Aurdinodaki yazı nasıl sese çevirilir

jiyan

Üye
Aurdino saat modülünü kullanarak LCD ekran üzerine saati yazdiracagim.Bu LCD ekrandaki saati her saat başı mesela saat 19.00 olduğunda saat 19.00 oldu diye bir ses cikicak yani yazıyı sese cevirecegim.Bunu pythonla yapmak istiyorum nasıl yaparım ?

Benim bildiğim kadarı ile arduino böyle birşeyi doğrudan yapamaz. Ancak şöyle bir şey olabilir. Mp3 çalan bir modül alırsınız. Saat başı seslendirmeleri önceden hazırlanır ve modüle yüklenir. Sonrasında arduino ile saat başlarında mp3 modülü tetiklersiniz.

Benim bildiğim kadarı ile arduino böyle birşeyi doğrudan yapamaz. Ancak şöyle bir şey olabilir. Mp3 çalan bir modül alırsınız. Saat başı seslendirmeleri önceden hazırlanır ve modüle yüklenir. Sonrasında arduino ile saat başlarında mp3 modülü tetiklersiniz.
Bunun için bir öğretici var mı acaba

Bilmiyorum. Daha önce böyle birşeyde yapmadım. Ama fikir olarak mümkün olacağını biliyorum. Tam benzer olmasada @Gokrtl un yakın zamanda mp3 modülü kullandığı bir projesi oldu. Forumda araştırıp bulursanız size fikir verebilir.

Bir sd karta yada 25 serisi eeproma sesi, wav
formatında kaydedersiniz. 0-9 arası, on, yüz,
bin, saat, gibi kelimeler olur. Bunlar mcu ile
sese çevrilir.
Diğer bir şekilde de DFPlayer ile yapılabilir.

Adetli düşünüyorsanız; özel ses entegreleri
kullanılabilir.

Mesela saat: 20:40;
"Saat" + "yirmi" + "kırk" diye seslendirecek.
Buna göre gereken kelimeler parçalanıp
ayrı ayrı kaydedilecek. MP3 veya WAV
formatında.
Buna göre kodlar düzenlenecek. DFPlayer
başlangıç açısından daha kolay olabilir.

"Python" ve "micropython" ile de yapmak mümkün.
Tek sorun TTS kütüphanesi/modülleri. Eğer
internete bağlı bir cihaz ise gTTS modülü ile
halledilebilir.

SDCARD'a rakamları mp3 olarak kaydedersin sonra da Arduino'dan komutla çaldırırsın.

Peki bir ogretici var mı

Hemen hazır birşey arama yav. İnternette konu ile igili hiçbir bilgi olmadığını varsay, böyle birşeyi nasıl yapardın biraz kafa yor, fikir yürüt, soru sor.

Bu konulara da bakiniz. Belirlediginiz zamanlarda o zamana atanmis mp3 modulundeki seslerin calinmasini saglayabilirsiniz. Text'i sese cevirmez ama mp3'un calinma zamani olarak timer event'larini kullanabilirsiniz.

Bu konulara da bakiniz. Belirlediginiz zamanlarda o zamana atanmis mp3 modulundeki seslerin calinmasini saglayabilirsiniz. Text'i sese cevirmez ama mp3'un calinma zamani olarak timer event'larini kullanabilirsiniz.

Herkese teşekkürler sanırım bunu SD card üzerinden yapacağım bir sorunum olursa mutlaka Google da arayıp daha sonra buraya yazacağım

Bende daha farklı bir öneride bulunayım çalıştırması daha basit olacaktır. ISD1760 ile çalışılabilir. Örnekte çoktur.

Yardımınız için çok teşekkür ederim projeyi SD card ve rtc modüllerini kullanarak yapacağım.
Bilmeme ihtimaline karşı bir uyarıda bulunayım. Sd Kart modül ile mp3 çalar modül ayrıdır. Direk sd kart modülü alırsan ses dosyası çalamazsın.

Forum istatistikleri

Konular
5,844
Üyeler
2,481
Son üye
rfdog12

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back