Bir Chip (CPU MCU vs) imalatının Detaylı Anlatımı.

Ben boyle seyler gorunce cok , kisakaniyorum:facepalm1:

PS4 un CPU coil i, GND ile 0.28 Ohm, ben oyle olctum belki daha dusuk emin degilim.

PS4 un CPU coil i, GND ile 0.28 Ohm, ben oyle olctum belki daha dusuk emin degilim.

Bende kendimi mağara adamı gibi hissediyorum.:)
Ne işim var bu çağda?
hqdefault.jpg

Kıskançlık değil gıpta seninkisi.
Bizniye yapamıyoz dersen gıpta, biz yapamıyoz da o neden yapıyor dersen kıskançlık olur. :cheeky1:

niye gıpta ediyorsunuz ki ? geçmişte chip yapalım diye bir başlık açmıştım. espri değil gerçek bir teklifti. chip fabrikası kuralım demedim. open source toollar ile belki ilk başta bir ledi yakıp söndürecek belki sadece basit bir ton üretecek bir chip yapalım. nasıl pcb yapmak için pcb fabrikası kurmuyorsak. chip yapmak-chip tasarlamayı öğrenmek için de fabrika kurmaya gerek yok.

ama bir yerden başlayarak bu işi öğrenmek lazım. bugun led yakıp söndürürsek. 2 sene sonra içinde riscV işlemci olan yanında kendi asic fonkisyonlarını eklediğimiz basit bir mcu yapabilir hale geliriz.

tüm bunlar şu anda açık kaynak araçlar ve 500-1000 usd arası bütçe ile mümkün. bu arada dünyada fabless semiconductor company - fabrikasız yarıiletken şirketi çok yaygındır. Nordic Semi, AMD, NVDIA bunlardan birkaçı.

niye gıpta ediyorsunuz ki ? geçmişte chip yapalım diye bir başlık açmıştım. espri değil gerçek bir teklifti. chip fabrikası kuralım demedim. open source toollar ile belki ilk başta bir ledi yakıp söndürecek belki sadece basit bir ton üretecek bir chip yapalım. nasıl pcb yapmak için pcb fabrikası kurmuyorsak. chip yapmak-chip tasarlamayı öğrenmek için de fabrika kurmaya gerek yok.

ama bir yerden başlayarak bu işi öğrenmek lazım. bugun led yakıp söndürürsek. 2 sene sonra içinde riscV işlemci olan yanında kendi asic fonkisyonlarını eklediğimiz basit bir mcu yapabilir hale geliriz.

tüm bunlar şu anda açık kaynak araçlar ve 500-1000 usd arası bütçe ile mümkün. bu arada dünyada fabless semiconductor company - fabrikasız yarıiletken şirketi çok yaygındır. Nordic Semi, AMD, NVDIA bunlardan birkaçı.

Bir başka YouTube kanalı vardı, kendi işlemcisini evde yapıyordu adam. İncelemek isterseniz adı Sam Zeloof.

Avustralya'daki bir araştırma ekibi, bir atom büyüklüğünde bir transistör yaratmayı başardı . Bu, şimdiye kadar yaratılmış en küçük transistör. Tek atomlu transistörün yalnızca 0,1 nanometre boyutunda olduğu düşünüldüğünde, olası uygulamalar akıl almazdır.

Bilgisayarlarda ve diğer cihazlarda kullandığımız mikroişlemcilerde tek atomlu transistör teknolojisinin uygulanmasını görmemiz biraz zaman alacak. Ancak bu o kadar heyecan verici bir gelişme ki, mikroişlemcilerin bugüne kadar nasıl evrimleştiğine nasıl uyduğunu bulmak istedik. kaynak: pcb-hero

1724393113870.png

Avustralya'daki bir araştırma ekibi, bir atom büyüklüğünde bir transistör yaratmayı başardı . Bu, şimdiye kadar yaratılmış en küçük transistör. Tek atomlu transistörün yalnızca 0,1 nanometre boyutunda olduğu düşünüldüğünde, olası uygulamalar akıl almazdır.

Bilgisayarlarda ve diğer cihazlarda kullandığımız mikroişlemcilerde tek atomlu transistör teknolojisinin uygulanmasını görmemiz biraz zaman alacak. Ancak bu o kadar heyecan verici bir gelişme ki, mikroişlemcilerin bugüne kadar nasıl evrimleştiğine nasıl uyduğunu bulmak istedik. kaynak: pcb-hero

35645 eklentisine bak
Resim biraz zor gozukuyordu

35645 eklentisine bak
Şehir efsanesidir.
Tek atomlu olması imkansız birşey.
Ne N ne de P yapılanması oluşur tek atom ile.
De ki hidrojen atomu ile yapmışlar..! (En küçük atom boyutu olması hasebiyle)
Genede yanına eklemlenecek atomlar ve dahi diğer katmanlarla arasına bağ kuracak iletkenler sebeiyle atom boyutunun çok çok üstünde olacaktır.

Son düzenleme:
Ornegin bir bakir atomunun yaricapi 126 pm imis. Bu da 0.126 nm eder.
Atom yaricapi elementteki iki komsu atom arasindaki mesafe olarak tanimlaniyormus.

Ancak bence soyle bir sorun var. Atiyorum 1 milyon tane silisyum atomuna 1 tane yabanci metal atomu ilave ediliyor.

1 milyonun kupkoku 100

yani 100 x 100 x 100 silsyum atomundan olusan bir kupun capi en kucuk P yada N maddesi capi olmasi lazim.

Silisyum atomunun capini bilmiyorum ama bakir olarak dusunursek (capi internette var 128 pm)

0.128*100=12.8 nm

Bu durumda 12.8nm den kucuk transistor olamaz. Tabiki silisyum atom capi bakir atom capi ile ayni degil ama 0.1nm kalinliginda yari iletken olamaz gibi gorunuyor.

Yaptigim bakkal hesabi tabiki.

Tablodaki mesafe kanal genisligidir ama deisen bir sey yok gibi.

Son düzenleme:
Bu arada silisyumu atom capi 0.210 nm imis. (Van der Waals yarıçapı)

P ya da N icin kirletme oranini 1/1000000 almistik. Bu durumda benim anladigim gibiyse kenarlari 100 atom genisliginde bir blok zaten 1 milyon atom demek. Bunlardan birisini yabanci atomla yer degistirdigimizde 0.210*100 den 21nm lik P ya da N maddesi elde ediyoruz.

Basit bir diyod iki ayri PN olacagindan 42 nm eder.

Eee bu hesap dogruysa bu adamlar 32nm ve altindaki transistorleri nasil yaptilar?

Son düzenleme:
Bu arada silisyumu atom capi 0.210 nm imis. (Van der Waals yarıçapı)

P ya da N icin kirletme oranini 1/1000000 almistik. Bu durumda benim anladigim gibiyse kenarlari 100 atom genisliginde bir blok zaten 1 milyon atom demek. Bunlardan birisini yabanci atomla yer degistirdigimizde 0.210*100 den 21nm lik P ya da N maddesi elde ediyoruz.

Basit bir diyod iki ayri PN olacagindan 42 nm eder.

Eee bu hesap dogruysa bu adamlar 32nm ve altindaki transistorleri nasil yaptilar?
Kenarları 100 değil 10 yada 30, 40 yapmışlardır belki :)

Kenarlari 100 atom yapmazsan milyonda 1 kirlenme yapamiyorsun.

Fakat su belki olabilir. Bir kenari 10 atom, diger kenari 1000 atom yukari da 100 atom.

Son düzenleme:
Ben bunu görünce hem gıpta ettim, hem kıskandım, hem çıldırdım, hem kafamda şimşekler çaktı.
Şimşekler çaktıran fikri ortaya koyayım, yapmak isteyen yapsın:
Günümüz işlemcilerinde standart elektron akış yollarını açan transistör yapısı ön planda. Bunun yerine fotonik işlemci yapsak. 430 nanometre (Mor) ile tetiklenen, elektron üreten bir molekülün yanına 740 nanometre (Kırmızı) ile tetiklenen elektron salan bir molekülü koyduk. Çıkışına 565 nanometre (Yeşil) ışık yayan molekülü ekledik. İki ışık girer bir çıkar. AND gate. Fakat yeşili tetiklemek için gereken voltajı sadece bu 2 tayf molekülü değil, yüzlerce farklı molekülle geniş bir tayf tetikleyebilir. 0-1 yerine atıyorum 64 bitlik girdi çıktı olabilir. Çıktı sadece yeşil mi olmak zorunda, değil. Aktivasyon seviyesinin sağlanması halinde diğer moleküller dahi ışıldayabilir. Elektron yörüngesi değişiminde 1/137 ince yapı sabiti katsayısına bağımlı enerji değişimleri var. Her yörüngede farklı konumlarda bulunabilecek alt yörüngeler oluşturulabiliyor. Bağlı olduğu atomlar yörüngeyi etkiliyor. Geniş bir araştırmayla 10 adet fotonik çekirdeği ardarda koysak günümüz işlemcileri kat kat katlayacak hızlar ortaya çıkar. Aktivasyon eşiği altında yükleme ile fotonik hafıza hücreleri dahi yapılır. Atıyorum, 1 google hızında hafıza, 1 google hızında işlemci. 1W güçle bir şehri besleyecek elektiriği tüketen sunucular yerine geçecek işlemciler düşünün.

Forum istatistikleri

Konular
6,583
Üyeler
2,697
Son üye
emirhan123

Son kaynaklar

Son profil mesajları

hakan8470 wrote on Dede's profile.
1717172721760.png
Dedecim bu gul mu karanfil mi? Gerci ne farkeder onu da anlamam. Gerci bunun anlamini da bilmem :gulus2:
Lyewor_ wrote on hakan8470's profile.
Takip edilmeye başlanmışım :D ❤️
Merhaba elektronik tutsakları...
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar. Elektrik laboratuvarınız varsa bunun hakkında bir konunuz var mı acaba? Sizin laboratuvarınızı merak ettim de :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar forumda yeniyim! Bir sorum olacaktı lcr meterler hakkında. Hem bobini ölçen hemde bobin direnci ölçen bir lcr meter var mı acaba?
Back