Pam8610 amfisine 2 farklı kaynaktan ses girişi yapmak?

@Gokrtl @taydin hocam gerçekten size çok teşekkür ederim devrem çalıştı. Allah razı olsun:cheeky5::cheeky5::dans2::dans2:

Ancak benim anlamadığım kodlar bağlantılar aynı olmasına rağmen tek sorun 400ms bekleme süresi miydi yoksa setup kısmında low ayarlamak mıydı?
Çünkü loop'da önce low yapıp 3 saniye beklemeden sonra high oluyor. ondan sonra 400ms bekliyor.

Bu sistemi kısadevre yapmadan düzgünce bir lehimleyip denemelerimi yapacağım hocam, facebook'daki videoda göründüğü gibi her yer her yerde kabloların arasında milim var birbirlerine değmesine şuan sadece sizin dediğinizi yapıp hemen fişten çektim :D

Bölümü geçmeye çalışan ergenler gibi klavyedeki bütün tuşlara bas :katil2:

Dün telefonda mesaja dikkat edememiştim ama iyi güldüm hocam sanırım hepsine basarak oldu :katil2:

@Gokrtl @taydin hocam gerçekten size çok teşekkür ederim devrem çalıştı. Allah razı olsun:cheeky5::cheeky5::dans2::dans2:

Ancak benim anlamadığım kodlar bağlantılar aynı olmasına rağmen tek sorun 400ms bekleme süresi miydi yoksa setup kısmında low ayarlamak mıydı?
Çünkü loop'da önce low yapıp 3 saniye beklemeden sonra high oluyor. ondan sonra 400ms bekliyor.

Bu sistemi kısadevre yapmadan düzgünce bir lehimleyip denemelerimi yapacağım hocam, facebook'daki videoda göründüğü gibi her yer her yerde kabloların arasında milim var birbirlerine değmesine şuan sadece sizin dediğinizi yapıp hemen fişten çektim :D

Dün telefonda mesaja dikkat edememiştim ama iyi güldüm hocam sanırım hepsine basarak oldu :katil2:
400ms önemli orada. Dahanuzun süre şaseye çekince çalışmıyor.
Başımıza gelen birden çok sorundu. Tam olarak şu yüzden diyemem. 400ms yi bulmak, kablo bağlantıları vs. çok sorun vardı.
Ben senin yerinde olsam pcb yapardım ona.

400ms önemli orada. Dahanuzun süre şaseye çekince çalışmıyor.
Başımıza gelen birden çok sorundu. Tam olarak şu yüzden diyemem. 400ms yi bulmak, kablo bağlantıları vs. çok sorun vardı.
Ben senin yerinde olsam pcb yapardım ona.
Hocam daha önce çizdim ancak baskı yapıp devrede denemedim. PCB yapacağım ama bazı faktörleri bilmiyorum mesela 12v ve GND hatları ne kadar kalın olmalı vb şeyleri daha tam öğrenemediğim için şuan çözemiyorum delikli plakete yapacağım daha sonra pcb denerim inşallah.

Hocam daha önce çizdim ancak baskı yapıp devrede denemedim. PCB yapacağım ama bazı faktörleri bilmiyorum mesela 12v ve GND hatları ne kadar kalın olmalı vb şeyleri daha tam öğrenemediğim için şuan çözemiyorum delikli plakete yapacağım daha sonra pcb denerim inşallah.

İstemek başarmanın yarısıdır.

baski-devre-yol-akim-bilgileri.png

İstemek başarmanın yarısıdır.

15674 eklentisine bak
Çok iyi teşekkür ediyorum :)
Hocam o zaman son bir şey sorayım size, ben devrelerde güç dağılım mantığını tam anlayamadım. Mesela arduino ile bir devre kurduk bu devrede 3-4 adet 5v ile çalışan modül, veya 12v ile çalışan modül vb. şeyler var. Bunlara güç dağılımını 5'li klemens gibi mi yapıyoruz yani tüm 5v ve 12v olanları tek bir yere toplayıp oradan mı dağıtıyoruz yoksa güç kaynağımızdan her biri elemana ayrı ayrı kablo mu çekiyoruz?
Örnek veriyim, benim devremde
-pam8610 (12v)
-nRF24L01 (5v)
-bluetooth modülü (5v)
-Röle modülü (5v)
var.
Mesela 12v güç kaynağımdan bir tane kablo 7805'e çekip oradan bluetooth modülüne,
diğer kablo 7805'e oradan da nRF24L01 modülüne,
diğer kablo da 7805'e oradan da Röle modülüne,
ve direkt 12v kablo çekip pam8610'a lehimliyorum.
son olarakda hepsinin gnd hattını ortak yapıyorum onlarda 4 kablo ediyor.
Böyle bir durumda tek 12v + - den 8 tane kablo çıkartmış oluyorum ve bir karmaşa oluyor, bunları daha düzenli bir hale getirmenin mantığını nedir?
Tek bir 12v girişi yapıp pcb için yol genişliğini veya delikli plakette belirli bir deliğe bolca lehim yaparak oradan gerekli modüllere kısa kablolar ile dağıtmak mı daha mantıklı yoksa ayrı ayrı güç çekmek mi? veya bu işin usulü tam olarak nedir hocam tam anlatamadım kusura bakmayın ama kafamı en çok karıştıran konulardan bir tanesi de buydu.
Ben araştırdığımda hep bir projeyi pcb'ye çizip veya delikli plakete çizip bırakıyorlar ama onu neye göre öyle çizdin hangi mantıkla öyle yaptın hiç anlatan yok hatta o bölümleri atlatıp direkt devreye elemanları lehimleyenler bile var dolayısıyla tam anlayamadım.
Eğer sizin bildiğiniz yeni başlayanlara A'dan Z'ye anlatan bir kaynak kitap/video serisi vb. varsa paylaşabilir misiniz?

Çok iyi teşekkür ediyorum :)
Hocam o zaman son bir şey sorayım size, ben devrelerde güç dağılım mantığını tam anlayamadım. Mesela arduino ile bir devre kurduk bu devrede 3-4 adet 5v ile çalışan modül, veya 12v ile çalışan modül vb. şeyler var. Bunlara güç dağılımını 5'li klemens gibi mi yapıyoruz yani tüm 5v ve 12v olanları tek bir yere toplayıp oradan mı dağıtıyoruz yoksa güç kaynağımızdan her biri elemana ayrı ayrı kablo mu çekiyoruz?
Örnek veriyim, benim devremde
-pam8610 (12v)
-nRF24L01 (5v)
-bluetooth modülü (5v)
-Röle modülü (5v)
var.
Mesela 12v güç kaynağımdan bir tane kablo 7805'e çekip oradan bluetooth modülüne,
diğer kablo 7805'e oradan da nRF24L01 modülüne,
diğer kablo da 7805'e oradan da Röle modülüne,
ve direkt 12v kablo çekip pam8610'a lehimliyorum.
son olarakda hepsinin gnd hattını ortak yapıyorum onlarda 4 kablo ediyor.
Böyle bir durumda tek 12v + - den 8 tane kablo çıkartmış oluyorum ve bir karmaşa oluyor, bunları daha düzenli bir hale getirmenin mantığını nedir?
Tek bir 12v girişi yapıp pcb için yol genişliğini veya delikli plakette belirli bir deliğe bolca lehim yaparak oradan gerekli modüllere kısa kablolar ile dağıtmak mı daha mantıklı yoksa ayrı ayrı güç çekmek mi? veya bu işin usulü tam olarak nedir hocam tam anlatamadım kusura bakmayın ama kafamı en çok karıştıran konulardan bir tanesi de buydu.
Ben araştırdığımda hep bir projeyi pcb'ye çizip veya delikli plakete çizip bırakıyorlar ama onu neye göre öyle çizdin hangi mantıkla öyle yaptın hiç anlatan yok hatta o bölümleri atlatıp direkt devreye elemanları lehimleyenler bile var dolayısıyla tam anlayamadım.
Eğer sizin bildiğiniz yeni başlayanlara A'dan Z'ye anlatan bir kaynak kitap/video serisi vb. varsa paylaşabilir misiniz?
@furk
Senin için KiCad ile hızlıca göstermeye çalıştım. Videoyu ekstra hızlandırdım. Kaçırdığın yer olursa ayarlardan yavaşlatabilirsin.
Bir kere baskı devre yapmaya başladığında bir daha delikli plakete dönmeyeceksin. Garanti ediyorum :)

Delikli plakette yapacağın her atlama kablosu potansiyel bir parazit kapıcı olacak. Söz konusu ses devresi de olunca bu parazitler canını sıkacaktır. Bu yüzden mümkün olan en az kablo ile işlerini halletmelisin. Videonun sonuna doğru GND yollarını sildim, çünkü plaketteki +v dışındaki her yer zaten GND olarak kaplanıyor. GND nin büyük ve kalın olması parazitleri en aza indirmeye yardımcı olur.

Eğer bu baskı devre işine girişirsen emin ol elektronik senin gözünde farklı bir boyut kazanacak. İşlerini çok kolaylaştıracak ve zamanla benim gibi Arduino kullanarak spesifik devreler tasarlayabileceksin.
Aslında her şeyin bir kuralı olduğu gibi devre çiziminin de kuralları vardır. Eleman yerleştirilmelerine dikkat edilmelidir.
Kendi adıma şunu söyleyebilirim; Ben bu kuralları çok iyi bilmiyorum, çünkü elektroniği çok iyi bilmiyorum. Yine aklım yettiğince hangi eleman nerede olsa daha iyi olur diye düşünüp çizimimi öyle yapıyorum. Bu güne kadar pek bir sorun yaşadığımı da söyleyemem. Tek bildiğim baskı devre olayı bende yeni bir çığır açtı. Aliexpress den aldığım 10-15 tande delikli plaket 2 yıldır filan bir köşede duruyor. Neredeyse hiç kullanmadım.

@furk
Senin için KiCad ile hızlıca göstermeye çalıştım. Videoyu ekstra hızlandırdım. Kaçırdığın yer olursa ayarlardan yavaşlatabilirsin.
Bir kere baskı devre yapmaya başladığında bir daha delikli plakete dönmeyeceksin. Garanti ediyorum :)

Delikli plakette yapacağın her atlama kablosu potansiyel bir parazit kapıcı olacak. Söz konusu ses devresi de olunca bu parazitler canını sıkacaktır. Bu yüzden mümkün olan en az kablo ile işlerini halletmelisin. Videonun sonuna doğru GND yollarını sildim, çünkü plaketteki +v dışındaki her yer zaten GND olarak kaplanıyor. GND nin büyük ve kalın olması parazitleri en aza indirmeye yardımcı olur.

Eğer bu baskı devre işine girişirsen emin ol elektronik senin gözünde farklı bir boyut kazanacak. İşlerini çok kolaylaştıracak ve zamanla benim gibi Arduino kullanarak spesifik devreler tasarlayabileceksin.
Aslında her şeyin bir kuralı olduğu gibi devre çiziminin de kuralları vardır. Eleman yerleştirilmelerine dikkat edilmelidir.
Kendi adıma şunu söyleyebilirim; Ben bu kuralları çok iyi bilmiyorum, çünkü elektroniği çok iyi bilmiyorum. Yine aklım yettiğince hangi eleman nerede olsa daha iyi olur diye düşünüp çizimimi öyle yapıyorum. Bu güne kadar pek bir sorun yaşadığımı da söyleyemem. Tek bildiğim baskı devre olayı bende yeni bir çığır açtı. Aliexpress den aldığım 10-15 tande delikli plaket 2 yıldır filan bir köşede duruyor. Neredeyse hiç kullanmadım.

Çok çok teşekkür ediyorum hocam şimdi kafamda bir şeyler oturmaya başladı. Tabikide bunların hesaplamalarını da yapıyoruz değil mi mesela 7805 1 amper veriyor ona göre sayısını artırıp bağlantılarını yapmalıyız vb.. daha bir çok ayrıntı ve hesaplama gerçekten bir sanat eseri ve emek kokuyor. Yardımlarınız için tekrardan teşekkür ediyorum hocam, emeğinize sağlık :)

Ne gariptir ki son mesajımdan sonra denediğim sorunsuz çalışan devre şuan parazit yapmaya başladı. İş yerimdeki problemlerden dolayı devreye hiç bakamamıştım ve bugün bir kaç düzenleme yapmadan önce devreye hiç bir şeyi ekleyip çıkartmadan güç verdim ve aşırı bir cızırtı var.
DFplayer'ı çıkarttığım zaman cızırtı minimuma iniyor ancak onu kullanmadan bu devreyi tamamlayamam çünkü anahtar kontrolünde müziği çal/durdur yapıyorum.
Tekrar başa döndüm sanırım :(
Hocam benim garaj projemde 2 arduino nRF24L01 ile haberleşip, üç kontak anahtarın 0-1-2 durumuna göre müzik çalıp 16 kanal röle modülü ile lamba kontrolü yapacaktım ancak bu bana hiç güvenli gelmiyordu (220v ile uğraşmak ve röle modülünün arduino gücü kesilince kararsız çalışması vb sorunlar yüzünden), üzerine bir de parazit sorunu çıkınca iyice kaç aydır uğraştığım hayallerim, emeklerim suya düştü.
Sizden ücretli/ücretsiz yardım istiyorum ve bunu öğrenmek istiyorum amacım devreyi size yaptırmak değil yanlış anlaşılmasın ancak benim nerede yanlış yaptığımı öğrenmem gerekiyor. Daha önce de rgb şerit led ve ses çalan bir devre kurmaya çalışmıştım ancak bir türlü aşamamış ve projeyi çöpe atmıştım bu parazit sorunu yüzünden. Şimdi de diğer modüllerin kararsız çalışması ve güven vermemesi yüzünden beni korkutuyor Allah korusun biz iş yerinde değil iken bir yangın vb. durum olursa diye. Elimdeki modülleri size kargo ile göndersem nerede ne yanlış yapmışım bana öğretebilir misiniz hocam? Neden başkaları yapınca hiç bir sorun olmuyor da ben yapınca böyle problemler çıkıyor üstelik herkes işin ehli de değil amatör yapılan devrelere bakıyorum kötü lehimleme daha basit devreler vb. ama 0 parazit var. Ben hepsine dikkat etmeme rağmen böyle oluyor. :(
@Gokrtl @taydin

Ekler

• 5v-16-kanal-role-karti-role-kartlari-china-53340-93-B.jpg
    5v-16-kanal-role-karti-role-kartlari-china-53340-93-B.jpg
    191.9 KB · Görüntüleme: 103
  • a.jpeg
    a.jpeg
    185.1 KB · Görüntüleme: 97
  • b.jpeg
    b.jpeg
    197.4 KB · Görüntüleme: 89
Bir sistem doğru çalışmadığı zaman, bileşenleri ayrı ayrı kontrol etmen lazım. Yani bütün bileşenleri BAĞIMSIZ olarak tek başına çalıştır. Hepsi çalışıyorsa aşama aşama birleştir. Mesela DFPlayer ve PAM8610 u beraber çalıştır, diğer şeyler olmasın. Sonra BT ile PAM8610 u beraber çalıştır, diğer şeyler olmasın. Sonra DFPlayer, BT ve PAM8610 u beraber çalıştır. Bu şekilde ilerlersen problem alanını daraltmış olursun. Yoksa bütün sistemi kur, ver elektriği, çalışmıyor, problemin nerede olduğunu bulmak tamamen müneccim işi :)

Bir sistem doğru çalışmadığı zaman, bileşenleri ayrı ayrı kontrol etmen lazım. Yani bütün bileşenleri BAĞIMSIZ olarak tek başına çalıştır. Hepsi çalışıyorsa aşama aşama birleştir. Mesela DFPlayer ve PAM8610 u beraber çalıştır, diğer şeyler olmasın. Sonra BT ile PAM8610 u beraber çalıştır, diğer şeyler olmasın. Sonra DFPlayer, BT ve PAM8610 u beraber çalıştır. Bu şekilde ilerlersen problem alanını daraltmış olursun. Yoksa bütün sistemi kur, ver elektriği, çalışmıyor, problemin nerede olduğunu bulmak tamamen müneccim işi :)
Hocam benim anlam veremediğim şeyde buydu, bizzat öyle yapıyorum mesela dfplayer ile bir müzik çalıyorum bitiriyorum sonra pam8610 ile yapıyorum sorun yoksa devam ediyorum, vs vs en sonunda devre çalışıyor ancak sonra bir parazit sesi başlıyor nereden geliyor anlayamıyorum önceden de yoktu şimdi sorun çıkıyor. :(

Forum istatistikleri

Konular
5,815
Üyeler
2,476
Son üye
mrmandos

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back