Bütçeye göre havya seti tavsiyesi

Hobiye yeni başlayıp ilk havya setini alacak olanlar, veya elinde kıytırık ağaç saplı bir havya olup da ( :cheeky5: ) terfi etmek isteyenler için bütçeye göre bir havya tavsiyesi listesi hazırlayalım. Herkesin katkısına göre de şekillendirelim. Bütçe imkanlarını da 1 - 10 arasında belirleyelim 1 (çok vahim) 10 (para mevzu değil) olarak belilrleyelim.

Öncelikle en vahim bütçe için bile önereceğimiz havyada asgari olarak bulunması gereken özellikleri listeleyelim.

1) Uç çeşitleri. 3 tane uç çeşidi olsa bile yeterli.

2) kapalı döngü ısı regülasyonu ve ayarı. Sıcaklığı gösteren ekran olmak zorunda değil.

3) Asgari olarak 60 W güç aktarabilme.

1Mechanic T12 Pro 72 W havya istasyonu. Farklı markalar altında, daha uygun fiyatlarla benzer ürünler de var.
2JCD 8898. Bunun havya performansı T12 kadar iyi değildir ama sıcak hava olması bir artı getiriyor. Performansı iyileştirmek için orijinal hakko uçları kullanacak hale getirilebilir.
3Yihua 982
4
5Miniware TS80P
6Aixun T3A
7Aixun T420, T420D
8
9
10JBC, Weller, Ersa, ve Metcal lehimleme istasyonları

Son düzenleme:
Mechanic T12 Pro yurtiçi nereden alınır online olarak? Güvenilir önceden alışveriş yaptığınız siteler.

Liste de TS100 de olmaliydi. open source

Insan yuksek guclu havyaya ihtiyac duymadigi surece onemini anlamiyor.

Gecen gun Arcelik sarjli supurgenin pilini degistirecegim. 3x1.2 NiCd pil grubu. Onun yerine 2 tane 18650 pil ve TP4056 ayarladim. Gereken kablo, dremel ( baglantilari kazimak ve degistirmek icin ) vb her sey hazir. Ama motorda mefta olmus. "Komurler erimistir, sokeyim bakayim" dedim. Ama elimdeki havyalar motoru sokmeye yetmiyor.

Kotu de olsa mutlaka tahta sapli +100W kalem havya ya da tabanca havya falan lazim. Arkadasin TS100'u de sokemedi cunku. Listede bunlar da olmali bence. Sokmek icin benim havya, TS100 ve vakumlu isitmali havyayi ayni anda kullanmak gerekti. Ama 2 kisi ancak yapabildik. Tek basina iken 3 aleti tutamazsin, bir tane tabanca havya olmali dokundugu yeri eriten.

Insan yuksek guclu havyaya ihtiyac duymadigi surece onemini anlamiyor.

Gecen gun Arcelik sarjli supurgenin pilini degistirecegim. 3x1.2 NiCd pil grubu. Onun yerine 2 tane 18650 pil ve TP4056 ayarladim. Gereken kablo, dremel ( baglantilari kazimak ve degistirmek icin ) vb her sey hazir. Ama motorda mefta olmus. "Komurler erimistir, sokeyim bakayim" dedim. Ama elimdeki havyalar motoru sokmeye yetmiyor.

Kotu de olsa mutlaka tahta sapli +100W kalem havya ya da tabanca havya falan lazim. Arkadasin TS100'u de sokemedi cunku. Listede bunlar da olmali bence. Sokmek icin benim havya, TS100 ve vakumlu isitmali havyayi ayni anda kullanmak gerekti. Ama 2 kisi ancak yapabildik. Tek basina iken 3 aleti tutamazsin, bir tane tabanca havya olmali dokundugu yeri eriten.
Digerlerinin kalem uclari degismeye basladi birbirlerine olmuyorlar. Kapitalizm in zirvesini mi yasiyorlar ne anlamadim. Auxin in diger modelininde uclari degismis.

TS100 ile bir sey sokememissem sicak havayla o kismi biraz isitiyorum. tum bolgeyi isitip sonra ts100 le devam edilebiliyor. Ama bu cok nadir oluyor. Tahta sapli koca govdeli eski tv havyalarindan bir tane var. Bakir govdesi o kadar buyuk ki, o isindimi :D

Tabanca havya ve güçlü havyalar ilave ekipman, iş kapasitesini arttırıyor. Tek başına bunları almak bir seçenek değil. Ama burada temel ekipman olarak kullanılacak havyaları listeliyoruz.

Ekran Görüntüsü (7).png

29962 eklentisine bak

Bu markadan kullanan var mı? Birisi memnun olduğunu yazmıştı.
Bunlar seramik ısıtıcılı havyalar. Güzel uzun ömürlü uçlar bulunabiliyor. Uçları da kartuş tipli havya uçlarına göre daha ucuz oluyor. Yalnız bunların ilk açıldıklarında ısınma süreleri uzun. Bu yüzden kullanılmadan açık kaldıklarında bekleme moduna geçemiyorlar. Bu da ömürlerini kısaltıyor. Lehimlenecek yere ısı transferi de kartuş tipli olanlara göre daha zayıf.

JBC ve hakko kolonlarının (kartuş tipi uçlar) en dandikleri bile bunlardan daha kullanışlıdır. Uçlar biraz daha pahalıdır ama bu farkı hak ediyorlar. Doğru kullanınca da ömürleri uzun olur.

Bunlar seramik ısıtıcılı havyalar. Güzel uzun ömürlü uçlar bulunabiliyor. Uçları da kartuş tipli havya uçlarına göre daha ucuz oluyor. Yalnız bunların ilk açıldıklarında ısınma süreleri uzun. Bu yüzden kullanılmadan açık kaldıklarında bekleme moduna geçemiyorlar. Bu da ömürlerini kısaltıyor. Lehimlenecek yere ısı transferi de kartuş tipli olanlara göre daha zayıf.

JBC ve hakko kolonlarının (kartuş tipi uçlar) en dandikleri bile bunlardan daha kullanışlıdır. Uçlar biraz daha pahalıdır ama bu farkı hak ediyorlar. Doğru kullanınca da ömürleri uzun olur.
JBC bayağı pahalı. evde kullanmak için havya almak istiyorum. tavsiye edeceğiniz bir havya var mı?

JBC bayağı pahalı. evde kullanmak için havya almak istiyorum. tavsiye edeceğiniz bir havya var mı?
1 sıradaki havyayı al konunun ilk mesajındaki. Havya ile birlikte gelen uç her işe uygun olmayacaktır. Sonra bir tane de farklı uç alırsın. Pişman etmez.

https://www.trendyol.com/exeo/dijit...-makinesi-seti-80w-tasima-cantali-p-362266192

İkisinden hangisini tercih edeyim.

T12 daha iyi. Ama diğeri de set ve daha ucuz. Daha kaliteli bir havya istiyorsan t12'yi al. Bazı temel işleri görsün yeter diyorsan İlk gönderdiğini al. Ama bazı malzemeleri pcb'den sökmek zordur. t12'nin söktüğü lehimi diğeri ile sökmen zor olabilir.