Calisirken mutlu oldun, oldun

hakan8470

abantu
Yoksa artik zamanin yok :gulus2:
asagida kisaca, ne kadar cok calisirsan o kadar cabuk olu yorsun diyor. :kizgin3:
1724123215044.png

Teknolojide gelişmiş olan bütün ülkelerde insanlar haftada 40 saatin çok üzerinde çalışıyor, tatil az, ve emeklilik yaşı da çok yüksek. Acaba Boeing Aerospace bizim gibi gelişmekte olan toplumları çalışmamaya mı ikna etmeye uğraşıyor?:katil1: Bir ara da batı fonlu sivil toplum kuruluşları bizi fazla çocuk yapmamaya ikna etmeye çalışıyordu. Biz en iyisi kendimiz bulalım bizim için neyin iyi olduğunu :tamam2:

Ben bunun sebebini vücut temposu olarak düşünüyorum. Emekli olduktan sonra bir işle uğraşmayan tüm tanıdıklarım bir şekilde görece erken vefat etti. Kendini tarla, tapana vuranlar hala iyiler (Allah hepsine uzun ve güzel ömür versin.)

Abi projeler de kaldı senin unuttuk sanma :)
Sektör değiştiricem. Köye göçüp 50 baş koyun alıcam. Bu dünyada en büyük mutluluk köyde yaşayıp televizyon izlememektir. Üç günlük dünya. Hiç gerek yok akıllı telefona, bilgisayara filan. Bedava et, süt, yumurta, yün ve tezek. :katil1:

Sektör değiştiricem. Köye göçüp 50 baş koyun alıcam. Bu dünyada en büyük mutluluk köyde yaşayıp televizyon izlememektir. Üç günlük dünya. Hiç gerek yok akıllı telefona, bilgisayara filan. Bedava et, süt, yumurta, yün ve tezek. :katil1:
Köyün reklamını yapma, rahatımız bozulmasın . Abi köye kargo gelmiyor, nalbur bile yok, sanayiden uzak, internet kötü. Elektrik sık kesilir, doğalgaz yok, yollara inek boku dökülür. Komşunun koyunlarından koku, sinek ve hastalık gelir. Yok abi köy çok kötü çok! Çekilir dert değil.

Koy ler de logar kapagi bile yok, yollar bozulsa hap i yuttun. Kisin kar kaplanir kimse hareket edemez, daha neler neler :sinsi1:

Koy ler de logar kapagi bile yok, yollar bozulsa hap i yuttun. Kisin kar kaplanir kimse hareket edemez, daha neler neler :sinsi1:
Şehirde 5-10dk fazla uyumak için kar yağsada işe gitmesek diye dua edeceğine köyde alarm kurmadan uyanmak daha güzel değil mi? Valla ben mandıra filozofuna bağladım bu aralar. Modern kölelik sisteminden çıkmak için hayal kurup duruyorum.

Spiritüalizm:
Dünyaya başka bir bedende tekrar geleceğiz.

Nihilizm:
Dünyaya tekrar gelmek diye bir şey yoktur.

Neyzen Tevfik:
Dahada dünyaya gelenin... (devamı +18)

Gokrtl abi, sen gibi ler yuzunden koyde metrekaresi 50 lira olan yerler simdi 5000 lira. Uyan da artik , uyan. Uyandirma milleti. Oralari :bok1: ettirme. :katil1:

Gokrtl abi, sen gibi ler yuzunden koyde metrekaresi 50 lira olan yerler simdi 5000 lira. Uyan da artik , uyan. Uyandirma milleti. Oralari :bok1: ettirme. :katil1:
Satamadıktan sonra isterse m2 si 10000tl olsun ne fayda? Bu gün bakıyorum antalyanın merkezi bölgesinde 3+1 dairem var. 3 milyon ediyor. Aynı paraya adam köyde 2 dönüm tarla satıyor. Ama git köyün emlakçısına sana internette olmayan uygun fiyatlı onlarca yer gösterir. Aç gözlü her yerde aç gözlü.

Şehirlilerin nabzına göre sıfırdan yeni köy yapılsa gidelim. Yoksa köyde tarımla hayvancılıkla ilgilenmek istemeyiz. Kargo sık gelmeli, 2..3 tane market olmalı. Esnaf tatil köyündeki gibi kazıkçı olmasın. Bir de sanayi olacak tabi. Ustalar insaflı olsun. Lutfedip köye gelmişiz. Nankörlük etmesinler :)

Şehirli köyü.
Şehirlilerin nabzına göre köy zaten var. Mesela kadıköy, bakırköy, erenköy :)
Zaten herkes köye göçse şehirde kimse kalmaz. Hayvan sevmeyen, Bitki sevmeyen, :bok1:'a elini süremeyen köye göçmesin zaten. Bende bu vasıfların hepsi olduğu için gitmek istiyorum. Dünyadan bir haber yaşamak istiyorum. Özgür Özelin ayağını kırmasını, mecliste vekil yumruklaşmasını vs. Gibi şeyleri görmek, duymak istemiyorum. Ot gelip ot gitmek istiyorum dünyadan. :)

Şehirlilerin nabzına göre köy zaten var. Mesela kadıköy, bakırköy, erenköy :)
Zaten herkes köye göçse şehirde kimse kalmaz. Hayvan sevmeyen, Bitki sevmeyen, :bok1:'a elini süremeyen köye göçmesin zaten. Bende bu vasıfların hepsi olduğu için gitmek istiyorum. Dünyadan bir haber yaşamak istiyorum. Özgür Özelin ayağını kırmasını, mecliste vekil yumruklaşmasını vs. Gibi şeyleri görmek, duymak istemiyorum. Ot gelip ot gitmek istiyorum dünyadan. :)
Hayatımın bir dönemi köyde geçti. Öyle gerçekten şehirde doğup büyümüş birisinin de adapte olamayacağı bir şey değil. Mecburiyet öğretiyor insana her şeyi. Bir akrabam vardı tam sizin istediğiniz gibi bir hayat yaşıyor. 46 yıldır doktora gitmemiş. En son bunu doktora götürdük bir sebepten. Doktor dedi ki hayatımda ilk defa, bu yaşa kadar hastane kaydı olmadan gelmiş hasta görüyorum. Sağlık sektöründen biraz uzak yaşamak da tüm stresi azaltır gibi geliyor bana.

Niye açık ediyorsun? Maliye duysunda bunada düzenleme getirip gümrük işlerine benzetsin diye mi?

:temkinli1:
Köyün reklamını yapma, rahatımız bozulmasın . Abi köye kargo gelmiyor, nalbur bile yok, sanayiden uzak, internet kötü. Elektrik sık kesilir, doğalgaz yok, yollara inek boku dökülür. Komşunun koyunlarından koku, sinek ve hastalık gelir. Yok abi köy çok kötü çok! Çekilir dert değil.
Ben bu mesajları kaçırmışım yav. :)

Maliye çiftçiye daha ne düzenlemesi getirecek? Adamlar zaten yıllardır kan ağlıyor. Bakma bedava süt, peynir dediğime. Pazardan süt alıp evde peynir, yoğurt yapmak daha pahalıya geliyor. Ama ne yediğimizi biliyoruz diye sıkıyoruz dişimizi. :)

Kus gribi var diye ne kadar tavuk var telef ettiler, askeri, polisi, afad i, aglaya aglaya oldurdu guzelim tavuklari, sonra kene hastaligi basladi , sonra corona simdi sirada ne var,? maymun cicegi ? igrenc dunya

Uzaktan çalışabildiğim için ben de köyün keyfini çıkarabiliyorum. Mesela geçtiğimiz hafta sonu memleketteydim.

Özür dileyerek; bizim oralarda "kelik" dedikleri, çobanların kaldığı çadırda menemen yedik. Dereden, yayladan ve köy çeşmesinden bedava su içtik. Akdağ Yaylası'nın karakovan balını, Vezirköprü'den kuzu çevirme, güzüne sobada fırında balık gibi her şeyin en iyisini yeme fırsatımız oldu. Bahçeden mısır koparıp, yaktığım ateşte pişirdik. Aynı ateşte semaver çayı demleyip gece yıldızların altında sohbet ettik. Baraj kenarında piknik yaptık.

İklim de çok konforlu; klima ihtiyacı yok. Uyurken yorgan örtmeye ihtiyaç duydum ki ben İstanbul'da, 18 derecede çalışan klimayla pike ile uyuyorum.

Lafın özü, bütün günü dolu dolu yaşamakla birlikte günde 4-5 saat çalışarak İstanbul'da tüm gün yapabildiğim kadar iş ürettim. İnternet sorunu olmasa çok daha iyi olacağından eminim.

Kısmet, cuma namazından sonra fiber internet için ön başvuruya denk geldim, tabii ki hemen başvurdum. İnşallah yakında o sorun da çözülür de daha sık gitme imkânım olur. Zaten internet işi çözülürse, önceleri taşınabilir ekipmanlar düşünüyordum ama oraya ikinci bir laboratuvar da kuracağım.

3 faz sanayi elektriği var, gerekirse ahşap-metal atölyesi kurmam da zor olmaz. 4-5 sene önce kısmen tamamladığımız evin 4 dönüm bahçesi var. Ayrıca 5 dönüm kadar da tarla var. Yani yer sorunu yok.

Gerçekçi olmak gerekirse benim için ilkel manada köy hayatı zor. Ağır işçilk gerektiriyor. Ancak medeniyetin tadını çıkarabilmek mümkünse bulunmaz bir nimet.

20240815_184241.jpg
20240817_141522.jpg
20240817_131509.jpg
20240817_131516.jpg
20240816_182857.jpg
20240818_174201.jpg
20240816_194455.jpg
20240816_182913.jpg

Nasıl olacak bilmiyorum ama yakında pekin ördeği olacaklar. Babam istemeye istemeye almış bunları. Nasıl istemeye istemeye nasıl aldı diye sormayın açılaması günler sürer. :yerlereyat1:

Konuya başka bir boyut kazandırayım.
YUNSA
Yünlü Sanayi Tic.A.Ş
1 hissesi 8.57tl
Yılda bir kere yatırımcılarına kâr payı veriyor. Bu yıl 3.5tl verdi.
1.714.000tl verilip 200.000 adet hisse alınırsa,
200.000 x 3.5tl = 700.000tl para yapar.
Bölersek 12 ye aylık 58.000tl getiri olur.
Bu da köyde minimalist yaşam tarzını benimsemiş biri için hiç çalışmasa dahi yetebilecek bir para.
Yalnız sürekli kârı yiyip ana parayı eritmemek adına kârdan bir kısım ile hisseyi biriktirmeye devam etmek gerekiyor.

Hadi herkes köye... :katil2:

Forum istatistikleri

Konular
6,533
Üyeler
2,684
Son üye
kofteci

Son kaynaklar

Son profil mesajları

hakan8470 wrote on Dede's profile.
1717172721760.png
Dedecim bu gul mu karanfil mi? Gerci ne farkeder onu da anlamam. Gerci bunun anlamini da bilmem :gulus2:
Lyewor_ wrote on hakan8470's profile.
Takip edilmeye başlanmışım :D ❤️
Merhaba elektronik tutsakları...
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar. Elektrik laboratuvarınız varsa bunun hakkında bir konunuz var mı acaba? Sizin laboratuvarınızı merak ettim de :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar forumda yeniyim! Bir sorum olacaktı lcr meterler hakkında. Hem bobini ölçen hemde bobin direnci ölçen bir lcr meter var mı acaba?
Back