Bldc vs Asenkron Motor Sürücü

Mırat

Üye
Merhaba arkadaşlar
BLDC motor sürücü ile Asenkron motor sürücüler arasındaki farklar nelerdir? temelde aynı gibi görünüyor.

BLDC sürücülerdeki hall sensörler neyi kontrol etmek için kulllanılıyor? Hızı mı, yönümü? Kullanılmaz ise ne olur?

BLDC sürücülerdeki hall sensörler neyi kontrol etmek için kulllanılıyor? Hızı mı, yönümü? Kullanılmaz ise ne olur?
sürücü motorun o anda tam olarak hangi pozisyonda olduğunu bilmesi ve kalkış anında ve yük altında ilk veya sıradaki adımı hangi fazla atacağını bilmesi gerekiyor. özellikle düşük devirli yüksek tork gerektiren uglamalarda bu şart.

Son düzenleme:
Bu bilgi olmaz ise ne oluyor hocam. Aklıma takılan bu. Dönüş yönü mü hatalı oluyor yoksa başka etkileri de var mı?

dönüş yönü de hatalı olabilir, zaten boşta dönen bir motora eklenen yük motorun dengesini de bozabilir. step motorun adım atlaması gibi ama bu daha karmaşık. step motor yapısı gereği manyetik açıdan her zaman olması gerektiği yerde duruyor ama blcd motorun hangi pozisyonda duracağı her zaman net olmayabiliyor.

3 faz spwm üretebileceğim piyasada bulunan işlemcilerden öneride bulunabilirmisiniz.

Donanimsal anlamda hic fark yok.
Fakat yazilinsal anlamda cok fark var.

BLDC de komutasyon noktalari ya sensorle ya da sensorsuz BEMF den hissediliyor.

Asenkron motorda ya V/F Surucu yapiyorsun ya da vektor kontrol teknigiyle rotor pozisyonunu sensorle olcuyor ya da tahmin ediyorsun.

Sonuc olarak guc kati acisindan fark yok.

Bu bilgi olmaz ise ne oluyor hocam. Aklıma takılan bu. Dönüş yönü mü hatalı oluyor yoksa başka etkileri de var mı?
Bu bilgiyi kullanmazsan ne olur?

Benzinli aracta kam mili ile volan mili arasindaki zinciri yada kayisi kopartmak anlamina gelir.

Motorda hangi silindirin bujisi ne zaman cakacak bilgisi volan pozisyonuna cok siki bagimlidir. Keza ne zaman yakit/hava alinacak ne zaman yanik gazlar atilacak hep volan milinin pozisyonuna baglidir. Bu bagintiyi kesersen/bozarsan motor donmez, silkelenir, deli dana gibi saga sola kafa atar.

BLDC de sensorler bu yuzden onemli.

Son düzenleme:
Asenkron motorlarda rotor pozisyonunu bilmek gerekiyormu? bilmek gerekli ise şebeke ile çalıştırdığımızda motor nasıl dönüyor?
Surucusuz calistiracaksan ya da Vector Control teknigi kullanmayan suruculer kullanilacak ise rotor pozisyonunla isimiz olmaz.

"Vector Control" Tam olarak ne yapıyor ne avantajı var?
Bir motor sürücüsü yaptık düz çalışıyor "Vector Control" yok sadece frekansı 1-50hz arası değişen 3 faz üretiyor bu şekilde motor sürmemizin ne tür dez avantajları olur?.

Sadece 3 fazli voltaj uretirsen motoru duz sebekeden calistiriyormus gibi olursun. Motoru yukleyince akimini artirir yuku cevirmeye calisir devri biraz duser.

Vektor kontrol yaparsan motoru yuklediginde motor yukten etkilenmemiscesine direnir devri gene sabit tutmaya calisir.

Motoru DC motor gibi aniden hizlandirip yavaslatabilirsin.

Bu atikligi V/F surucude saglayamazsin.

Şimdi tam olarak anladım çok güzel anlattınız teşekkür ederim.
ATMEGA328 ile 3 faz donanımsal spwm üretebilirmiyim acaba?

Atmega cipleri bilmem. Svpwm in cok da donanimlik bir seyi yok.

Daha dogrusu svpwm donanimlari atla deve kolaylik saglamiyor.

Merkeze gore simetrik 3 pwm sinyali uretebiliyorsan (ustelik high side ve low side pwm cikisi da sart degil bir pwm cikisindan high ve low side pwmi bir iki ilave lojik ciple elde edebilirsin) svpwm de uretebilirsin.

Tum olay 3 pwm kanalina yuklenecek duty degerlerinin belirlenmesi.

Fakat cogu modern MCUlarda artik 3 faz pwm uretmeye uygun donanim bulunmakta.

Şimdi tam olarak anladım çok güzel anlattınız teşekkür ederim.
ATMEGA328 ile 3 faz donanımsal spwm üretebilirmiyim acaba?
programın çok iyi olması lazım hiçbir gereksiz gecikme, hiçbir zaman keybettiren hesap, döngü olmaması lazım.
'HOW TO GENERETE ATMEGA328P SPWM' olarak arat.

programın çok iyi olması lazım hiçbir gereksiz gecikme, hiçbir zaman keybettiren hesap, döngü olmaması lazım.
'HOW TO GENERETE ATMEGA328P SPWM' olarak arat.
Bu söylediğin yazılımsal pwm içindi sanırım ?
Donamılsam olarak pwm üretirsem işlemci başka işlerde yapabilir bu yüzden özellikle donanımsal pwm üretmek istiyorum.

Forum istatistikleri

Konular
5,885
Üyeler
2,493
Son üye
cym247

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back