Basit bir LED fenerin içinde ne var?

Elimdeki beyaz bir LED'i önce UT89XD ile ölçtüm. Forward voltaj 2.7 V gibi idi. Sonra SMU yu bir beyaz LED gibi davranacak şekilde yapılandırdım. Bu durumda multimetre 2.7 V için 4 mA gibi bir akım veriyor. Daha yüksek voltajlarda akım düşüyor ama. Mesela 10 V da akım 0.8 mA gibi idi.

26805 eklentisine bak

26804 eklentisine bak
Scop ile bakmak lazim. Olcu aletinin mantikli sonuc uretebilecegini sanmiyorum.

LED'lerin hepsini sök ve sağlamlık kontrolünü yap. Multimetrenin diyot kademesinde, az da olsa beyaz LED'i ışıldatması lazım. Veya multimetren yoksa, bir tane UNIT UT-89XD edin. 12 V a kadar tüm LED'leri sorunsuz test edebilirsin.

Led kontrolünde bir yanlışlık yok ayarlı güç kaynağıyla yapmıştım.Benzer ledlerle test yaptığımda ledler parlıyor.
Sağlam görünen ledleri de test ettim hepsi ölmüş.(To92 patlamıştı zaten)
Maddi değeri çok olmayan bi cihaz ama basit devre olduğundan meraktan uğraştım.To92 kılıflı eleman zaten bulunmuyor .
Onun içın tamir ümidim kalmadı ama pil yeniykende pil bitmeye yakın da aynı ışığı nasıl alırız araştırıyorum.
Yardımcı olan herkese teşekkür ederim.

Scop ile bakmak lazim. Olcu aletinin mantikli sonuc uretebilecegini sanmiyorum.

Neden mantıklı sonuç üretmesin? LED de neticede ne yapacak? Ne kadar akım verilirse onu çekecek, üzerindeki voltajı da 2.7 V civarında sabitleyecek. Osiloskop ve akım probu ile ölçersen de olur tabi, ama akım problarının ölçüm toleransı, özellikle de DC için berbattır. %5 doğruluk elde etsen sevinmen lazım :)

Neden mantıklı sonuç üretmesin? LED de neticede ne yapacak? Ne kadar akım verilirse onu çekecek, üzerindeki voltajı da 2.7 V civarında sabitleyecek. Osiloskop ve akım probu ile ölçersen de olur tabi, ama akım problarının ölçüm toleransı, özellikle de DC için berbattır. %5 doğruluk elde etsen sevinmen lazım :)
Peki oraya 15V %10 Duty Cycle veriyorsa bunu gosterebiliyor mu elinizdeki alet? Bazi modellerde var o ozellik, sizdekinde de varsa tamamdir.

Breadboard üzerinde denedim tek bir pil ile beyaz ledi 20 gün boyunca çalıştırdım.
B-power isimli bim pilini (yıllardır bunu alırım eve henüz bir kere akmadı dı bilinen bütün markalar en az bir kere akmıştır evde.)
1.468 volttan 1.116 volta gelinceye kadar hiç kapamadan çalıştırdım.
Evet parlaklığı gitgide azalıyor ama ilk 4-5 gün gayet kabul edilebilir seviyelerde.
Switching olarak çalıştığı için şu an hatırlamıyorum ama çok az bir akım çekiyordu 4-5 mA gibi.
Tam bir acil durum feneri devresi. Acil durum dediysem pek sokakta ormanda kullanmalık değil ama...
1700512551522.png

Daha once pilleri test eden bir Youtube kanalinda BIM pilini yaklasik 1.800 mA gibi bir degerde bulmuslardi. F/P krali cikmisti alet. DC ile LED'i 20mA olarak sursek 90 saat ~4 gunde pilin bitmesi gerek. Demek ki duty cycle'i 25 gibi tutuyor ortalama. Hatta bu baslangicta daha dusuktur. Pil gerilimi azaldikca duty cycle i da arttiriyor olmali.

Peki oraya 15V %10 Duty Cycle veriyorsa bunu gosterebiliyor mu elinizdeki alet? Bazi modellerde var o ozellik, sizdekinde de varsa tamamdir.

Yani %100 emin olmamakla beraber, multimetre LED ölçerken PWM vermiyordur. 12V a kadar voltaj veren bir diyot kademesi gibi düşünüyorum ben UT89XD nin LED ölçüm modunu.

Yani %100 emin olmamakla beraber, multimetre LED ölçerken PWM vermiyordur. 12V a kadar voltaj veren bir diyot kademesi gibi düşünüyorum ben UT89XD nin LED ölçüm modunu.
Skop ile o komumda test etmek gerek olcu aletini. Ne yapiyor acaba, merak ettim. Sonra da su entegrenin ne yaptigina bakmak lazim skopta.

UT89XD LED kademesi, çıkış boşta iken 12V a yakın DC var

DSC00142.JPG

Çıkışa bir beyaz LED bağlanınca voltaj 2.9V lara düşüyor. Yani multimetre, akımı sınırlamak için LED'in forward voltajına yakın bir voltaja kadar düşürmüş çıkışını

DSC00143.JPG

dire
Elimdeki beyaz bir LED'i önce UT89XD ile ölçtüm. Forward voltaj 2.7 V gibi idi. Sonra SMU yu bir beyaz LED gibi davranacak şekilde yapılandırdım. Bu durumda multimetre 2.7 V için 4 mA gibi bir akım veriyor. Daha yüksek voltajlarda akım düşüyor ama. Mesela 10 V da akım 0.8 mA gibi idi.

Yani 12V üretecine bağlı 2k civarı seri direnç var.

Forum istatistikleri

Konular
5,984
Üyeler
2,516
Son üye
adu33

Son kaynaklar

Son profil mesajları

deneyci wrote on hakan8470's profile.
Sibonge uNkulunkulu ngokuhlukahluka asinike kona.

Bu hangi dil? :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar. Elektrik laboratuvarınız varsa bunun hakkında bir konunuz var mı acaba? Sizin laboratuvarınızı merak ettim de :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar forumda yeniyim! Bir sorum olacaktı lcr meterler hakkında. Hem bobini ölçen hemde bobin direnci ölçen bir lcr meter var mı acaba?
gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
Back