AWG ile Osiloskop farklı değerler normal mi?

Ek bilgi : yanlış hatırlamıyorsam 50 Ohm -highZ seçimi output tuşuna birkaç saniye basılı tutunca değişiyordu bulana kadar baya kurcalamıştım zamanında :katil2:

Ek bilgi : yanlış hatırlamıyorsam 50 Ohm -highZ seçimi output tuşuna birkaç saniye basılı tutunca değişiyordu bulana kadar baya kurcalamıştım zamanında :katil2:
Output değeri mi?

Load yazan yeri değiştiriyormuş o şekilde de ama bana lazım olan Output yazan yerdeki 50Ω un değişmesi sanırım.

1. Load HiZ, output 50Ω yazınca kafam karışmıştı. Kılavuzuna baktım. Anlamı şu: AWG çıkışa 50 ohm direnç arkasında 2 kat voltaj vermeyecek, ama çıkış empedansı yine 50 ohm olacak. Bu durumda 50 ohm çıkış ile skop girişi arasında yansıma beklenebilir, özellikle kablo uzunsa. Bunu önlemek için kabloyu kısaltın veya en kolayı prob kullanın. (Ben bunu yazarken 1 MHz sanmıştım ama 1KHzmiş bu frekansta yansımanın da etkisi olmaz)

2. Skopta dalga dikey eksende çok küçük kalmış. 5V/div modundasınız. Dikeyde 8 div = 40V var. 8-bit skop olduğu için piksel başına 40V/256 = 156mV çözünürlüğünüz var. Yani bir piksel değişse aradığınız 4V değerine yaklaşacaksınız. Çözüm: dikeyde zumlayın.
Sanırım yanlış bilgi verdim
Kafa karıştırıcı olmuş gerçekten çıkış empedansı fix değişmiyor yani ?

Output 50Ω bu değişmiyor galiba hemfikiriz sanırım.

Load yazan yerdeki değiştirilebilen 50 Ohm - highZ değerleri ne işe yarıyor?

sinyal jeneratörünün fiziksel çıkış empedansı 50 ohm. karşıdaki yük de 50 ohm olursa jeneratörün çıkış voltajı ekranda görünen kadar olur. ancak karşıdaki yükün giriş empedansı 1-10 megaohm gibi yüksek olursa bu değer yükselir. highZ seçilirse matematiksel olarak oluşacak bu voltajı hesaplar ve ekrana yazar.

özetle jeneratörün fiziksel çıkıp empedansı sabittir. ekranda 50ohm-highZ seçenekleri karşıdaki yüke göre-yük üzerinde oluşacak değerin hesaplanan çıktısıdır. jeneratör bunu ölçerek değil hesap yaparak yazar.

sinyal jeneratörünün fiziksel çıkış empedansı 50 ohm. karşıdaki yük de 50 ohm olursa jeneratörün çıkış voltajı ekranda görünen kadar olur. ancak karşıdaki yükün giriş empedansı 1-10 megaohm gibi yüksek olursa bu değer yükselir. highZ seçilirse matematiksel olarak oluşacak bu voltajı hesaplar ve ekrana yazar.

özetle jeneratörün fiziksel çıkıp empedansı sabittir. ekranda 50ohm-highZ seçenekleri karşıdaki yüke göre-yük üzerinde oluşacak değerin hesaplanan çıktısıdır. jeneratör bunu ölçerek değil hesap yaparak yazar.
Çakallık yapmışlar yani röleler ile farklı çıkış katları kullanmak yerine yazılım ile çözmüşler yük 50 ohm ise çıkış gerilimini ikiye katlıyor yuksek empedans ise aynen aktarıyor ama ara degerler için yapacak birşey yok sanırım ornegın yük empedanı 40 ohm vey 60 ohm ise Yük üzerine düşen voltaj gerilim bolucu hesabından bulunuyor doğu mu ?

50ohm-highZ seçeneklerini değiştirmek skoptan okunan değerleri pek değiştirmiyor gibi deldi bana.

Şimdi denedim 75 Ω koaksiyel kablo ile. Hata oranı cihazın toleransları dahilinde

sdg.png

dso.png

Testi 75 Ω kablo ile yaptım. SDS 1104X-E nin "DC gain error" verisi ± %3

1.3 Vrms üretiyoruz, bu durumda ± 0.039 Vrms hatamız olabilir. Ama gerçek hata %1 in biraz altında.

Ama şuna dikkat etmen gerekiyor: Ekranda en az birkaç tane dalga şekli olmalı ve ekranı da olabildiğince doldurmalı. Benim yaptığım kadar tam ucuna gitmeye gerek yok, ama taşmayacak en büyük kademeyi seçmekte fayda var.

Mesela kademeyi bir alta indirdim, hata % 2.3 oldu

dso.png

Eğer ekranda yeterince dalga şekli yoksa ölçüm hatalı oluyor

dso.png

Ama şuna dikkat etmen gerekiyor: Ekranda en az birkaç tane dalga şekli olmalı ve ekranı da olabildiğince doldurmalı. Benim yaptığım kadar tam ucuna gitmeye gerek yok, ama taşmayacak en büyük kademeyi seçmekte fayda var.

Doğru değerler almak için için osiloskopta çizgileri iyi ayarlamak gerekiyor galiba.

AWG de kendi ürettiğimiz değerleri kullanıyoruz, ama bilinmeyen bir kaynaktan osiloskopta okurken çizgileri tam olarak yaymak gerekiyor galiba.
Değerleri bilinmeyen bir kaynaktan osiloskoptan en doğru değerleri almak için püf noktası var mı başka?

Doğru değerler almak için için osiloskopta çizgileri iyi ayarlamak gerekiyor galiba.

Olayı ekran çizlileri olarak düşünme. Örnek vereyim. Elinde en küçük 1 mm ölçebilen bir cetvel var ise ve 1 mm den daha küçük olan bir nesneyi ölçeceksen ne yapman lazım? O nesnenin fotoğrafını çekip, sonra mesela 20 kat zumlayıp elindeki cetvel ile ölçmen lazım. Sonra da ölçülen değeri 20 ye bölmen lazım. Ne kadar zumlarsan, o kadar doğru sonuç elde edersin. Osiloskoptaki durum da benzer. 8 bitlik ADC var. Zum da kademeyi düşürmeye karşılık geliyor. Ama fazla da düşüremiyorsun çünkü oradaki yüksektecin dinamik alanının dışına çıkıyor. O yüzden yapabileceğin en fazla yükseltmeyi yapıyorsun ekran dışına taşırmadan ve 8 bitlik ADC nin maksimum nokta üretmesini hedefliyorsun.

Eğer 12 bit osiloskop ile ölçseydim hata oranı çok daha düşük olurdu.

Bu ekran görüntüsü nasıl alındı?

Linux altında lxitools kullandım. Ama lxitools un verdiği png dosyasında bir tuhaflık var, forum yazılımı doğrudan kullanamıyor. O yüzden optipng ile dosyayı önce tamir ediyorum :temkinli1:

Bash:
[ta@bonsai ~]$ lxi discover
Searching for LXI devices - please wait...

Broadcasting on interface lo
Broadcasting on interface eno1
  Found "Siglent Technologies,SDG2122X,SDG2XCBX6R1543,2.01.01.35R3B2" on address 10.2.1.152
Broadcasting on interface ens6

Found 1 device

[ta@bonsai ~]$ lxi screenshot -a 10.2.1.152 ekran.png
Loaded siglent-sdg screenshot plugin
Saved screenshot image to ekran.png
[ta@bonsai ~]$
[ta@bonsai ~]$
[ta@bonsai ~]$ optipng -o7 ekran.png
** Processing: ekran.png
Importing BMP
480x272 pixels, 3x8 bits/pixel, RGB
Reducing image to 8 bits/pixel, 123 colors in palette
Input file size = 391735 bytes

Trying:
  zc = 9  zm = 9  zs = 0  f = 0         IDAT size = 3865
  zc = 9  zm = 8  zs = 0  f = 0         IDAT size = 3865

Selecting parameters:
  zc = 9  zm = 8  zs = 0  f = 0         IDAT size = 3865

Output IDAT size = 3865 bytes
Output file size = 4303 bytes (387432 bytes = 98.90% decrease)

[ta@bonsai ~]$

ekran.png

Son düzenleme:
Bash:
Input file size = 391735 bytes
Output file size = 4303 bytes (387432 bytes = 98.90% decrease)

:katil2::katil2:

Hmm şimdi tekrar baktım da, bu lxitools sanki BMP dosya üretiyor.

Bash:
[ta@bonsai ~]$ lxi screenshot -a 10.2.1.152 ekran.bmp
Loaded siglent-sdg screenshot plugin
Saved screenshot image to ekran.bmp
[ta@bonsai ~]$

Üretilen bmp dosyası foruma eklenebiliyor, ama resim olarak görüntülenmiyor ve eklenti olarak kalıyor. Yani gene uyumsuzluk var. Bu durumda ImageMagick ile png ye dönüştürülebilir. convert hata veriyor ama foruma eklenebilen bir png de üretiyor. Keşke vaktim olsa da lxitools'daki ilgili plugin'i düzeltsem ...

Bash:
[ta@bonsai ~]$ convert ekran.bmp ekran.png
convert-im6.q16: length and filesize do not match `ekran.bmp' @ error/bmp.c/ReadBMPImage/851.
[ta@bonsai ~]$

Osilaskoplar Tam kalibrasyonlu aygıtlar değildir. Ne voltajda ne de frekansta %100 doğru ölçüm yapmaz. Zira trigger sebebiyle mutlak kırpılmalar olur.
Multimetreler ile voltaj ölçümlerini teyid etmelisiniz. Frekansta ise yapılabilecek çok bişey yok artı eksi tolerans olduğunu düşüneceksiniz.
Yüksek digitli kalibrasyon aletleri ile ancak gerçek frekansı ölçebilirsiniz.
1719742357810.jpeg

Çevrimiçi üyeler

Forum istatistikleri

Konular
6,209
Üyeler
2,583
Son üye
Efe Ali Bozkurt

Son kaynaklar

Son profil mesajları

hakan8470 wrote on Dede's profile.
1717172721760.png
Dedecim bu gul mu karanfil mi? Gerci ne farkeder onu da anlamam. Gerci bunun anlamini da bilmem :gulus2:
Lyewor_ wrote on hakan8470's profile.
Takip edilmeye başlanmışım :D ❤️
Merhaba elektronik tutsakları...
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar. Elektrik laboratuvarınız varsa bunun hakkında bir konunuz var mı acaba? Sizin laboratuvarınızı merak ettim de :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar forumda yeniyim! Bir sorum olacaktı lcr meterler hakkında. Hem bobini ölçen hemde bobin direnci ölçen bir lcr meter var mı acaba?
Back