Attiny13a İle Açma Kapama Butonu + Buzzer (230V Anahtarlama)

Trafo faz-notr arasına 330-470nf arası bir kondansatör at kutupsuz ve yüksek voltaj olsun 275-400v arası

Faz - Nötr üstünde lehim teli kalmış.
Devreyi patlattım. Yollar koptu. Kondansatör tipi sigortanın bir patlaması oldu, sanırsın evin içinde kuru sıkı tabanca patladı.

Bu arada kondansatör tipi sigortanın içini merak ediyordum hep. Kapağı fırlayınca görmüş oldum. :katil2:

@clc nin ahı tuttu ellaham. Şimdi aşağı yazar "ben sana demiştim buton bağla diye" :katil2:
20240209_003141.jpg

20240209_003105.jpg

Yolu tamir edip sigortayı değiştiricem. Sonra diğer elemanlar zarar görmüş mü onlara bakıcam. Ve sonra da bu devreyi bir daha baştan çizip yol aralarını daha geniş tutucam. GND plane ide kaldırabilirim belki.

Bu devre için aklına farklı bir tasarım gelen var mı? Röle gibi bacakların yapışma ihtimali olmayacak bir tasarım.

Yada bu şema üzerinde yapılacak bir değişiklik. Mesela MCU nun Mocu süren bacağından GND ye 100nF eklesek işe yarar mı? Yada mocun bacağına eklesek bu 100nF'ı? izolasyon trafosu olmadığı için 230VAC tarafına bakamıyorum şuan.

Basit ve etkili bir devre bu. İzolasyon istemezsen daha da basitleştirilebilir aslında, mesela kapasitif düşürücü ile +5V elde edersin ve TRIAC'ı doğrudan MOC kullanmadan sürersin. Ama devrenin her yerinde FAZ olma ihtimali olur.

Ama bence hiç gerek yok. Buradaki problemi bulursan, öğrenecek çok önemli bir ders olacaktır, bu çok daha değerli bence.

Osiloskop ile de bir şey göremiyoruz ki. Bir anlasam oradan yürüyeceğim. Aklımda köprü diyotu bir tık bük takmak, AMS1117 yerine LM7805 TO-220 takmak gibi şeyler var.

Bir problem görüldüğünde, hemen sebebi anlaşılamıyorsa, yapılacak ilk iş, o problemi olabilecek en basit devre ile tekrarlamak. Senin devrenin MOC'un sağ tarafındaki devresini breadboard üzerinde kur ve TRIAC ile önce rezistif bir yükü anahtarla. Çalışıyorsa trafoyu anahtarla. Çalışıyorsa MOC ile anahtarla. Çalışıyorsa MCU ile MOC'u kontrol et. Bu şekilde aşama aşama gitmek lazım.

üstadım r47 ayırıp dogrudan 5 volta bağladığınızda vınlama kesiliyorsa mcu transistörü yeterince sürülemiyordur transistörü darlington bir transistörle deneseniz.

üstadım r47 ayırıp dogrudan 5 volta bağladığınızda vınlama kesiliyorsa mcu transistörü yeterince sürülemiyordur transistörü darlington bir transistörle deneseniz.
Ama transistör çıkışından mocun ledini yakacak kadar (1.2v) geliyor. Belki akım yetmiyor olabilir.

Yeniden çalıştırınca, R17'nin iki ucu arasına osiloskop ile bakabilirsiniz. Voltaj seviyesi ve dalgalanma olup olmadığına bakın.

Voltaj seviyesi/360 bize opto içindeki ledden geçen akım miktarını gösterecek. Datasheet MOC3081M için led akımı maksimum 15 mA diyor. Devreye bakınca 360 Ohm bu hesapla seçilmiş diye düşünüyorum.

10-12 mA bir akım geçiyorsa opto düzgün iletecek diye vasayabiliriz. Problem devrenin sağ tarafında olmalı derim.

Akım 3-4 mA ise, trasnsistör yeterli base akımını bulamıyordur ve opto iletimi yetersiz kalabilir. Bu durumda doğrusu BC847'nin VI eğrisine bakarak hesap yapmak, ancak R47 ay da R17 değerlerini tekrar gözden geçirmek çözüm olabilir.

Son düzenleme:
Ben de bir şey yazayım dedim ama konu o kadar uzamış ki takip etmesi imkansız. Yeni bir konu açılsa?

Ben de bir şey yazayım dedim ama konu o kadar uzamış ki takip etmesi imkansız. Yeni bir konu açılsa?
Ben konuyu özet geçeyim.
1.mesajdaki devre Attiny13 ile moc30xx optoyu tetikliyor.
Bu tetikleme sonucunda trafoda vınlama meydana geliyor.
Devreyi kullanmadan Trafoyu direk 230vac'a bağladığımızda vınlama yok. Buradan trafonun sağlam olduğunu anlıyoruz.
MOC'u süren MCU bacağını ayırdığımızda ve direk GND ye bağladığımızda vınlama olmuyor.
MOC'u anahtarlayan BC847 SMD transistörün base bacağını da 5V'a bağladığımızda vınlama olmuyor.
Devrede 2 tane Attiny13, Bir tane Attiny45 kullanarak MCU da değiştik. Bu durumda da vınlama devam ediyor.

Yeniden çalıştırınca, R17'nin iki ucu arasına osiloskop ile bakabilirsiniz. Voltaj seviyesi ve dalgalanma olup olmadığına bakın.

Voltaj seviyesi/360 bize opto içindeki ledden geçen akım miktarını gösterecek. Datasheet MOC3081M için led akımı maksimum 15 mA diyor. Devreye bakınca 360 Ohm bu hesapla seçilmiş diye düşünüyorum.

10-12 mA bir akım geçiyorsa opto düzgün iletecek diye vasayabiliriz. Problem devrenin sağ tarafında olmalı derim.

Akım 3-4 mA ise, trasnsistör yeterli base akımını bulamıyordur ve opto iletimi yetersiz kalabilir. Bu durumda doğrusu BC847'nin VI eğrisine bakarak hesap yapmak, ancak R47 ay da R17 değerlerini tekrar gözden geçirmek çözüm olabilir.

@Gokrtl mesajınareferansla biraz daha açayım. Şunlardan şüphelendiğim için yukarıdaki öneriyi yazmıştım:

1- MCU pininin bir çıkış empedansı var. 1K direnç bunun üzerine geliyor. Transistör base yeterli akımı alamıyor olabilir.
2- Transistörün bir forward voltajı var. Bu bir voltaj düşümüne neden oluyor. Üzerine 1. maddeden gelen durum da var. LEDe giden akım olumsuz etkileniyor.
3- MCU beslemesindeki bir ripple nedeniyle voltajda dalgalanma var.

Devreyi yeniden planlayacağım.
Bu sefer elemanların datasheet'lerine de bakarak nereden nasıl voltaj/akım geçmesi gerektiğini matematiksel olarak hesaplamaya çalışacağım. Sıkış tepiş bir devre yerine PCB yi biraz daha geniş kullanacağım. Devamın da gelişmeleri yazarım.

Öyle bile olsa MCU pininin de bir çıkış empedansı var. O da devreye giriyor.

Eğer ilgili pin çıkış olarak yapılandırıldıysa, empedansı çok düşüktür. 1k ve 5V ile o transistörün rahatlıkla satürasyona gitmesi lazım.

Çevrimiçi personel

Forum istatistikleri

Konular
5,848
Üyeler
2,482
Son üye
ilker29

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back