Baski devre ciziminde yapilan yaygin hatalar.

Eminim anlattigi diger konularda onemlidir ancak benim dikkatimi iki sey cekti.

Yollarin koseli olmamasi gerektigi ve Bobinlerin birbirlerini etkileyebilecek olmasi. Ben boyle yumusak gecisli yollar olan bir boarda gormedim gerci, bundan sonra dikkat ederim.

Yollarin koseli yapilmamasi elektriksel acidan zorunluluk degil.
Koseli yollar asit tuzagi denen bolgeler olusturur asit 90 derece kisimlari iceri dogru yer. Bu nedenle istenmiyor.

Bu konuya onem veriyorum (yesil daire) fakat her yerde (sari daireler) uygulamaya kalkarsam isin icinde cikamam.

SMDlerdeki sikinti sanirim padin ice dogru yenmesinde sorun olmayacagi icin onemsenmiyor. Ama ince yol acisindan halen sikintili.

1711529668207.png

Son düzenleme:
Köşeli yerler RF sinyal açısından da sakıncalı. GHz seviyede sinyaller transmisyon hattı mantığı ile ilerler ve köşeli yerlerde yansıma meydana gelir.

Yollarin koseli yapilmamasi elektriksel acidan zorunluluk degil.
Koseli yollar asit tuzagi denen bolgeler olusturur asit 90 derece kisimlari iceri dogru yer. Bu nedenle istenmiyor.

Bu konuya onem veriyorum (yesil daire) fakat her yerde (sari daireler) uygulamaya kalkarsam isin icinde cikamam.

SMDlerdeki sikinti sanirim padin ice dogru yenmesinde sorun olmayacagi icin onemsenmiyor. Ama ince yol acisindan halen sikintili.

32263 eklentisine bak
Kullandığım EasyEDA programında 90 derece köşeler için "gözyaşı" çözümü var. Fakat yeşil daire için kullanılıyor mu hatırlayamadım.

Ekler

• gözyaşı.png
    gözyaşı.png
    23.4 KB · Görüntüleme: 16
Bende elektrik akisi da su gibi herhalde diyordum :)

Çizimde bende 90° çizmiyordum. Çizmeme sebebim elektriğin' de aynı su tesisatlarındaki 90° yapılmış borularda suyun akışına direnç gösterme mantığıydı.
Bu konu ile ilgili 90° ve (Ares' te Mitre olarak geçiyor ) 45° derecelik 2 yol ile yapılmış akım geçirme testinde 90° köşesinden yanıyordu.

Bu gozyasi formu, delige gecen bacakli malzemeleri sokerken yapilan zorlamalarda yolun padden yirtilmasi sorunu bayagi azaltiyor.

JGNwy.png

90 derece diyoruz ama 0...90 derece dememiz gerekirdi. Resimdeki asit tuzagi bolgesi daha ciddi.

pcb-acid-trap-PIC.avif

Diyelim ki kucuk sinyali yukselten bir amplifikatorumuz var ve sinyal de PCBye bir konnektorle disaridan girecek.

Bu durumda amplidikator devresi ile konnektor nerede ise dip dibe cizilmeli. Konnektorden alinan sinyal PCB de uzunca bir yol katedip amplidikator cipine ulasmamali.

Diyelim ki mecburuz o zaman sinyalin sagina ve soluna ground plane cizilerek kapilacak gurultu azaltilsin.
Ancak bu durum sinyal hattindan GND ye olan kacak kapasiteyi artiracagindan bu olumsuzlugu da goz ardi etmemeli.

Diyelimi mecburuz, eger yukseltilecek sinyal PCB de uzun ca bir yok katedecekse bu sinyal hattina paralel hatlar varsa bu hatlardan yuksek akimli pulstatif akimlarin akmayacagindan emin olunmali.

Eger bu sartlarin hic biri yerine getirilemiyorsa PCB de malzemelerin yerlesimini yeni bastan ele almak gerekir.

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
5,841
Üyeler
2,480
Son üye
mozcelikors

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back