Bu entegredeki transistörler nasıl iletime geçiyor?

devreci

Aktif Üye
untitled.PNG

Bu 741 opamp iç yapısı girişte 2 tane tarnsistör var , bu tansistörler özel üretim mi ? 0.6v min baz voltajı olmadan nasıl iletime geçiyor ? girişte 0.1v var peki opamp bunu nasıl yükseltiyor ?

Bulamadım bir konu başlığında böyle bir soru vardı , neden devre çizimlerinde enerji girişi + - gösterilmiyor diye , başka birisi de gerek yok çizmeye diye cevap vermişti bu forumda , demek ki gerek varmış :D

Bundan sonra giristeki transistor pnp mi diye bak.

Lm538 de offset ayarı direkt yapılamıyor yada uğraştıracak hele ki -yöne kaymışsa.

741 için ne güzel ayar da var dedim , olan benim 15 kağıta oldu :katil2:.

O zaman pnp olanı da -+ akımla çalıştıramayacağız , bu kadar önemli bir konu nasıl pdf de yazmaz yada şemalarda hepsi aynıymış gibi gösterilir anlamıyorum.

PNP olanda sorun ne?

Ofset ayarini kazanc vs belli olduktan sonra normal girislere verecegin ilave ofsetle yapsan olmuyor mu?

PNP olanda sorun ne?

Ofset ayarini kazanc vs belli olduktan sonra normal girislere verecegin ilave ofsetle yapsan olmuyor mu?
Hocam devre sade olsun istiyordum , offset pozitif ise gnd den düşük negatif voltaj gerekmiyor mu ? , yada ofset negatife kaymışsa opamp girişine pozitif yonde bir direnç bağlayarak ofset verebiliriz ama ölçümde lineerlik bozulur diye düşnüyorum.

Lm538 de offset ayarı direkt yapılamıyor yada uğraştıracak hele ki -yöne kaymışsa.

741 için ne güzel ayar da var dedim , olan benim 15 kağıta oldu :katil2:.

O zaman pnp olanı da -+ akımla çalıştıramayacağız , bu kadar önemli bir konu nasıl pdf de yazmaz yada şemalarda hepsi aynıymış gibi gösterilir anlamıyorum.
Sizin ihtiyaçlarınız nedir? Bunları söylerseniz op-amp tavsiyesinde bulunabiliriz.

Simetrik besleme istemeyen , ama offset değerini ua741 de oluğu gibi kolayca ayarlandığı opamp lar ,

Mesela güç kaynağı yapıyorsunuz shunt ile amperi ölçüyorsunuz , düşük değerli ölçümde offsetin kayık olması kendisini çok bellli ediyor, ben lm358 ve dirençle problemi çözdüm ama küçük değerlerde lineer değil ölçüm, bir değerden sonra lineer olmaya başlıyor.

LM358 zaten sifira yakin seviyedeki sinyallerde pek lineer calismaz.

Ama d830 ölçü aletinde lm358 var opamp olarak küçük değerlerde hata payını mcu ile doğrultuyorlar mı ? yoksa verdiği sonuçlar zaten yanlış mı ?

Negatif voltaj uretmis olmasinlar?
Yada Vss hattina 0.6v iletimli diyod ekleyip gnd yi birazcik yukari cekmis olabilirlermi?

Forum istatistikleri

Konular
5,912
Üyeler
2,500
Son üye
Muhammet Salih Albayrak

Son kaynaklar

Son profil mesajları

Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar. Elektrik laboratuvarınız varsa bunun hakkında bir konunuz var mı acaba? Sizin laboratuvarınızı merak ettim de :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar forumda yeniyim! Bir sorum olacaktı lcr meterler hakkında. Hem bobini ölçen hemde bobin direnci ölçen bir lcr meter var mı acaba?
gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
Back