AWG ile Osiloskop farklı değerler normal mi?

AWG den frekansı 1.000.000kHz yapıyorum Osiloskopta 999.39Hz okuyor.
Amplitute AWG de 4.000 Vpp ama Skopta 4.20V

Böyle tutarsızlıklar normal mi?

34782 eklentisine bak

34783 eklentisine bak

Skopa gelen veri değerleri belli ama, neden zoom yapmadan net değerleri göremiyoruz multimetre gibi?

5V/div ölçeğiyle değil, 1V/div ölçeğiyle ölçmelisiniz.

Mevcut ayarlarınızla 8 bit bir cihazda 40V bir dikey aralığı görüntülüyorsunuz (ofsetler ve görünmeyen kısım ile birlikte dinamik aralık daha fazla). Cihaz bunu 8 bit (256 değer) ile ifade etmek zorunda. Dolayısıyla her bir basamak 18-20 mV yapıyor. Muhtrmelen 4.00V dan bir sonraki değer zaten 4.20V (bu durumda dinamik aralık 52V). Sonuç olarak hata normal.

Ama 1V/div ile ölçtüğünüzde her bir basmak 3.3 mV civarında olacak. Hata payı azalacak. O durumda 4.03-4.06 görmeniz normal olmalı. 1MOhm girişten kaynaklı empedans uyumsuzluğu, kapasitans ve gürültünün de bunda payı var. Ancak 4.10'dan büyük görürseniz hata fazla derim.

Bende de aynı sinyal jeneratöründen var. 1 KHz, 4v p2p HiZ sinyal üretip, 1V/div seçeneğinde ölçersem 4.06V p2p görüyorum. Her iki tarafı da 50 Ohm ile yapılandırırsam 4.03-4.06 arasında geziyor. Eğer 10 bit modunu (SDS2000X Plus serisinde var) açarsam, gürültü ve basamak büyüklüğü azalıyor. 4.02 civarında ölçüyorum.

İyi multimetreler ise genellikle 14 bit ve üstü bir çözünürlüğe sahip. Bu da en az 64 kat daha hassas ölçüm demek. 52 V dinamik aralıkta bile (5V/div) 3-4mV basamak yüksekliği demek. O yüzden multimetre çok daha hassas ölçüm yapabiliyor.

Son düzenleme:

Mevcut ayarlarınızla 8 bit bir cihazda 40V bir dikey aralığı görüntülüyorsunuz (ofsetler ve görünmeyen kısım ile birlikte dinamik aralık daha fazla). Cihaz bunu 8 bit (256 değer) ile ifade etmek zorunda. Dolayısıyla her bir basamak 18-20 mV yapıyor. Muhtrmelen 4.00V dan bir sonraki değer zaten 4.20V (bu durumda dinamik aralık 52V). Sonuç olarak hata normal.

Ama 1V/div ile ölçtüğünüzde her bir basmak 3.3 mV civarında olacak. Hata payı azalacak. O durumda 4.03-4.06 görmeniz normal olmalı. 1MOhm girişten kaynaklı empedans uyumsuzluğu, kapasitans ve gürültünün de bunda payı var. Ancak 4.10'dan büyük görürseniz hata fazla derim.

Bende de aynı sinyal jeneratöründen var. 1 KHz, 4v p2p HiZ sinyal üretip, 1V/div seçeneğinde ölçersem 4.06V p2p görüyorum. Her iki tarafı da 50 Ohm ile yapılandırırsam 4.03-4.06 arasında geziyor. Eğer 10 bit modunu (SDS2000X Plus serisinde var) açarsam, gürültü ve basamak büyüklüğü azalıyor. 4.02 civarında ölçüyorum.

İyi multimetreler ise genellikle 14 bit ve üstü bir çözünürlüğe sahip. Bu da en az 64 kat daha hassas ölçüm demek. 52 V dinamik aralıkta bile (5V/div) 3-4mV basamak yüksekliği demek. O yüzden multimetre çok daha hassas ölçüm yapabiliyor.
Bu anlaşılabilir ama peki frekanstaki hata ?
Sample rate frekansın çok üstünde ve frekans periyodik nasıl hatalı olabilir
Daha önce basit tektronix bir scopla virgulden sonra 3 4 hane hassasiyetle (virgülden sonra 11 hane ölçen countera referansla) doğru bir ölçüm yapmıştım diye hatirliyorum ama ölçüm frekansı 1 yada 10 hz idi

AWG 4.000 Vpp ve 1 kHz, skop 1V ayarlı.
skop.jpg

Son düzenleme:
Frekansta ne kadar hata var? Frekans hatasının çok küçük olması lazım.

1kHz skopa yolladım, skopta ölçülen değer 999.99Hz ise yanlış hesaplamıyorsam frekans hata oranı %0.099999 sanırım.

Son düzenleme:
1kHz skopa yolladım, skopta ölçülen değer 999.99Hz ise yanlış hesaplamıyorsam frekans hata oranı %0.099999 sanırım.

Hesap yanlış. 1000 Hz sinyalde 0.01 Hz hata yapılmış, bu da %0.001 lik bir hataya karşılık geliyor.

Aslında osiloskobun hata oranı %0.001 den çok daha azdır. Burada senin gördüğün son hanenin belirsizliğinden kaynaklanıyor. Mesela 100 kHz ölçsen ve osiloskop da yeterince hane gösterseydi, hatanın çok daha az olduğunu görürdün.

Hmm şimdi datasheet'e baktım, timebase stabilitesi 25 ppm olarak verilmiş, bu da %0.0025 değerine karşılık geliyor. Yani %0.001 den daha iyi değil, yanlış yazmışım.

Ama 25 ppm bütün çalışma sıcaklığı aralığı için verilmiş bir değer. Ev ortamında genel olarak hep aynı sıcaklık değerinde kullanıyoruz dolayısıyla stabilite 25 ppm den çok daha iyi olacaktır.

Son düzenleme:
Benimkinin hatasını ölçeyim bakalım. Atom saatini çalıştırdım. Ama şu anda makina soğuk :katil2: ölçemem. Isındıktan sonra ölçeceğim.

Birkaç saattir çalışıyor sistem. Önce 10 MHz ile daha önce gördüğüm değerleri kontrol ettim

1719854347565.jpeg

Sonra 1 kHz olarak değiştirdim sinyal jeneratörü çıkışını

1719854377357.jpeg

Sonra da sinyal jeneratörünü osiloskoba bağladım.

1719854412887.png

Tabi dediğim gibi son hanede belirsizlik olduğu için orada değişim normal. Arada bir 999.999 Hz de görüyorum. Aynı şekilde 1.00001 kHz de görülebilir, bu normaldir. Ama neticede hata oranının %0.001 gibi olduğunu söyleyebiliriz.

Tabi dediğim gibi son hanede belirsizlik olduğu için orada değişim normal. Arada bir 999.999 Hz de görüyorum. Aynı şekilde 1.00001 kHz de görülebilir, bu normaldir. Ama neticede hata oranının %0.001 gibi olduğunu söyleyebiliriz.
ozaman saat kalibrasyonu gibi hassas işler için yetersiz ama birçok iş için gayet yeterli diyebiliriz herhalde ?

Kare dalga için osiloskobun ölçtüğü değer aynı çıktı. Ama kare dalgada SR625 in ölçümünde son hanelerde hiç değişim olmuyor. Sinuste son hanede oynamalar oluyordu. Muhtemelen kare dalganın çok dik olan yükselen kenarında daha az trigger eşiği belirsizliği oluyor.

1719854855133.jpeg

Saat için bile çok iyi gibi duruyor. Ben mi yanlış hesapladım bilmiyorum ama, time base 10 MHz ise, 25 ppm hata ile, saniyede sadece 2.5 pikosaniye kayma meydana geliyor. Günde 0.216 mikrosaniye kayma. 10000 günde 2.16 saniye. Birisi kontrol etse hesabı iyi olacak :)

Saat için bile çok iyi gibi duruyor. Ben mi yanlış hesapladım bilmiyorum ama, time base 10 MHz ise, 25 ppm hata ile, saniyede sadece 2.5 pikosaniye kayma meydana geliyor. Günde 0.216 mikrosaniye kayma. 10000 günde 2.16 saniye. Birisi kontrol etse hesabı iyi olacak :)
ben 25 ppm i yılda 13 dakika kayma olarak hesapladım ama bu da çok geldi gözüme

Forum istatistikleri

Konular
6,209
Üyeler
2,583
Son üye
Efe Ali Bozkurt

Son kaynaklar

Son profil mesajları

hakan8470 wrote on Dede's profile.
1717172721760.png
Dedecim bu gul mu karanfil mi? Gerci ne farkeder onu da anlamam. Gerci bunun anlamini da bilmem :gulus2:
Lyewor_ wrote on hakan8470's profile.
Takip edilmeye başlanmışım :D ❤️
Merhaba elektronik tutsakları...
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar. Elektrik laboratuvarınız varsa bunun hakkında bir konunuz var mı acaba? Sizin laboratuvarınızı merak ettim de :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar forumda yeniyim! Bir sorum olacaktı lcr meterler hakkında. Hem bobini ölçen hemde bobin direnci ölçen bir lcr meter var mı acaba?
Back