Arduino Pro Mini ile LED Dimmer Devre Yapma

Yanmayanları değiştirdim. Toplam 54 led full açıkken 245mA çekiyor.
Soktüğüm ledleri ölçtüm. Hepsi bozulmuş.

20200817_190422.jpg

Led dimmer devresini tamamladık sayılır. Bread board üzerindeki elemanlar için de bir pcb yaptıkmı tamamdır.

Öte yandan uçak paneli için yaptığım led panelde dip ledler yüksek geldiğinden ve bacakları da pcb arkasından yüksek geldiğinden ön kapak hiç bir şekilde yerine oturmadı. Bunu SMD yapmaktan başka çarem yok anlaşılan. Artık yeni bir pcb yapacağım. :kizgin3: :kizgin4:

Direnç nette var Gökhan. Ben de şimdi sipariş ediyorum elimdekini tamir için. aslında TO92 kılıfında (BC547 gibi) 7805 ler var fiyat da çok ucuz (50 kuruş), onlardan da kullanılabilir, ama direnç nette stokta yok. O yüzden mecbur tanesi 6 TL ye bu pire kadar regülatörden alacağız :rolleyes:

Biraz önce regülatörler geldi. Bendeki aşırı akım çeken pro mini'nin üzerindeki regülatörü söküp orijinal Microchip'in regülatörünü taktım. 16 V a kadar hiç sorunsuz çalıştı. Birçok kişi benim gibi bu pro mini'leri sağlı sollu yakacaktır orijinal devredeki bilgilere aldanarak. Burada çıkarılacak ders, klon devre kullandığını, orijinal devrenin teknik verilerinin bu devre için geçerli olmadığını bil!

Ama buna da şükür, en azından içi boş regülatör yok üzerinde, 9 V ve altı beslemede en azından çalışıyor :katil2:

Led dimmer devresini tamamladık sayılır. Bread board üzerindeki elemanlar için de bir pcb yaptıkmı tamamdır.

Öte yandan uçak paneli için yaptığım led panelde dip ledler yüksek geldiğinden ve bacakları da pcb arkasından yüksek geldiğinden ön kapak hiç bir şekilde yerine oturmadı. Bunu SMD yapmaktan başka çarem yok anlaşılan. Artık yeni bir pcb yapacağım. :kizgin3: :kizgin4:

Sorunun ne olduğunu anlamayadık. Belki de @KAZIMUGUR un dediği gibi ya adi LED denk gelmiş sana ve voltajı yer yemez bozuldu, veya belki de LED'ler halihazırda bozuktu veya içi boştu ;)

Şu da bir olasılık: LED üreticisi firma, üretim bandından çıkan LED'ler otomatik teste tabi tutuyor. Burada bazı LED'ler kafadan bozuk çıkıyordur, bazıları da marjinal olduğu için ayrılıyordur. Belki de uyanık bir çinli gitti ve dedi ki "abi o üretim bandından elenen LED'ler bana 10'da biri fiyatına ver ben onları değerlendireceğim" ;)

• Haha
Reactions: 333
Biraz önce regülatörler geldi. Bendeki aşırı akım çeken pro mini'nin üzerindeki regülatörü söküp orijinal Microchip'in regülatörünü taktım. 16 V a kadar hiç sorunsuz çalıştı. Birçok kişi benim gibi bu pro mini'leri sağlı sollu yakacaktır orijinal devredeki bilgilere aldanarak. Burada çıkarılacak ders, klon devre kullandığını, orijinal devrenin teknik verilerinin bu devre için geçerli olmadığını bil!

Ama buna da şükür, en azından içi boş regülatör yok üzerinde, 9 V ve altı beslemede en azından çalışıyor :katil2:
Aslında buna video çekip durumu anlatmak lazım. Siz olmasanız ben pro miniyi çöpe atmıştım.

Sorunun ne olduğunu anlamayadık. Belki de @KAZIMUGUR un dediği gibi ya adi LED denk gelmiş sana ve voltajı yer yemez bozuldu, veya belki de LED'ler halihazırda bozuktu veya içi boştu ;)
Led kalitesini bilmiyorum ama halihazırda bozuk değillerdi. Tektek lehimlemeden önce test ettim.
En yüksek ihtimal lehimlerken çok ısıtmış olma ihtimalim. Bana en mantıklı bu geliyor şuan. Çünkü ilk ceyranı vetdiğim de kafadan 5 tanesi hiç yanmadı. Hani bi göz kırpsa ceyrandan bozuldu diyecem ama o da yok.

Lineer regülatörlerde temel prensip çıkış gerilimine yakın besleme kullanmaktır !!!
Sistem tam yüke bindiğinde yüksek giriş gerilimi ben buradayım demeye başlar zaten devre tekniği açısından akıl karı iş değildir.
Pro mini nin pin akımı 40mA toplam dc akım 200 mA civarındadır .
Ufak olsun diye ufak regülatör kullanılıyor , adı regülatör ama hangisi olursa olsun garibanlara fazla yüklenmemek lazım .

Delikler nasıldır bilmiyorum ama takarken eğildi büküldü ise lehimlerken ( dikkat edilip fazla ısıtılmamış olsa bile ) sorun çıkmış olabilir.

Lineer regülatörlerde temel prensip çıkış gerilimine yakın besleme kullanmaktır !!!
Sistem tam yüke bindiğinde yüksek giriş gerilimi ben buradayım demeye başlar zaten devre tekniği açısından akıl karı iş değildir.

Güç kaybı minimize edilmesi gerekiyorsa evet. Ama lineer regülatörün çok geniş bir voltaj aralığında çalışabiliyor olması da büyük esneklik sağlıyor ve gerektiğinde de bundan yararlanılmalı. Microchip'in MIC5205 regülatörü 16 V'a kadar çalışıyor, ama bu regülatörün 30 V'a kadar çalışanı var. 24V un yaygın kullanıldığı PLC ve benzeri otomatik kontrol devrelerine mini pro'yu hemen bağlayıvermek ÇOK BÜYÜK bir avantaj ve bu avantajdan yararlanmak için de işte böyle yüksek giriş voltajı kabul edebilen regülatör lazım.

Ya be arkadaşım , plc in var onu besleyecek donanımın var ama 5 Volt a gelince tasarruf , yok agam kızsan da kızmasan da cık.
24 VDC to 5 VDC kaç kuruş ki riske giriyorsun ayrıca fazla güç harcıyorsun ?

Ya be arkadaşım , plc in var onu besleyecek donanımın var ama 5 Volt a gelince tasarruf , yok agam kızsan da kızmasan da cık.
24 VDC to 5 VDC kaç kuruş ki riske giriyorsun ayrıca fazla güç harcıyorsun ?

Sen herhalde fazladan devre kartı kullanmayı seviyorsun :) Ben minimalist tasarımdan yanayım. Ne demiş yazar? "Mükemmellik, eklenecek başka bir şey kalmadığında değil, çıkarılacak hiçbir şey kalmadığında elde edilmiştir."

Minimal sitem ile mükemmel sistem arasında dağlar kadar fark var demiş büyük Türk büyüklerinden biri. :)

Dimmer devresini bu şekilde çizdim.

promini.png

Bu dimmer devresinde ne eksik? Bulun bakalım. :D

Batubay haricinde kimseden ses çıkmadı. Söylüyüm bari. Nerede bu mosfetin pulldown direnci?

Gate bacağının şaseye çekilmesi özellikle tam ve yarım H köprüsü devrelerinde kritik, yoksa devreyi kurcalarken veya bir arıza neticesinde gate'ler belirsiz bir değer alır ve besleme voltajını kısa devre eder. Gökhan'ın devrede olmaması olumsuz bir sonuç doğurmasada, alışkanlık olarak her zaman gate'in şaseye çekilmesi lazım. Gerekli gereksiz her zaman şaseye çekmek, gerekip gerekmediğini değerlendirmek ve ona göre davranmaktan daha kolaydır ve bir sakınca da yaratmaz.

Çevrimiçi personel

Forum istatistikleri

Konular
5,787
Üyeler
2,464
Son üye
s4met

Son kaynaklar

Son profil mesajları

cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Kesici/Spindle hızı hesaplamak için SpreadSheet UDF'leri kullanın, hesap makinesi çok eski kalan bir yöntem :)
Dr. Bülent Başaran,
Elektrik ve Elektronik Mühendisi
Yonga Tasarım Özdevinimcisi
Üç güzel "çocuk" babası
Ortahisar/Ürgüp/Konya/Ankara/Pittsburgh/San Francisco/Atlanta/Alaçatı/Taşucu...

Back