Arduino Pro Mini ile LED Dimmer Devre Yapma

Arduino pin low konumunda gnd cekmiyor mu. Bu yuzden ayrica direnc gereksiz olabilir diye dusundum

Çoğu MCU'da, güç verildiği ilk anda bütün GPIO'lar HiZ durumundadır. Sonradan çalışan program, bu GPIO'ları yapılandırır ve artık belirli bir lojik değeri çıkışa verirler. Bu ilk andaki belirsizlik nedeniyle MOSFET'in durumu da belirsiz olur. Mesela bir röle varsa belki ilk anda röle çekebilir.

Veya daha kötüsü, bir bug yüzünden diyelim yazılım o GPIO'yu resetliyor, veya düşen bir Vcc nedeniyle işlemci bir türlü resetten çıkamıyor. Bu duruumda o pin hep HiZ kalacak. Diyelim MOSFET rezistif bir yükü PWM modda sürüyor. Eğer gate belirsiz ise, MOSFET artık lineer bölgede çalışmaya başlar ve üzerinde çok yüksek bir güç harcanıp yanabilir.

Her zaman amaç belirsizliği gidermek olmalı, yoksa belirsizlik kalsın, onun ortaya çıkaracağı durumları listeleyelim ve sonuçları ne kadar vahim irdeleyelim denmemeli.

Çoğu MCU'da, güç verildiği ilk anda bütün GPIO'lar HiZ durumundadır. Sonradan çalışan program, bu GPIO'ları yapılandırır ve artık belirli bir lojik değeri çıkışa verirler. Bu ilk andaki belirsizlik nedeniyle MOSFET'in durumu da belirsiz olur. Mesela bir röle varsa belki ilk anda röle çekebilir.

Veya daha kötüsü, bir bug yüzünden diyelim yazılım o GPIO'yu resetliyor, veya düşen bir Vcc nedeniyle işlemci bir türlü resetten çıkamıyor. Bu duruumda o pin hep HiZ kalacak. Diyelim MOSFET rezistif bir yükü PWM modda sürüyor. Eğer gate belirsiz ise, MOSFET artık lineer bölgede çalışmaya başlar ve üzerinde çok yüksek bir güç harcanıp yanabilir.

Her zaman amaç belirsizliği gidermek olmalı, yoksa belirsizlik kalsın, onun ortaya çıkaracağı durumları listeleyelim ve sonuçları ne kadar vahim irdeleyelim denmemeli.
Kesinlikle katiliyorum. Ayrica seri bir 22R-10R gibi direnc olmasi gerekmez mi ? Mosfet gateleri bir mcu icin cok tehlikeli olabilir. Olabilecek belirsizlikte akim sinirlama yapmak gerekir diye dusunuyorum.

Kesinlikle katiliyorum. Ayrica seri bir 22R-10R gibi direnc olmasi gerekmez mi ? Mosfet gateleri bir mcu icin cok tehlikeli olabilir. Olabilecek belirsizlikte akim sinirlama yapmak gerekir diye dusunuyorum.

Gate'e seri bağlanan direncin daha çok osilasyon söndürme amaçlı diye biliyorum. Yani gate kapasitesi ve gate bağlantısının endüktansı nedeniyle, özellikle de yüksek anahtarlama hızlarında meydana gelen osilasyonu sönümleme amaçlı. Ama çok duyarlı olan bir MCU çıkışı, MOSFET gate kapasitesini şarj ederken geçecek yüksek akımdan da etkilenebilir. Bu konuda benim de çok ayrıntılı bilgim yok.

Arduino Pro Mini ile Led Dimmer Devremizi Tamamladık.
Gerekli bütün dosyalar ekteki zip dosyası içindedir.
Malzemeler;
1 Adet Arduino Pro Mini
1 Adet 10K Potansiyometre
1 Adet IRFZ44N Mosfet
1 Adet 10K SMD Direnç
1 Adet 3'lü Klemens
Yeteri Kadar Pin Header (Dişi)

20200822_193837.jpg
20200822_193853.jpg

20200822_193910.jpg
20200822_193817.jpg

Proteus Çizimi;
promini.png

Baskı Devre Görünümü;
Led_dimmer_baskı.png

Arduino Kodları;
led_dimmer_arduino.png

Ekler

• Arduino Led Dimmer Devre.zip
    11.1 MB · Görüntüleme: 206
Hatırlamıyorum ama aç bir konu yaptırayım :)
Ahanda yukarıdaki devre abi. Uçak panelinin led dimmeri.
Çalıştırmak için biraz çırpındım da. O arada aklımdan niye dimmer için arduino kullanmışız ki diye sorular geçti :katil2:

Forum istatistikleri

Konular
5,838
Üyeler
2,479
Son üye
yiyehuoxing32

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back