Bütçeye göre havya seti tavsiyesi

Hobiye yeni başlayıp ilk havya setini alacak olanlar, veya elinde kıytırık ağaç saplı bir havya olup da ( :cheeky5: ) terfi etmek isteyenler için bütçeye göre bir havya tavsiyesi listesi hazırlayalım. Herkesin katkısına göre de şekillendirelim. Bütçe imkanlarını da 1 - 10 arasında belirleyelim 1 (çok vahim) 10 (para mevzu değil) olarak belilrleyelim.

Öncelikle en vahim bütçe için bile önereceğimiz havyada asgari olarak bulunması gereken özellikleri listeleyelim.

1) Uç çeşitleri. 3 tane uç çeşidi olsa bile yeterli.

2) kapalı döngü ısı regülasyonu ve ayarı. Sıcaklığı gösteren ekran olmak zorunda değil.

3) Asgari olarak 60 W güç aktarabilme.

1Mechanic T12 Pro 72 W havya istasyonu. Farklı markalar altında, daha uygun fiyatlarla benzer ürünler de var.
2JCD 8898. Bunun havya performansı T12 kadar iyi değildir ama sıcak hava olması bir artı getiriyor. Performansı iyileştirmek için orijinal hakko uçları kullanacak hale getirilebilir.
3Yihua 982
4
5Miniware TS80P
6Aixun T3A
7Aixun T420, T420D
8
9
10JBC, Weller, Ersa, ve Metcal lehimleme istasyonları

Son düzenleme:
5 senedir kullanıyorum sorun olarak sadece kalem havya kısmının plastik ve rezistans kısmını birleştiren somun ısıdan etkilenerek bir zaman sonra gevşeme yapıyor her seferinde sıkmak zorunda kalıyorum ama bunun nedeni birazda benden kaynaklı yüksek ısıda bırakmıştım bir kaç kez onunda etkisi olduğu bir sorun fakat tüm ihtiyacımı karşıladı puanım 7

Bana göre listede kesin olması gerekenler, ama sırasının belli olmadığı:

T12
Miniware
Aixun ve benzeri cihazlar
Hakko 888

Tabloyu biraz genişletip kriterler eklesek? Uç bulunabilirliği-fiyatı, taşınabilirlik, hacim, güç, malzeme kalitesi, fiyat gibi. Sıralama yapmak gerekmez o zaman.

Tabloyu biraz genişletip kriterler eklesek? Uç bulunabilirliği-fiyatı, taşınabilirlik, hacim, güç, malzeme kalitesi, fiyat gibi. Sıralama yapmak gerekmez o zaman.

O zaman forumun tablo özelliği yetersiz kalır. Libreoffice Calc ile yapmak lazım ve görüntüsünü eklemek lazım. Bir de bu baya uğraştırır ve net bilgi de bulmak zor oluyor, bulunan bilgi de zamanla değişiyor. Bence model önermek ve ayrıntı araştırmasını alıcıya bırakmak daha mantıklı.

Tussle 8206...
Zenger Elektronik
IMG-20231222-152632.jpg

Üzerinde sadece dimmer düğmesi olan 60W kalem havyalar satılıyor. Amatör devreler yapan bir elektronikçiye gereklimi böyle bir dimmerli kalem havya..
örnek;

Sıcaklığı göremiyor neticede..ayrı bir termometresi olması lazım.
Sıcaklığı gösteren tipleride var..

Üzerinde sadece dimmer düğmesi olan 60W kalem havyalar satılıyor. Amatör devreler yapan bir elektronikçiye gereklimi böyle bir dimmerli kalem havya..
örnek;

Sıcaklığı göremiyor neticede..ayrı bir termometresi olması lazım.
Sıcaklığı gösteren tipleride var..

Regülasyon işini tartışalım. Bence bu çok temel bir özellik. Bu olmazsa, havyayı sen ground plane'e değdirirsin ve havya yapışır. Hadi yapışmasın diye sıcaklığı 400 ℃ yaparsın, ama sonra unutur ve entegre bacağı lehimleyip aşırı ısıtmış olursun.

Amatörün hangi düzeyde çalıştığı önemli. İhtiyacı olmayacak bir cihaza veya özelliğe heves edip para vermek boşa para harcamak.

tahta saplı nın hemen üstüne zd99 u yerleştirelim, bir amatör olarak benim her işimi gördü 15 yıldır...

Amatörün hangi düzeyde çalıştığı önemli. İhtiyacı olmayacak bir cihaza veya özelliğe heves edip para vermek boşa para harcamak.

Regülasyonun olmaması, en çok yeni başlayan amatöre saç baş yolduracaktır. Sürekli PCB ye zarar verecek pad kaldırdığı için, sürekli aşırı ısınmaya bağlı entegre yakacak ve "lanet olsun" deyip belki de hobiyi bırakacak. Profesyonel olsa bir şekilde o kısıtlamayı aşabilir.

Regülasyonun olmaması, en çok yeni başlayan amatöre saç baş yolduracaktır. Sürekli PCB ye zarar verecek pad kaldırdığı için, sürekli aşırı ısınmaya bağlı entegre yakacak ve "lanet olsun" deyip belki de hobiyi bırakacak. Profesyonel olsa bir şekilde o kısıtlamayı aşabilir.
.. evet doğru. Ben konuya genel bir ifade yazdım. Cevap gibi oldu sanki. Neyse.. göstergesiz bir dimmerli havyanın bir anlamı yok o zaman..

.. evet doğru. Ben konuya genel bir ifade yazdım. Cevap gibi oldu sanki. Neyse.. göstergesiz bir dimmerli havyanın bir anlamı yok o zaman..

Gösterge olmasın önemli değil. Ama potansiyometre ile sen 350 ye getirirsen, o değere regüle etmeli bence.

Mesela soru:

T12 istasyonunu alınmaya değer en uygun fiyatlı havya istasyonu desek doğru olur mu? Yoksa daha uygun fiyatlı bunun gibi cihaz var mı?

1703250167068.png

Mesela soru:

T12 istasyonunu alınmaya değer en uygun fiyatlı havya istasyonu desek doğru olur mu? Yoksa daha uygun fiyatlı bunun gibi cihaz var mı?

27809 eklentisine bak
Bence yeni başlayan biri en azından bunu almayı zorlamalı. Seramik ısıtıcılarla arasındaki fark gece-gündüz gibi, ama fiyat farkı çok düşük. Bu ilandaki şebekeden direkt çalışıyorsa fiyat çok iyi, uçları bol ve ucuz, güç yüksek, tabii vaad edilen gücü veriyorsa ilandaki... Kendin yap bir havya bile daha pahalıya gelir bundan :) .

O zaman şimdilik 1 bu olsun.

Mesela soru:

27809 eklentisine bak
Aynı istasyon burada daha uygun fiyatlıymış.

Alta bir yerlere 878D'yi eklemek gerek. Hem isi ayarli 60W havya, hem de sicak hava istasyonu. 50 Dolar civari. Hobi olarak is yapiyorsaniz parasini hakediyor.