. Transistörün yönü değişirsa çalışır. O zaman da zaten benim dediğim şekilde bir devre oluyor.
Abi yanlış baktın herhalde. TR'ler doğu gibi duruyor.

Transistörün yüzüne bakarsan sol taraf kollektör. Ve blog sayfasındaki şemada sol taraf şasede, bu yanlış.

1645006134951.png

Aslında nasıl baktığına da bağlı. Ben padlerin transistör kılıfını örttüğünü görünce alttan resim diye değerlendirdim. Üstten resim ise yön doğru :)

Aslında nasıl baktığına da bağlı. Ben padlerin transistör kılıfını örttüğünü görünce alttan resim diye değerlendirdim. Üstten resim ise yön doğru :)
Bende sana muhalefet olmadan önce BC547'nin datasheet'ini inceledim. :katil1:
Şimdi aklıma nanonun dandikliğinden kaynaklı bir sorun olabileceği geldi. Elimdeki en kaliteli chaz olan uno ile bir deneme yapacağm.
Vallahi önceki gün yatağa yattım NEDEN? diye devre üzerinde düşünürken uyuya kalmışım. :katil2:

Bende sana muhalefet olmadan önce BC547'nin datasheet'ini inceledim. :katil1:
Şimdi aklıma nanonun dandikliğinden kaynaklı bir sorun olabileceği geldi. Elimdeki en kaliteli chaz olan uno ile bir deneme yapacağm.
Vallahi önceki gün yatağa yattım NEDEN? diye devre üzerinde düşünürken uyuya kalmışım. :katil2:

Evet başka tuhaf bir sorun var devrede. Böyle bir buton sistemini yapan, besleme voltajını 4'e böler ve okunan voltajın aralığına göre karar verir. Yoksa TAM OLARAK 2.87 V var ise şu buton basılmıştır diye karar vermez :)

Evet başka tuhaf bir sorun var devrede. Böyle bir buton sistemini yapan, besleme voltajını 4'e böler ve okunan voltajın aralığına göre karar verir. Yoksa TAM OLARAK 2.87 V var ise şu buton basılmıştır diye karar vermez :)
@furk
Evet tam tahmin ettiğim gibi. Sorun nanonun dandik olmasından kaynaklanıyor muş. Unoyu takınca canavar gibi start-stop yapmaya başladı. :katil2:
Bir şey daha keşfettim. Arduinoda pwm olan pinlerde çalışmıyor. pwm olmayan pinler kullanılacak.
Şimdi aynı şeyi nano da deneyeceğim.

Son düzenleme:
@taydin @furk

Son noktayı koyuyorum!!!
Nano veya Uno farketmiyor. İkisinde de anahtarlamayı başardım.
Burada ki tek sorun görünüşe göre pwm çıkışları kullanmamız.
MH-m18 Bluetooth modülü pwm çıkış kabul etmiyor.
Unodaki 2-4-7-8-12-13 nolu pinler,
Nanodaki 2-4-7-8-12-13 nolu pinler kullanılırsa cihaz sorunsuz çalışacaktır.

8584de60-7023-4829-8f9d-7c2f38087481-m.jpg
:katil1:

Son düzenleme:
@taydin @furk

Son noktayı koyuyorum!!!
Nano veya Uno farketmiyor. İkisinde de anahtarlamayı başardım.
Burada ki tek sorun görünüşe göre pwm çıkışları kullanmamız.
MH-m18 Bluetooth modülü pwm çıkış kabul etmiyor.
Unodaki 2-4-7-8-12-13 nolu pinler,
Nanodaki 2-4-7-8-12-13 nolu pinler kullanılırsa cihaz sorunsuz çalışacaktır.

PWM de de çalışması lazım ama pine 255 yazınca DC çıkıyor olması lazım. Osiloskop ile bakabilirsin.

PWM de de çalışması lazım ama pine 255 yazınca DC çıkıyor olması lazım. Osiloskop ile bakabilirsin.
Haydaaa...
Şimdi pwm'e bağlayıp 0 - 255 yaptım. Çalışıyor. İyi güzel.
Ama HIGH - LOW yapıca da çalışıyor. Kaç gündür takla atıyoruz derdi ne anlamadım yav.

Haydaaa...
Ama HIGH - LOW yapıca da çalışıyor. Kaç gündür takla atıyoruz derdi ne anlamadım yav.
Hocam ben şimdi anlamadım, ne yapmam gerekiyor high low mu yoksa 0-255 mi :D
Bağlantı şemasında bir değişiklik yaptınız mı acaba nasıl çalıştırdınız?

Haydaaa...

Ben de tam PWM pinine 0 - 1 yazıyorsundur o yüzden çalışmıyor diye spekülasyon yapacaktım :) Çünkü 1 yazarsan PWM çıkıştan çok ince bir pals çıkar.

Belki de pin API bir PWM çıkışı için HIGH/LOW değerlerini yorumlama yapıyordur ve 1/0 yerine 255/0 olarak kullanıyordur.

Hocam ben şimdi anlamadım, ne yapmam gerekiyor high low mu yoksa 0-255 mi :D
Bağlantı şemasında bir değişiklik yaptınız mı acaba nasıl çalıştırdınız?
Bölümü geçmeye çalışan ergenler gibi klavyedeki bütün tuşlara bas :katil2:

Sanırım burada birden çok problem ile boğuşuyoruz.
Öncelikle breadboard üzerinde daha önce kullanmadığın pinleri seç. Onlar daha sıkı oluyor.
Breadboarda takacağın elemanların bacakları ince ise Led bacakları gibi daha kalın malzemeler lehimle.
Jumper kablolar çok dandiktir. Sürekli iletişim sorunu yaparlar. Bu kablaların sağlamlığından emin ol.
Kodlaman karışık bir yapıdaysa yeni bir sckech açıp sadece bc547 yi anahtarlayacak kadar kod yaz. Benim kullandığımı aşağıya ekleyeceğim.
Daha sonra denemeye devam et. Her halukarda çalışması lazım.
En kötü ihtimalle breadboardı komple devre dışı bırakıp elemanları direk lehimle.

Son denememde 0-255 lede çalıştı, HIGH - LOW ile de çalıştı.
Tek pine de sabit kalma, arduinonun diğer pinlerini de dene.

C++:
#define mute 3
void setup() {
  Serial.begin(9600);
  pinMode(mute, OUTPUT);
  digitalWrite(mute, LOW);
  delay(2000);

}

void loop() {
  digitalWrite(mute, LOW);
  delay(3000);
  digitalWrite(mute, HIGH);
  Serial.print("Mute");
  delay(400);
}

Bölümü geçmeye çalışan ergenler gibi klavyedeki bütün tuşlara bas :katil2:

Sanırım burada birden çok problem ile boğuşuyoruz.
Öncelikle breadboard üzerinde daha önce kullanmadığın pinleri seç. Onlar daha sıkı oluyor.
Breadboarda takacağın elemanların bacakları ince ise Led bacakları gibi daha kalın malzemeler lehimle.
Jumper kablolar çok dandiktir. Sürekli iletişim sorunu yaparlar. Bu kablaların sağlamlığından emin ol.
Kodlaman karışık bir yapıdaysa yeni bir sckech açıp sadece bc547 yi anahtarlayacak kadar kod yaz. Benim kullandığımı aşağıya ekleyeceğim.
Daha sonra denemeye devam et. Her halukarda çalışması lazım.
En kötü ihtimalle breadboardı komple devre dışı bırakıp elemanları direk lehimle.

Son denememde 0-255 lede çalıştı, HIGH - LOW ile de çalıştı.
Tek pine de sabit kalma, arduinonun diğer pinlerini de dene.

C++:
#define mute 3
void setup() {
  Serial.begin(9600);
  pinMode(mute, OUTPUT);
  digitalWrite(mute, LOW);
  delay(2000);

}

void loop() {
  digitalWrite(mute, LOW);
  delay(3000);
  digitalWrite(mute, HIGH);
  Serial.print("Mute");
  delay(400);
}
Tamamdır hocam bugün eve gidemeyeceğim, yarın deneyip son durumu dönüş yaparım. Çok teşekkür ediyorum @Gokrtl @taydin

Forum istatistikleri

Konular
5,836
Üyeler
2,479
Son üye
yiyehuoxing32

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back