Bütçeye göre havya seti tavsiyesi

Hobiye yeni başlayıp ilk havya setini alacak olanlar, veya elinde kıytırık ağaç saplı bir havya olup da ( :cheeky5: ) terfi etmek isteyenler için bütçeye göre bir havya tavsiyesi listesi hazırlayalım. Herkesin katkısına göre de şekillendirelim. Bütçe imkanlarını da 1 - 10 arasında belirleyelim 1 (çok vahim) 10 (para mevzu değil) olarak belilrleyelim.

Öncelikle en vahim bütçe için bile önereceğimiz havyada asgari olarak bulunması gereken özellikleri listeleyelim.

1) Uç çeşitleri. 3 tane uç çeşidi olsa bile yeterli.

2) kapalı döngü ısı regülasyonu ve ayarı. Sıcaklığı gösteren ekran olmak zorunda değil.

3) Asgari olarak 60 W güç aktarabilme.

1Mechanic T12 Pro 72 W havya istasyonu. Farklı markalar altında, daha uygun fiyatlarla benzer ürünler de var.
2JCD 8898. Bunun havya performansı T12 kadar iyi değildir ama sıcak hava olması bir artı getiriyor. Performansı iyileştirmek için orijinal hakko uçları kullanacak hale getirilebilir.
3Yihua 982
4
5Miniware TS80P
6Aixun T3A
7Aixun T420, T420D
8
9
10JBC, Weller, Ersa, ve Metcal lehimleme istasyonları

Son düzenleme:
O zaman forumun tablo özelliği yetersiz kalır. Libreoffice Calc ile yapmak lazım ve görüntüsünü eklemek lazım. Bir de bu baya uğraştırır ve net bilgi de bulmak zor oluyor, bulunan bilgi de zamanla değişiyor. Bence model önermek ve ayrıntı araştırmasını alıcıya bırakmak daha mantıklı.
Exel formunda copy paste yapınca otomatik alıyor diye hatırlıyorum tabloyu bu konuda @Omega bey bizi aydınlatsın lütfen :)
Tabloyu biraz genişletip kriterler eklesek? Uç bulunabilirliği-fiyatı, taşınabilirlik, hacim, güç, malzeme kalitesi, fiyat gibi. Sıralama yapmak gerekmez o zaman.
Guzel fikir ama tabloda iki sutun eklesek guc [60w, 500w] gibi ve malzeme kalitesi bu cok yararli olur[Iyi,orta,super]

sizler malzemeleri tanıyorsunuz elektronik eşya da zaten kasalar genelde plastik ama onların bile aralarında dağlar kadar fark var

İndüksiyon lehimileme olarak Quick ts2200 gördüm ama listede nereye gelir bilemiyorum

Valla artık onu bunu bilmem de elimizdeki malzemenin kıymetini bilmemiz lazım.

Herseyin fiyatları o kadar uçmuş ki havyama uc almak istedim. Simdi rakamları gordum vazgectim.

Valla artık onu bunu bilmem de elimizdeki malzemenin kıymetini bilmemiz lazım.

Herseyin fiyatları o kadar uçmuş ki havyama uc almak istedim. Simdi rakamları gordum vazgectim.
Aman restans firaylarına hiç bakmayın o zaman
Yakım zamanda işyerinde bozulduğu için bakmiştim 1000 2000 lira arası
Bende de baya eski bir weller var bakayım dedim rezistans fiyatına rezistans bulamadım sap buldum oda 5 k civarıydı sanıyorum şimdi lehim yapmaya korkuyorum resmen

@taydin kullanmis olmali. Ilk mesajinin ilk sirasinda bu model var. :D

Son düzenleme:
Ben bunu değil ama aynı ucu kullanan kendin-yap bir istasyon kullanıyorum. Daha dün akşam tamamladım. Birkaç deneme yaptım uçların ısı transferi çok iyi. Sapa ufak bir modifikasyon yapınca jbc gibi kolayca uç değişimi yapılabiliyor. Hızlı hareket edersen elle bile değiştirilir uç. Müsait olunca paylaşayım detayları. Seramik ısıtıcılı bir havyadan sonra kullanınca zengin hissediyorsun kendini :).

Bilseydim proskit ayarlı havya yerine bunu alırdım.
Alınacaklar listeme ekledim.

Zarar etmiş sayılmazsın. Proskit olanı mobil işlerde kullanırsın sonra, istasyonu taşımaya göre çok pratik olur. Bence acele de etme, JBC klonu da yapabilirsin sonra, atölyenin kıymetli bir meyvesi olur.

En azından bir havyam var.

JBC havyalara baktım en ucuzu 13.000 TL bandında gibi. Bu havyayı farklı kılan ne?

Jbc veya weller ısı ayarlı havya alsam paketten kullanım kitapçığı çıkacak mı? Mesela tablo halinde şu sıcaklıkta şu işler yapılır veya şu elemanlar monte edilip sökülebilir gibi.. işin ayrıntıları vardır mutlaka ama en azından paraya kıyıp alan bir hobici cihazını verimli bir şekilde en hızlıca kullanmaya girişmiş olsun.. aynı şey yukarıdaki 1500 tl lik T2 içinde geçerli..

Ben bunu değil ama aynı ucu kullanan kendin-yap bir istasyon kullanıyorum. Daha dün akşam tamamladım. Birkaç deneme yaptım uçların ısı transferi çok iyi. Sapa ufak bir modifikasyon yapınca jbc gibi kolayca uç değişimi yapılabiliyor. Hızlı hareket edersen elle bile değiştirilir uç. Müsait olunca paylaşayım detayları. Seramik ısıtıcılı bir havyadan sonra kullanınca zengin hissediyorsun kendini :).
Abi yaptığın istasyonun konusunu açsan da bize de ilham versen olmaz mı :)

Jbc veya weller ısı ayarlı havya alsam paketten kullanım kitapçığı çıkacak mı? Mesela tablo halinde şu sıcaklıkta şu işler yapılır veya şu elemanlar monte edilip sökülebilir gibi.. işin ayrıntıları vardır mutlaka ama en azından paraya kıyıp alan bir hobici cihazını verimli bir şekilde en hızlıca kullanmaya girişmiş olsun.. aynı şey yukarıdaki 1500 tl lik T2 içinde geçerli..
JBC için içinden çıkacak bütün dökümanları ürünün sayfasında bulabilirsin. Örneğin aşağıdaki ürünün ok ile gösterdiğim döküman ikonuna tıklarsan açılan menüde bütün detaylar mevcut.

1704031423364.png

Bu dökümanlarda kısmen havyanın iç yapısı bile var.

1704031478676.png

Youtube'da Mr. Solderfix kanalini tavsiye ederim. Aklina gelebilecek her komponentin her ekipmanla sokulup lehimlenmesini ayri ayri anlatiyor adam.

İşyerine kaç senedir talep ede ede dilimde tüy bitti . Nereden buldularsa şöyle bir ürün almışlar . Baya da memnun kaldım performansından .

Zamanında Ersa marka bir kalem havya aldım. Havyanın ucunu daha ilk gün bozdum. Uçların fiyatları nedir diye baktım, İbo'nun kaç para ulan bir flüt sahnesi gözümde canlandı, havya ucu versiyonu olarak. Baktım ki herifler tezgahı iyi kurmuş, ben de bu oyunu bozarım dedim. Gittim uzun yıllar kullanmış olduğum emektar 25 Watt Weller kalem havyanın ucunu söktüm ve içine 6mm² tek damar bakır kablo soyup, boşluğu birkaç parça 1.5mm² ile destekleyerek sıkıştırdım. Çok iyi çalıştı. Isı iletimi çok iyi. Ucu istediğim gibi yontup şeklini değiştirebiliyorum. Ucu lehimsiz ısıtıp biraz paslandırıp sonra eğe ile törpüleyip lehim tutması gereken kesiti kolayca seçebiliyorum.

Bakır ısındığında hızlı paslanır. Paslanan yerin termal direnci yüksektir. Gövde paslanır, uç kesiti ve yuvaya giren kısım lehimlidir paslanmaz, böylece iyi bir ısı iletimi sağlar.

Eskiden çalıştığım bir yerde arkadaşın bahsettiği 868d cihazdan vardı ve iyiydi, ben de tavsiye ederim. Sıcaklık regülasyonu olan bir cihazı ilk defa kullanmıştım. Fikir çok güzel, aslında olması gereken zaten bu. Ben de gittim bunun yedek havyasını satın alıp yaptığım bir güç kaynağı projesine yamadım, benim de sıcaklık ayarlı bir havyam oldu. Ama yine de kendi yaptığın ucun kullanışlılığı yok, ben yine eskisini kullanmaya devam ettim. En iyisi bunu termokupl kullanarak sıcaklık ayarlı hale getirmek. Ama işin doğrusu üşeniyorum çünkü bu şekilde ayar mayar yok bam bam tarzı kullanımın bir zararını görmedim. Tabii, smd'ler ile çok uğraşmıyorum, o da var.

3. sıraya ekledim. Ama bu tip spesifik ürünler bir süre sonra kalkıyor. T12, TS80P ve Aixun T3A gibi değişik çakılma varyasyoları olursa bunun, o zaman sağlam bir seçenek olur.

Mechanic T12 Pro yurtiçi nereden alınır online olarak? Güvenilir önceden alışveriş yaptığınız siteler.