Artık Dry Film ile Baskı Almaya Geçmek İstiyorum

sprey bu iş için kullanılabilir mi kaplanacak grafitin inanılmaz ince olması gerekmiyor mu delikleri tıkamadan içinden geçebilir mi delik dışında kalan bölgelere sprey gelmesi sıkıntı yaratır mı

Mum alevinin üzerine birşey tutarsan üzerinde oluşan siyah is karbon değil mi? :tamam2:

Mum alevinin üzerine birşey tutarsan üzerinde oluşan siyah is karbon değil mi? :tamam2:
Onu toplayıp zeytin yağına dökeriz. İçinede şu bizim aldığımız ama hiç bir yerde kullanmadığımız alüminyum tozundan dökeriz. Olur bize iletken karbon mürekkep :katil2:

6. Adımı anlamadım ben.
4 ve 5.Adımda pcb yi full karbon kapladın. 6 adımda süngerle karbonu temizliyor. Peki deliklerdeki karbon zarar görmüyor mu?
Ona ben de takıldım ama 5 de kurutma ve bekleme dediği için delik içinde kalanlaryeterince yapışmış olabilir diye dusundum

Fazla uykuluyum anlayamiyorum ama galiba tam aradığımız gibi birşey buldum

Daha önce buraya atmıştım bunu, kalsiyum hipofosfit ile kaplama yapıyor, çok uzun ve gereksiz zor bir iş ayrıca kalsiyum hipofosfit Türkiye'de banlanmış. Karbon boya bunun kullanımından daha kolay.

Ben karbon boya alıp delik içi kaplama için bir deneme yaptım. Gerçekten işe yarıyor ancak bu yöntem ile pcb yapmak çok uğraştırıcı.
Şöyle ki;

PCB yi dry film ile kapladınız.
Sonra pozlayıp deliklerin yerini belirlediniz.
Bu aşamada asite filan atmadan önce delikleri deliyoruz.
Sonrasında dyr filmi solisyon yardımı ile söküp atıyoruz. Elimizde sadece delikleri delinmiş PCB kalıyor.
Bu deliklerin içine ve çevresine ince bir tabaka carbon boya sürüyoruz.
Kuruduktan sonra Elektroliz yöntemi ile bakır kaplama yapıyoruz.

Şimdi döndük en başa.
PCB yi bir daha dry film ile kaplıyoruz.
Bir daha pozluyoruz.
Sonra solisyon ile pozlanmayan kısımları çıkarıp asite atıyoruz.
Fazlalık bakırlar eridikten sonra isteğimize ulaşmış oluyoruz.

İki kere Dry film kaplamak uğraştırıcı iş.
Onun yerine elimizde CNC tarzı bir şey olmalı ki dry film kaplamadan delikler kontrolcü yardımı ile otomatik delinsin.
Birde elektrolizde çok bekletmemek lazım yoksa benim resimdeki gibi 1mm filan bakır kaplıyor :D

20240109_231135.jpg

Ben karbon boya alıp delik içi kaplama için bir deneme yaptım. Gerçekten işe yarıyor ancak bu yöntem ile pcb yapmak çok uğraştırıcı.
Şöyle ki;

PCB yi dry film ile kapladınız.
Sonra pozlayıp deliklerin yerini belirlediniz.
Bu aşamada asite filan atmadan önce delikleri deliyoruz.
Sonrasında dyr filmi solisyon yardımı ile söküp atıyoruz. Elimizde sadece delikleri delinmiş PCB kalıyor.
Bu deliklerin içine ve çevresine ince bir tabaka carbon boya sürüyoruz.
Kuruduktan sonra Elektroliz yöntemi ile bakır kaplama yapıyoruz.

Şimdi döndük en başa.
PCB yi bir daha dry film ile kaplıyoruz.
Bir daha pozluyoruz.
Sonra solisyon ile pozlanmayan kısımları çıkarıp asite atıyoruz.
Fazlalık bakırlar eridikten sonra isteğimize ulaşmış oluyoruz.

İki kere Dry film kaplamak uğraştırıcı iş.
Onun yerine elimizde CNC tarzı bir şey olmalı ki dry film kaplamadan delikler kontrolcü yardımı ile otomatik delinsin.
Birde elektrolizde çok bekletmemek lazım yoksa benim resimdeki gibi 1mm filan bakır kaplıyor :D

28750 eklentisine bak
elektoliz akımını ayarlamak gerek bir de elektroliz tankına kartı surekli ileri geri sallayacak mekkanizma eklemek gerek deliklerden de su akışı saglayacak homojen bir kaplama yapacak

hatta bence elektrliz akımının dalgaformu da önemlidir (ama ispatlayamam sadece öyle düşünüyorum :katil2: )

öncelikle maliyeti sorayım karbon boya ne kadara mal oluyor

delikleri delmek için dry film hem çok zor iş hem de maliyetli ona baska bir çözüm şart

benim gördüğüm başarılı bir örnekte baya uzun suruyordu neredeyse bütün günü alıyorduu elektrolizle ılgılı aşamalar düşük akımda uzun süre daha homojen kaplama sağlıyor olabilir ona ramen iş bitince tek tek olçülüyordu vialar buzzer modunda

Son düzenleme:
Laserden ters cikti alip yapistirsak PCB'ye, delik yerlerine biz ile isaretleme yapsak, sonra buralari delip dry film kaplama ve pozlamayi sonra yapsak. Olma mi oyle? Kayma olmasin diye PCB'nin capraz iki kosesine referans isareti koyariz, alt ust kaymaz boylece. Elektroliz tankina da sirkulasyon icin dusuk devirli motora baglanmis plastik bir karistirici sokulur.

elektoliz akımını ayarlamak gerek bir de elektroliz tankına kartı surekli ileri geri sallayacak mekkanizma eklemek gerek deliklerden de su akışı saglayacak homojen bir kaplama yapacak

hatta bence elektrliz akımının dalgaformu da önemlidir (ama ispatlayamam sadece öyle düşünüyorum :katil2: )

öncelikle maliyeti sorayım karbon boya ne kadara mal oluyor

delikleri delmek için dry film hem çok zor iş hem de maliyetli ona baska bir çözüm şart

benim gördüğüm başarılı bir örnekte baya uzun suruyordu neredeyse bütün günü alıyorduu elektrolizle ılgılı aşamalar düşük akımda uzun süre daha homojen kaplama sağlıyor olabilir ona ramen iş bitince tek tek olçülüyordu vialar buzzer modunda
Hepsi yapılabilecek şeyler ama işte uğraştırıcı.
2v verdim. Güç kaynağımda akım sınırlama olmadığı için 2v da 200mA filan akım çekti. Bu denli yoğun olmasının sebebi benim pc ye dalip plaketi kabın içinde 3 saat kadar bekletmem. Normalde yarım saat filan yetiyor.
Boyayı 80tl ye almıştım. şimdi iki katı olmuş fiyat.

Laserden ters cikti alip yapistirsak PCB'ye, delik yerlerine biz ile isaretleme yapsak, sonra buralari delip dry film kaplama ve pozlamayi sonra yapsak. Olma mi oyle? Kayma olmasin diye PCB'nin capraz iki kosesine referans isareti koyariz, alt ust kaymaz boylece. Elektroliz tankina da sirkulasyon icin dusuk devirli motora baglanmis plastik bir karistirici sokulur.
Kendi yaptığım manyetik karıştırıcım var. Onunla suyu hareketlendirebilirim.
Şöyle ufaktan bir resmini atayım ama detayları proje bittikten sonra paylaşacağım.

20240110_000259.jpg

Hepsi yapılabilecek şeyler ama işte uğraştırıcı.
2v verdim. Güç kaynağımda akım sınırlama olmadığı için 2v da 200mA filan akım çekti. Bu denli yoğun olmasının sebebi benim pc ye dalip plaketi kabın içinde 3 saat kadar bekletmem. Normalde yarım saat filan yetiyor.
Boyayı 80tl ye almıştım. şimdi iki katı olmuş fiyat.

Kendi yaptığım manyetik karıştırıcım var. Onunla suyu hareketlendirebilirim.
Şöyle ufaktan bir resmini atayım ama detayları proje bittikten sonra paylaşacağım.

28754 eklentisine bak
200 ma da azmış baya mesafe baya yakın ondan sıkıntı olabilir benim görduğum uygulamada 4 aşama vardı aşındırma temizleme elektroliz felan elektroliz birkaç saat sürüyordu diye hatırlıyorum ama bakırlar da bir bezin içerisinde 2 tarafta biraz uzak noktalardaydı

Delik içi kaplama için elektrolize başlamadan önce dry filmi çözdürmeye gerek var mı? Bakır levhanın sadece deliklerinin içi ve pad kaplanmış olur çözdürülmezse. Sonraki dry film kaplama için sorun olursa bilmiyorum.

Ben bunu toner transfere de uygularım. Delik içi kaplama sonrası her deliği oje ile boyayıp asit banyosu sonrası asetonla çözebilirim. Zahmetli ama çift taraf için gerekli.
Yeni deney çıktı bakalım. Boyayı nerden alayım?

Çevrimiçi personel

Forum istatistikleri

Konular
5,840
Üyeler
2,480
Son üye
mozcelikors

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back