Opamp'ı doğru çalıştırma

Berker Pekel

Aktif Üye
Merhaba,

Amatör olarak gitar pedalı yapma amacıyla çıktığım yolda komponentleri ve işleyişi öğrenerek ilerlemeye çalışıyorum. Fakat daha en başında uğraştığım opamp'lar şemalardaki outputları asla vermiyor.

Pedal şemasını tamamladıktan sonra voltaj kontrolü yaptığımda 9v giren yerde 1.2v , 4.5v olması gereken yerde 0.9v ve diğerleri de bu şekilde oldukça düşük şekilde çalıştığını gördüm. Haliyle diğer komponentlerde, voltajı taşırken hata yaptığımı düşündüm. Defalarca kez şemayı ve devredeki elemanların değerlerini kontrol ederek baştan baştan yaptım, sonuç aynı.

Sonra her şeyi sökerek opamp'ı tek başına takıp 9v verdim. Opamp'ın 4.ground bacağını grounda bağladığım an giriş voltajı 9v'dan 1.2v gibi değerlere düşüyor. 9v'un geldiği yerden dirençler ile 4.5v'a düşürüp opampın inputuna verdiğim için haliyle oraya da 4.5v değil 0.6v gibi bir değer gidiyor ve çalışmıyor. 9v ve 4.5v değerlerini farklı farklı kaynaklardan beslesem bile ground bağlandığı an yine değerler düşüyor. Şemayı tamamlarsam da bir fark olmuyor.

Son bir haftada birbirinden farklı 10 tane şema denedim, yine ortalama 10 tane farklı dual ve single opamp üzerinde bu testleri yaptım. Forumdaki ve video sitelerindeki bir çok opamp videosu izledim fakat işin içinden çıkamadım. Artık her şeyi bırakma seviyesine geldim fakat böyle bir noktada vaz geçmek istemiyorum. Eminim ki opamp adımını geçebilirsem pedal çalışacak. Çünkü opamp olmadan transistör ile yükseltilmiş pedal şemalarından hep output aldım, sonuç çok keyifli oldu.

Belki breadboardım sıkıntılıdır diye gidip stripboard üzerinde de şemalar kurdum sonuç yine aynı oldu.

Nerede hata yaptığımı nasıl tespit edebilirim?

Teşekkür eder, iyi forumlar dilerim

Öncelikle kurduğun devrenin şemasını çizip paylaş. Sonra da devrenin breadboard üzerinde kurulu olarak resimlerini paylaş. Onun üzerinden ancak fikir yürütülebilir.

eger piezo sinyalini yukseltmek istiyorsan tek opamp ile olmuyor, instrument opamp kullanman lazim yada o devreyi normal opamp ile yapman gerek.

Opampın önce AC sinyal girmeden DC olarak doğru çalışması lazım.

Ayrıca sahte de olabilir. Nereden aldınız?

Ses elektroniği gıcık bir iştir. Kullanılan malzemelerin kaliteli olması gerekir. Piyasadan rastgele alınan malzemeler her daim sıkıntı çıkarabilir.
Ayrıca breadboard kullandığınıza göre jumper kablolarda kullanıyorsunuz. Ve yine piyasadki jumper kablolardan kullanıyorsanız uyarayım bazılarının içinde tel bile olmayabilir. :) Breadboard da devre yaparken her müdahale ettiğinizde multimetre ile ölçmenizi tavsiye ederim.

Ben zamanında TS808 çizmiştim ama hiç yapmadım.
ibanez_ts808_2.jpg

TS808 Ibanez.png

ibanez-ts808.png

Öncelikle kurduğun devrenin şemasını çizip paylaş. Sonra da devrenin breadboard üzerinde kurulu olarak resimlerini paylaş. Onun üzerinden ancak fikir yürütülebilir.

Tamamdır o şekilde yapayım, belki başka basit bir kritik noktası vardır önden sorayım dedim bilgiye boğmadan önce konuyu.
eger piezo sinyalini yukseltmek istiyorsan tek opamp ile olmuyor, instrument opamp kullanman lazim yada o devreyi normal opamp ile yapman gerek.

Hocam bir çalışsın opamp, dandik de olsa bir output alayım da sonra o konulara geleceğim Piezo değil normal humbucker sinyali.
Opampın önce AC sinyal girmeden DC olarak doğru çalışması lazım.

Ayrıca sahte de olabilir. Nereden aldınız?

Direnc.net'ten verdim siparişleri. Statik poşette tek tek gönderdiler. Youtube'da sağlam olduğunu gösteren videolardaki aynı sonuçları alıyorum boşta ölçtüğümde. Bir de yaklaşık 10 tane opampta denedim, hepsi de bozuk değildir diye düşünüyorum.

Ses elektroniği gıcık bir iştir. Kullanılan malzemelerin kaliteli olması gerekir. Piyasadan rastgele alınan malzemeler her daim sıkıntı çıkarabilir.
Ayrıca breadboard kullandığınıza göre jumper kablolarda kullanıyorsunuz. Ve yine piyasadki jumper kablolardan kullanıyorsanız uyarayım bazılarının içinde tel bile olmayabilir. :) Breadboard da devre yaparken her müdahale ettiğinizde multimetre ile ölçmenizi tavsiye ederim.

Ben zamanında TS808 çizmiştim ama hiç yapmadım.

Evet hocam dediğiniz gibi her adımda ölçe ölçe gidiyorum, yazdığım adımda (opampı toprağa bağlayınca) direkt voltaj gidiyor. Jumperlarda da devamlılık testi yaparak takıyorum, taktıktan sonra o kolondaki boş bir noktadan yine devamlılık sesi alıyorum. Hatta direkt bacaklarını kestiğim dirençlerin fazla bacaklarını keserek jumperlar yaptım, birbirine değdirmeden onlarla bağlıyorum yolları kalabalık yapmasın diye. Ama dediğim gibi jumpersız bile verdim elektriği garanti olsun diye yine olmadı :)

En kısa zamanda tekrar devreyi kurup fotoğraf yükleyeceğim.

Herkese çok teşekkür ederim

Herkese cevap yazmışsın, bana sadece alıntı yapmışsın. Darıldım :katil2:

Bir de yaklaşık 10 tane opampta denedim, hepsi de bozuk değildir diye düşünüyorum.
Ben Sinyal jeneretörü yaparken farklı farklı satıcılardan toplamda 10 tane filan tl072 almıştım. Bir tek özdisandan aldığım doğru çalışmıştı. Multimetre ile ölçüyorsun sağlam görünüyor ama devreye taktığmda vermesi gereken değeri veremiyordu. Biraz aşağısında kalıyordu değer.

Tekrardan merhabalar,

Yaptığım şema aşağıdaki gibidir. Mümkün olduğunca temiz yapmaya çalıştım umarım sizleri yormam. Şemanın altı breaboardda soldan başlıyor, şemanın üstten gelen tarafı breadboardda sağdan başlıyor. Çıkıştaki kapasitörü koymadım sadece ve potansı bağlamadım.

Üst kırmızıdan 9v geliyor (şuanki haliyle 0.1v'a düşmüş durumda)
Alt mavi 9v gelen kaynağın grounduna gidiyor
Turuncu jumper ile harici bir kaynaktan 5v verdim. Üst 9v'ta zaten 9v olmadığı için dönüştürüp 4.5v yapıp veremiyorum oraya.

Şemanın orijinali de bir altta
3.jpeg

image_2024-02-08_202127735.png

Bu devre AC sinyaller için tasarlanmış. Hem girişte (C2) hem de çıkışta (C4) DC bloklama yapan kapasitörler konmuş. Bu devreyi test edeceksen değişik frekanslarda bir AC sinyal ile test etmen lazım. Veya simulatörde devreyi kurup test edersen daha kolay olur.

Yazdıklarınız pek anlaşılabilir değil. Üst kırmızıdan 9v geliyor (şuanki haliyle 0.1v'a düşmüş durumda) diye yazmışsınız. Durduk yere niye düşsünki? Kaynağınızı kontrol edin.

Şema ile bradboard birbirini tutmuyor. Hem yanlış dizilim var hem eksik malzeme var. Adım adım tekrar kontrol edin.

Breadboarda potları ve çıkış kondansatörünü bağlamamış. Diğerlerini doğru bağlamış gördüğüm kadarıyla. Gerçi direnç renkleri pek belli olmuyor. Dirençler doğru değerde mi bilemiyorum. 9 Voltluk kaynağınız çöküyorsa kaynağın sağlam olduğundan emin olun.

Breadboarda potları ve çıkış kondansatörünü bağlamamış. Diğerlerini doğru bağlamış gördüğüm kadarıyla. Gerçi direnç renkleri pek belli olmuyor. Dirençler doğru değerde mi bilemiyorum. 9 Voltluk kaynağınız çöküyorsa kaynağın sağlam olduğundan emin olun.
Opamp da 6 no ile 2 no arasında sadece 1M direnç görünüyor ama breadboard da araya bir de mercimek kondansatör kaynamış gibi.

Yazdıklarınız pek anlaşılabilir değil. Üst kırmızıdan 9v geliyor (şuanki haliyle 0.1v'a düşmüş durumda) diye yazmışsınız. Durduk yere niye düşsünki? Kaynağınızı kontrol edin.
9v ucunu ölçtüğüm güç kaynağını şemaya takınca 0.1v'a düşüyor.
Şema ile bradboard birbirini tutmuyor. Hem yanlış dizilim var hem eksik malzeme var. Adım adım tekrar kontrol edin.

Eksik malzemeler outputla ilgili hocam, opampın çalışmasına etki etmemeli
Opamp da 6 no ile 2 no arasında sadece 1M direnç görünüyor ama breadboard da araya bir de mercimek kondansatör kaynamış gibi.

Yok hocam o 4.7kdan sonra gelen mericimek keşke değerleri yazsaydım fotoğraf üzerine boşa yordum sizi. Dediğiniz gibi 1m'i direkt 6ya bağladım bir şey değişmedi şuan
Bu devre AC sinyaller için tasarlanmış. Hem girişte (C2) hem de çıkışta (C4) DC bloklama yapan kapasitörler konmuş. Bu devreyi test edeceksen değişik frekanslarda bir AC sinyal ile test etmen lazım. Veya simulatörde devreyi kurup test edersen daha kolay olur.

Hocam böyle olmamalı sanki, 9v pil ve 9v dc uyumlu pedal şeması bu aslında. Yani öyle biliyorum en azından

Tüm parçaları multimetre ile ölçerek takıyorum değerler doğru, 9v 500ma bir kaynaktan çıkış alıyorum heralde yetersiz gelmiyordur 3.bacağa giren 4.5v'u da başka kaynaktan çektim

Şunu ekleyebilirim,

3.bacağa verilen 4.5v'u sökersem 9v gelen ama 0.1v'a düşen yol 1.5v'a yükseliyor. Neticede yine 9v gelip 9v kalmıyor 7.bacakta

Tüm parçaları multimetre ile ölçerek takıyorum değerler doğru, 9v 500ma bir kaynaktan çıkış alıyorum heralde yetersiz gelmiyordur 3.bacağa giren 4.5v'u da başka kaynaktan çektim
Bu 4.5v'un GND sile 9v'un GND sini birleştirdin mi?

Kullandığınız kaynak yük altında çöküyor olabilir. Kontrol ettiniz mi sağlam mı? 100 ohmluk bir yük takın bakalım çıkışına voltajı düşüyor mu? Bir de opampın 7 ile 4 nolu pinlerini avometrenin diyor ölçme konumunda ölçün bakalım ne gösteriyor? Kısa devre olmuş olabilir.

Kullandığınız kaynak yük altında çöküyor olabilir. Kontrol ettiniz mi sağlam mı? 100 ohmluk bir yük takın bakalım çıkışına voltajı düşüyor mu? Bir de opampın 7 ile 4 nolu pinlerini avometrenin diyor ölçme konumunda ölçün bakalım ne gösteriyor? Kısa devre olmuş olabilir.

Ölçtüm hocam 0.600v gibi bir değer veriyor. Youtube'daki sağlamlık testlerinde de bu değerleri veriyordu kısa devre testinde

Bu 4.5v'un GND sile 9v'un GND sini birleştirdin mi?
Evet evet hocam, hepsi mavi sırada

şema ile breadboard tutmuyor.

opampın 6 numaralı çıkış bacağından 2 numaralı negatif girişine 1meg dirençle dönmesi lazım en basitinden bu yok.
1 meg diren. kendi içinde kısa devre bağlanmış.
ekstra +5 volt 1 meg dirençten geçmiyor o direnç kendi içinde kısa devre.
şemada 4 tane kapasitör görünüyor ama breadboard üzerinde 3 tane var.
op amp çıkışı 1uf verilmiş. oradaki ufak kond pf-nf seviyesi olabilir.
başka hatalar da olabilir detaylı bakmadım. ilk gözüme çarpanlar bunlar.

şu video faydalı olabilir:

Son düzenleme:

Çevrimiçi personel

Forum istatistikleri

Konular
5,878
Üyeler
2,488
Son üye
ilter

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back