Artık Dry Film ile Baskı Almaya Geçmek İstiyorum

200 ma da azmış baya mesafe baya yakın ondan sıkıntı olabilir benim görduğum uygulamada 4 aşama vardı aşındırma temizleme elektroliz felan elektroliz birkaç saat sürüyordu diye hatırlıyorum ama bakırlar da bir bezin içerisinde 2 tarafta biraz uzak noktalardaydı
İşte deneyip yanılma yolu ile zamanla en iyi sonuç alınır. Ama uğraştırması eziyet başka bir şey değil. Sistemi otomatize etmek lazım.

Delik içi kaplama için elektrolize başlamadan önce dry filmi çözdürmeye gerek var mı? Bakır levhanın sadece deliklerinin içi ve pad kaplanmış olur çözdürülmezse. Sonraki dry film kaplama için sorun olursa bilmiyorum.
Deliklerin içi kaplanır ama pad kaplanmaz. O kısmıda dry film kaplamış olacak çünkü.
Ayrıca bir sonraki dry filmde de aynı çizgileri tutturmak sıkıntı olabilir. Zaten delikleri bile ucu ucuna tutturuyorum ben :)

Boyayı "Alpa Endüstri karbon boya" diye aratıp bulduğun en ucuzu alabilirsin. Ama sitede güvenilir olsun.

İşte deneyip yanılma yolu ile zamanla en iyi sonuç alınır. Ama uğraştırması eziyet başka bir şey değil. Sistemi otomatize etmek lazım.

Deliklerin içi kaplanır ama pad kaplanmaz. O kısmıda dry film kaplamış olacak çünkü.
Ayrıca bir sonraki dry filmde de aynı çizgileri tutturmak sıkıntı olabilir. Zaten delikleri bile ucu ucuna tutturuyorum ben :)

Boyayı "Alpa Endüstri karbon boya" diye aratıp bulduğun en ucuzu alabilirsin. Ama sitede güvenilir olsun.
Her hizalama işlemi için dikdörtgenin aynı köşesini kullansak çözüm olmaz mı?

Delik yerlerini geleneksel toner transfer ile belirleyeceğiz. (çıktı alırken bir köşeyi referans alıp orada hizalama yapılacak) Çıktıda sadece delikler ve hizalama çizgileri olsa yeter. Hizalama çizgileri tam kartın köşesinde kesişecek şekilde olacak.

Maksat delik delmek olduğu için kağıt kalıntısıyla vs uğraşmadan delikleri delip tinerle silip iletken mürekkep ve kaplama işine geçilecek.

Burada anlamadığım bir nokta var. Kaplamanı tüm plakadaki bakır kalınlığını arttırması istenmeyen bir durum değil mi? Kaç mikrondan bahsediyoruz kaplama kalınlığı olarak?

Aynı hizalamayı üst ve alt katman dryfilm için de kullanabiliriz.

Her hizalama işlemi için dikdörtgenin aynı köşesini kullansak çözüm olmaz mı?

Delik yerlerini geleneksel toner transfer ile belirleyeceğiz. (çıktı alırken bir köşeyi referans alıp orada hizalama yapılacak) Çıktıda sadece delikler ve hizalama çizgileri olsa yeter. Hizalama çizgileri tam kartın köşesinde kesişecek şekilde olacak.

Maksat delik delmek olduğu için kağıt kalıntısıyla vs uğraşmadan delikleri delip tinerle silip iletken mürekkep ve kaplama işine geçilecek.

Burada anlamadığım bir nokta var. Kaplamanı tüm plakadaki bakır kalınlığını arttırması istenmeyen bir durum değil mi? Kaç mikrondan bahsediyoruz kaplama kalınlığı olarak?

Aynı hizalamayı üst ve alt katman dryfilm için de kullanabiliriz.
Toner transferde ne yaparsan yap hizalama sıkıntılı iş.

Dryfilm de hizalama ise kolay. Zaten çıktıyı asetatlı kağıda alıyorsun. Üstüste koydun mu bütün delikler birbirine oturuyor. Gözle de görebildiğin için neredeyse sıfır hata oluyor. Bu şekilde birbirine yapıştırdın mı, arasına da dryfilm kaplı plaketi koydun mu iş tamamdır.

Kaplamanın kalınlığının istenmeyen bir durum olduğu konusunda bilgim yok.Bu konuyu düşününce ikilemde kalıyoum. Bakırın kalınlığı sinyal iletim bakımından iyi olur ama aynı zamanda direnç oluşturur mu emin değilim. Biz bazen fazla akım geçireceğimiz yolları dayanıklı olsun diye lehim ile kalınlaştırıyoruz. Bu konuya daha bilgili arkadaşlar cevap versin. Bende öğrenmiş olayım.

Dry filmi Türkiyede nereden alıyorsunuz? A4 boy, 30cm rulo, 15cm rulo şekilde satılıyor. Bu çeşitleri bulabilir miyim?

Ben aliexpress den alıyorum. En 15cm Boy 2m olarak. Farklı boyutları da var.
Türkiye de tek bir yerde görmüştüm ama pahalıydı. Şuan neresi olduğunu hatırlamıyorum.

Memnunsanız paylaşabilir misiniz? hangi satıcıdan alıyorsunuz?
İki yılda bir aldığım için satıcı değişiyor. En son aşağıdaki linkten aldım. Daha paketini açmadım.
Aliexpressten alırken sepete çok atmak daha az maliyetli oluyor. Ben son siparişimde 4 tane ekledim sepete. Gümrüğe filan da takılmadan geldi.

AliExpress'te bu muhteşem ürünü buldum. Hemen göz atın!
30,29TL 7%OFF | 15CM x 2M PCB taşınabilir işığa kuru Film devre Photoresist levhalar 1M için yepyeni kaplama delik kaplama aşındırma

Delik ici kaplama icin LPKF ProConduct'i denediniz mi ? Gordugum kadariyla kimyasal olmadan basitce delik ici kaplama yapmayi sagliyor.

1706808516513.png

1706808554580.png

1706808584372.png

Turkiye distributoru Tamara Elekronikmis. gz.com.tr adresinde de bulmustum, oradan istedim teklif bakalim ne gelecek ?

Dryfilm yapıştırmasını ve pozlamasını çok iyi bir şekilde yaptığımı varsayalım.

Filmi kaldırmak, sonrasında bakırı kaldırmak için kullanılan kimyasallar da ince iş için çok önemli.

Hangi aşama için, hangi sürelerde, ne kullanıyorsunuz bu iki iş için?

Ben filmi kaldırmak için Sodyum pentahidrat kullanıyorum ama çok etkili oluyor. Birdahaki sefere çamaşır sodası kullanmayı planlıyorum.
Bakırı eritmek için de Perhidrol + Tuz ruhu kullanıyorum. Bu karışımda hiç sorun yaşamıyorum.

Oranları nasıl kullanıyorsunuz? Bildiğiniz gibi perhidrün de yüzdesi var, birde o yüzdeyi yüzde olarak kullanıyoruz

Oranları nasıl kullanıyorsunuz? Bildiğiniz gibi perhidrün de yüzdesi var, birde o yüzdeyi yüzde olarak kullanıyoruz
PCB nin yüzeyini geçecek kadar tuz ruhu, pcb boyutuna göre göz kararı perhidrol. 10x10cm bir pcb için ortalama 1 kapak kadar.
Öyle yüzdeli hesaplara girecek kadar ince detaya gerek olmadığını düşünüyorum. Gerekenden az koyarsanız biraz geç eriyor, fazla koyarsanız çok hızlı eriyor ve kapalı alanları da kaldırabiliyor. Göz kararı koyunca ortalama 1dk içerisinde eritip alıyorum pcb'yi.

Dry filmde henüz istediğim sonuca ulaşamadım. Sebebini de henüz çözmüş değilim. Ama toner transfer benden sorulur. 0.3, 0.4mm ye kadar yolları temiz çıkartabiliyorum. :D

ProConduct icin fiyatlama geldi.

116110 ProConduct paste RS 20 x 2.9 g 543,00 €
116159. ProConduct foil consumable set Including: 20 x Protection film foil 10 x Filter fleece 10 x Cover foil 97,00 €

Foil başına 32 Euro gibi.

Peki folyoyu açtın ama çok azını kullandın. Kapatıp sonraki iş için saklayabiliyor muyuz?

Aklimizdaki sorulara gelen yanit bu sekilde oldu.

LPKF ProConduct sistemini min 0,4 mm delikler için öneriyor.

Kullanım ömründen kasıt yapılan vianın dayanıklılığı ise 270 derce santigrad sıcaklıkta lehimleme ve lehim sökme işlemlerine dayanır. Lehimlendikten sonra lehim örüne paralel olarak devam eder. Sorunuzdan kasıt krem lehim poşetlerinin raf ömrü ise 5 santigrad derecede 1 yıl muhafaza edilebilir.

1 folyo yaklaşık A4 büyüklüğündedir. ProCondut pastası için (2,9 gr’lık poşet) delik sayısına dogrudan bağlı olmakla birlikte yoğun bir kart için yarım A4 (ya 229 x 305 mm LPKF standart PCB’sinin yarısı) kadar bir delik için yeterlidir. Açılan poşet bekletilemiyeceği için tamammı kullanılmalıdır.

Son düzenleme:

Çevrimiçi personel

Forum istatistikleri

Konular
5,841
Üyeler
2,480
Son üye
mozcelikors

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back