Arduino Uno Kullanarak Arduino Pro Mini Programlamak

Gokrtl

Gökhan Kartal (TeknoDay)
Staff member
Adım adım anlatayım. Ayrıntılar videoda görünyor.

1- İlk olarak arduino idemizi açıyoruz ve "arduino uno" kartımızı USB den bilgisayarımıza bağlıyoruz.
2- "Araçlar" sekmesi altında "Kart" bölümünden Arduino Uno kartımızı seçiyoruz. Ve Bir alttaki sekmeden "Com" portu seçiyoruz.
3- "Dosya" sekmesi altında "Örnekler" bölümünden "ArduinoISP" seçeneğini seçiyoruz.
4- Açılan sayfadaki kodları "Yükle" butonuna basarak UNO'nun içine atıyoruz.
Böylece Arduino UNO kartımızı programlayıcı olarak ayarlamış olduk.
Devam edelim...
5- UNO kartımızı USB bağlantısını çıkarıyoruz.
6- 6 Adet jumper kabloya ihtiyacımız var.
a: 1.kablonun bir ucu UNO'nun reset pinine, diğer ucu Pro MİNİ'nin 10 nolu pinine takılacak.
b: 2. kablo UNO'nun 11 nolu pinine ve Pro Mini'nin 11 nolu pinine takılacak.
c: 3. kablo UNO'nun 12 nolu pinine ve Pro Mini'nin 12 nolu pinine takılacak.
d: 4. kablo UNO'nun 13 nolu pinine ve Pro Mini'nin 13 nolu pinine takılacak.
e: 5. kablo UNO'nun 5v pininden Pro Mini'nin 5v pinine takılacak.
f: 6. kablo UNO'nun GND pininden Pro Mini'nin GND pinine bağlanacak.
g: Pro Mini Reset bacağına (artı)si, GND bacağına (eksi)si gelecek şekilde 1uF ile 10Uf arasında bir elektrolitik kondansatör takıyoruz.
7- Pro Mini karta hiç bir şekilde harici bir besleme takılmayacak.
8- UNO kartımızı USB den bilgisayara bağlıyoruz.
9- Arduino idemizden Pro Mini içine atmak istediğimiz kodları açıyoruz.
10- Arduino idesinden "Araçlar" sekmesinin altındaki "KART" bölümünden "Arduino Pro or Pro Mini" yi seçiyoruz.
11- Com portu olarak UNO'nun com portu seçili olacak.
12- Yine "Araçlar" sekmesi altından Programlayıcı olarak "Arduino as ISP" seçeneğini seçiyoruz.
13- Pro Mini Üzerindeki "Reset" butonuna parmağımız ile basılı tutuyoruz.
14- Taslak sekmesi altındaki "Programcıyı kullanarak yükle" seçeneğine tıklıyoruz.
15- "Yükleme tamamlandı" Mesajını alana kadar bekliyoruz.
16- Artık elini "Reset" Butonundan çekebilirsin Kodların Pro Miniye Yüklendi :D

Son düzenleme:
Genç bir arkadaşımızın ömrünü bu şekilde tüketmesine gönlüm razı olmadı.

Bunların genel adı usb to ttl.
Arduino pro mini gibileri programlamak için DTR ucuda önemlidir yoksa resete bas derleme bittiği anda bırak hikayeleri olur.
Yukarıdakilerde var( n11 dekinde yok ).
Memleket nire hemşerim ?

Ek :
Pro mini ile nano arasındaki tek fark bu devre.
Pro mini daha ufak olduğu için tercih ediliyor.

Son düzenleme:
Genç bir arkadaşımızın ömrünü bu şekilde tüketmesine gönlüm razı olmadı.

Bunların genel adı usb to ttl.
Arduino pro mini gibileri programlamak için DTR ucuda önemlidir yoksa resete bas derleme bittiği anda bırak hikayeleri olur.
Yukarıdakilerde var( n11 dekinde yok ).
Memleket nire hemşerim ?

Ek :
Pro mini ile nano arasındaki tek fark bu devre.
Pro mini daha ufak olduğu için tercih ediliyor.
Keşke herkes ömrünü benim gibi tüketse :)

FTDI programlama kartı kullanarak ICSP pinleri üzerinden arduino uno programlamak mümkün mü? Yani üzerindeki usb girişinden programlamaktan bir farkı var mı? Elimdeki usb kabloyu kaybetmişim. Şimdi yeni kablo almadan sorunu çözebilir miyim diye uğraşıyorum.

FTDI Programlama Kartı

ftdi.jpg

icsp üzerinden olmaz.

ft232 ile arduino arasında
rx -> tx
tx -> rx
gnd-> gnd
bağlantısını yapıp dene. Muhtemelen böyle olur...

Ancak birde DTR olayı var onu tahminimce reset pinine bağlayacaksın...

icsp üzerinden olmaz.

ft232 ile arduino arasında
rx -> tx
tx -> rx
gnd-> gnd
bağlantısını yapıp dene. Muhtemelen böyle olur...

Ancak birde DTR olayı var onu tahminimce reset pinine bağlayacaksın...
Şimdi elimde sadece erkek-erkek jumper kablo olduğunu farkettim :) . İlla bir şey almam lazım yani. Neyse en azından jumper kablo birçok şeyde kullanılan sürekli lazım olabilecek birşey. Bu arduino uno'daki USB B kablo olayına uyuz oluyorum. Başka hiçbir yerde (sadece yazıcı kablosu) işe yaramayan birşey. Acaba dedim onu karttan söküp USB A konnektör taksam olur mu acaba diye, ama USB A pinleri 2+2 alt üst şeklinde USB A 4 tane yanyana. Jumper kablo alınca bu yöntemi bir deneyeyim.

Adım adım anlatayım. Ayrıntılar videoda görünyor.

1- İlk olarak arduino idemizi açıyoruz ve "arduino uno" kartımızı USB den bilgisayarımıza bağlıyoruz.
2- "Araçlar" sekmesi altında "Kart" bölümünden Arduino Uno kartımızı seçiyoruz. Ve Bir alttaki sekmeden "Com" portu seçiyoruz.
3- "Dosya" sekmesi altında "Örnekler" bölümünden "ArduinoISP" seçeneğini seçiyoruz.
4- Açılan sayfadaki kodları "Yükle" butonuna basarak UNO'nun içine atıyoruz.
Böylece Arduino UNO kartımızı programlayıcı olarak ayarlamış olduk.
Devam edelim...
5- UNO kartımızı USB bağlantısını çıkarıyoruz.
6- 6 Adet jumper kabloya ihtiyacımız var.
a: 1.kablonun bir ucu UNO'nun reset pinine, diğer ucu Pro MİNİ'nin 10 nolu pinine takılacak.
b: 2. kablo UNO'nun 11 nolu pinine ve Pro Mini'nin 11 nolu pinine takılacak.
c: 3. kablo UNO'nun 12 nolu pinine ve Pro Mini'nin 12 nolu pinine takılacak.
d: 4. kablo UNO'nun 13 nolu pinine ve Pro Mini'nin 13 nolu pinine takılacak.
e: 5. kablo UNO'nun 5v pininden Pro Mini'nin 5v pinine takılacak.
f: 6. kablo UNO'nun GND pininden Pro Mini'nin GND pinine bağlanacak.
7- Pro Mini karta hiç bir şekilde harici bir besleme takılmayacak.
8- UNO kartımızı USB den bilgisayara bağlıyoruz.
9- Arduino idemizden Pro Mini içine atmak istediğimiz kodları açıyoruz.
10- Arduino idesinden "Araçlar" sekmesinin altındaki "KART" bölümünden "Arduino Pro or Pro Mini" yi seçiyoruz.
11- Com portu olarak UNO'nun com portu seçili olacak.
12- Yine "Araçlar" sekmesi altından Programlayıcı olarak "Arduino as ISP" seçeneğini seçiyoruz.
13- Pro Mini Üzerindeki "Reset" butonuna parmağımız ile basılı tutuyoruz.
14- Taslak sekmesi altındaki "Programcıyı kullanarak yükle" seçeneğine tıklıyoruz.
15- "Yükleme tamamlandı" Mesajını alana kadar bekliyoruz.
16- Artık elini "Reset" Butonundan çekebilirsin Kodların Pro Miniye Yüklendi :D

parmak izi okuyucu yoklama sistemi yapıyorum ve kodu yuklemeye calısınca bu hatayı alıyorum sizce ne yapmam lazım ne hatası bu ?

parmak izi okuyucu yoklama sistemi yapıyorum ve kodu yuklemeye calısınca bu hatayı alıyorum sizce ne yapmam lazım ne hatası bu ?
Kendi hazırladığım videoyu izlemeye üşendim şuan. Tam olarak aldığınız hatayı söylerseniz, bir resim ile desteklerseniz kestirmeden gitmiş oluruz.

Kendi hazırladığım videoyu izlemeye üşendim şuan. Tam olarak aldığınız hatayı söylerseniz, bir resim ile desteklerseniz kestirmeden gitmiş oluruz.
avrdude: stk500_getsync() attempt 9 of 10: not in sync: resp=0x30 avrdude: stk500_getsync() attempt 10 of 10: not in sync: resp=0x20 bunun gibi 10 tanehata alt alta alıyorum

Ekler

• IMG_20210529_131903.jpg
    IMG_20210529_131903.jpg
    257.8 KB · Görüntüleme: 152
Eğer yukarıdaki adımları doğru yaptığınıza eminseniz jumper kabloları test edin. Bu kablolar çok dandik olduğundan iletişimi sağlayamıyor olabilir.

Bir de pro mini 3.3v mu? Yoksa 5v mu?

Kabloları da kontrol ettiyseniz olması gerekir.
Eğer cihazların sağlam olduğuna eminseniz mutlaka bir yerlerde hata yapıyor olmalısınız.
Zamanın da beni de çok uğraştırmıştı.

Kabloları da kontrol ettiyseniz olması gerekir.
Eğer cihazların sağlam olduğuna eminseniz mutlaka bir yerlerde hata yapıyor olmalısınız.
Zamanın da beni de çok uğraştırmıştı.
Peki cihazda bir sknti yok gibi duruyor bağlantılarda hata yada çalışmadığını nasıl anlarım peki yardımcı olabilir misiniz o konuda

Peki cihazda bir sknti yok gibi duruyor bağlantılarda hata yada çalışmadığını nasıl anlarım peki yardımcı olabilir misiniz o konuda
Multimetreniz varsa kabloları kısa devre modunda test edin,
Yoksa kabloları tek tek değiştirin. Her değiştirdiğiniz de bir kere kod yüklemeyi deneyin.
Yada basit bir led düzeneği kurarak kabloları test edebilirsiniz. Onlarca yolu var.
Elinizde başka Pro mini var ise onunla yüklemeyi deneyin.
Yani çalışmadığını nasıl anlarım sorusu çok genel bir soru. Onlarca sebep var ve bunu uzaktan tespit etmek zor. Eninde sonun da iş sizin bilgi ve becerinize kalıyor.
Hep söylerim insan bazen bir şeyi çok kurcalayıp yapamadıkça iyice kafası karışıyor.
Biraz ara verin. Başka bir şeylerle ilgilenip kafanızı dağıtın. Sonra yukarıdaki adımları tek tek sakin kafa ile tekrar deneyin.

• Beğen
Reactions: umk
Multimetreniz varsa kabloları kısa devre modunda test edin,
Yoksa kabloları tek tek değiştirin. Her değiştirdiğiniz de bir kere kod yüklemeyi deneyin.
Yada basit bir led düzeneği kurarak kabloları test edebilirsiniz. Onlarca yolu var.
Elinizde başka Pro mini var ise onunla yüklemeyi deneyin.
Yani çalışmadığını nasıl anlarım sorusu çok genel bir soru. Onlarca sebep var ve bunu uzaktan tespit etmek zor. Eninde sonun da iş sizin bilgi ve becerinize kalıyor.
Hep söylerim insan bazen bir şeyi çok kurcalayıp yapamadıkça iyice kafası karışıyor.
Biraz ara verin. Başka bir şeylerle ilgilenip kafanızı dağıtın. Sonra yukarıdaki adımları tek tek sakin kafa ile tekrar deneyin.
peki teşekkürlerrr..

İnatlaşmak anlık olarak insanın bütün enerjisini bitiriyor gerçekten.

Aynen birde çözüm bulamayınca her seferinde..
Şuan da aklıma geldi. Senin Ardionu Uno kartın aşağıdaki resimdeki ile aynı değilse muhtemelen piyasada ucuz satılan ve genelde çok sorun çıkaran versiyonu kullanıyorsundur. O uno'nun sorun çıkarma olasılığı çok yüksek. Kırmızı ile daire içine aldığım çip uno'nun kaliteli olduğunu simgeliyor.

kaliteli arduino uno.PNG

Forum istatistikleri

Konular
5,836
Üyeler
2,479
Son üye
yiyehuoxing32

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back