Attiny13a İle Açma Kapama Butonu + Buzzer (230V Anahtarlama)

20240207_224623-jpg.30100

Ne PCB de ne de breadboardda MCU beslemesinde 100nF goremiyorum.
"Bize öyle bir bilgi gelmedi" :katil2:

Akşam onuda deneyeyim.

Bu cevap uzerine tam sopaliksin.

Ustteki ve alttaki yazdiklarim kulagina kupe olsun.

Bir tane cip mi kullanacaksin? O cipin beslemesine hemen 1 tane 100nF.
Bir tane daha mi cip kullanacaksin? O cipin de beslemesine 1 tane 100nF.

Ben iki cip kullaniyorum o zaman 1 tane 220n taksam olur mu? Hayir cip basina 1 tane ve her cipin dibine 1 tane 100nF.

Bu cevap uzerine tam sopaliksin.

Ustteki ve alttaki yazdiklarim kulagina kupe olsun.

Bir tane cip mi kullanacaksin? O cipin beslemesine hemen 1 tane 100nF.
Bir tane daha mi cip kullanacaksin? O cipin de beslemesine 1 tane 100nF.

Ben iki cip kullaniyorum o zaman 1 tane 220n taksam olur mu? Hayir cip basina 1 tane ve her cipin dibine 1 tane 100nF.
Mr yamyam dan sonra hiç kötekleyen olmamıştı. İyi oldu kendime geldim. :katil2:

Regülatörlerin girişine çıkışına koymayı öğrendim de çiplere alışmamışım. Kulağıma küpe olsun bundan sonra. :)

O görüntüler faydalı değil. Hem yatay hem de dikey eksen doğru ölçeklenmemiş. Dikey şu anda 20 mV/div. Bu aşırı ayrıntılı, sen orada devrenin ve osiloskobun kendi gürültüsünü görüyorsun. Dikey olarak 2 V/div olması mantıklı, çünkü ATTiny çıkışı 0 ... 5 V arasında olacak ve bütün olasılıklar da 3 div içerisinde görebileceğiz.

Yatay ölçek ise nanosaniyelerde :) Yatayı önce olabilecek en uzun süreye alıp yavaş bir değişim var mı önce bakmak lazım. Eğer yavaş değişim yoksa giderek süre kısaltılır ve istenen ayrıntı görülene kadar da kısaltma devam eder.
Buyrun efenim. Bu sizin istediğiniz görüntü.
Siz buna bakarken, bende MicroStepin söylediği 100nF'ı takayım çip beslemesine. :)

Ekran görüntüsü 2024-02-08 215914.png

Hmm osiloskop nedense örnekleme hızını 1 kHz e düşürmüş. Niye öyle oldu acaba. Gerçi bir pislik olsaydı arada bir 1 kHz de de yakalardı ama örnekleme hızını şöyle en azından 1 MHz falan yapmaya çalış ıstersen.

Hmm osiloskop nedense örnekleme hızını 1 kHz e düşürmüş. Niye öyle oldu acaba. Gerçi bir pislik olsaydı arada bir 1 kHz de de yakalardı ama örnekleme hızını şöyle en azından 1 MHz falan yapmaya çalış ıstersen.
Ben yaptım onu ya. Yükselince ns ye yaklaşıyor diye düşürdüm dü. :katil2:
Eniyisi auto ya basıp bırakayım. Daha kırcalamıyım. Yoksa doğru resimi bulana kadar sunucunun kapasiteyi doldurucam. :katil2:

@Mikro Step Beslemeye 100nF bağladım. Maalesef Vınlama devam ediyor.
@taydin Aşağıdaki iki resim MCU'nun optoya çıkan bacağından alındı.
İlk resim direk auto ile alındı, ikinci resim 1MHz e yükseltilerek alındı.

Ekran görüntüsü 2024-02-08 223442.png

Ekran görüntüsü 2024-02-08 223558.png

Hmm çıkışta temiz 5V var, ama bu 5V sürünce MOC'u vınlama var, doğrudan +5V besleme sürerse MOC'u vınlama yok. Buyur buradan yak.

Time scale çok dar, en iyisi trig i 4V a ayarlayıp single da bekletmek. Trig alırsa cevabı buluruz, ancak bunu nasıl ayarlarım dersen bilmiyorum aynı scope dan olan birisi varsa onun anlatması lazım

Scopta her bir kareyi 5ms olacak sekilde tarama frekansini iyice bir dusur.

Yada scop probuna transformatorden 50Hz 6V vs ver otomatik setup yaptir 50Hz sinyali temizce gore. Sonra hic bir ayara dokunmadan MCU nun cikisina bak.

Son düzenleme:
Scopta her bir kareyi 5ms olacak sekilde tarama frekansini iyice bir dusur.

Yada scop probuna transformatorden 50Hz 6V vs ver otomatik setup yaptir 50Hz sinyali temizce gore. Sonra hic bir ayara dokunmadan MCU nun cikisina bak.
Abi 5ms ye alamıyor. 10ms var.

Ekran görüntüsü 2024-02-08 231240.png

Time scale çok dar, en iyisi trig i 4V a ayarlayıp single da bekletmek. Trig alırsa cevabı buluruz, ancak bunu nasıl ayarlarım dersen bilmiyorum aynı scope dan olan birisi varsa onun anlatması lazım
Triggeri resimde çizdiğim yerden söylediğin gibi ayarlamaya çalıştım. Direk yakaladı ama hareketli halinden bir farkı yok görüntünün.
Ekran görüntüsü 2024-02-08 231517.png

Tamam scopu unut.

Minik bir kulakligin bir ucunu Gnd ye bagla. Diger ucuna da 1uF uzerinden MCUnun optoya giden pinine bagla.

Kulakligi pur dikkat dinle. Herhangi bir ses duyuyormusun?

Tamam scopu unut.

Minik bir kulakligin bir ucunu Gnd ye bagla. Diger ucuna da 1uF uzerinden MCUnun optoya giden pinine bagla.

Kulakligi pur dikkat dinle. Herhangi bir ses duyuyormusun?
Haydaa.
Kulaklık yokki bende.
Her şey yeni nesil. Tüm kulaklıklar bluetooth. :katil2:
Şöyle bir şey var ama trafonun sesinden bunu duyamam sanırım.

20240208_232914.jpg

Single da trig aldıysa 4V seviyesinden geçmiştir, bu da toggle etti demek. Sample ın 10K ya düşüp durması garip.

Single da trig aldıysa 4V seviyesinden geçmiştir, bu da toggle etti demek. Sample ın 10K ya düşüp durması garip.
Bütün gariplikler beni buluyor yav. Güya ayarlı güç kaynağına girişecektim. 1 haftadır daha anahtarlamasını geçemedim. :katil2:

Ya şimdilik 5V u bir switch ile verecek şekilde ayarla geç, switch bir konumda ile opto ledi yanar, çalışır. Diğer konumdayken kapalı olur. Ötmüş ötmemiş çok önemi yok

Ya şimdilik 5V u bir switch ile verecek şekilde ayarla geç, switch bir konumda ile opto ledi yanar, çalışır. Diğer konumdayken kapalı olur. Ötmüş ötmemiş çok önemi yok
Yok olmuyor işte öyle. Sorunu çözemezsek, nedenini bulamazsak bir şey öğrenmiş olmayız ki. Sıkışınca kaçmak yok öyle :katil2:
Hem bunu butonla geçsem bile devamındaki devrede 3 tane sekonder var. Onlarıda 3 ayrı Moc ile anahtarlıyoruz. Bir de orada takılırsak durum daha vahim olur.

Çevrimiçi üyeler

Forum istatistikleri

Konular
5,845
Üyeler
2,481
Son üye
rfdog12

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back