Calisirken mutlu oldun, oldun

Keriz silkeleme denen bir konsept var Türkiye'de, ve ekonomi haberleri ile yatırımcıları manipule ederek yapılıyor.

Şimdi senin dediğin hisse çok iyi temettü verdi ya, kodaman yatırımcı (silkeleyen taraf) yüklü miktarda bu hisseden alacak. Sonra ekonomi haberlerinde bu hisse öttürülecek. Sonra binlerce küçük yatırımcı bu hisseden alacak. Hisse kodamanların istediği kadar arttıktan sonra da kodamanlar hisseyi elden çıkaracak. Satış hacmi çok büyük olduğu için hisse çakılacak. Küçük yatırımcı (silkelenen taraf) ana parasının yarısını veya üçte ikisini kaybedecek.

Keriz silkeleme denen bir konsept var Türkiye'de, ve ekonomi haberleri ile yatırımcıları manipule ederek yapılıyor.

Şimdi senin dediğin hisse çok iyi temettü verdi ya, kodaman yatırımcı (silkeleyen taraf) yüklü miktarda bu hisseden alacak. Sonra ekonomi haberlerinde bu hisse öttürülecek. Sonra binlerce küçük yatırımcı bu hisseden alacak. Hisse kodamanların istediği kadar arttıktan sonra da kodamanlar hisseyi elden çıkaracak. Satış hacmi çok büyük olduğu için hisse çakılacak. Küçük yatırımcı (silkelenen taraf) ana parasının yarısını veya üçte ikisini kaybedecek.
Keriz bulsam bende silkelerim. Ne yaptığını bilmeyen borsaya bulaşmasın. Borsa oynanırsa kumar, bilinçli yatırım yapılırsa uzun vadede çok kârlı bir yapıdır.

Yünsa şuanda dip fiyatta. Savaş filan söylentisi çıkarsa en fazla 1-2tl daha düşer ki bu söylentiler zaten çıktı. Bundan sonra daha kötü bir şey olması lazım fiyat düşmesi için.

Silkeleyen tarafın stratejisi şu;
Silkeleyen taraf 8.57den ufak ufak toplayıp 50tl ye çıkarır.
Sonra sosyal medya aracılığı ile "hisse müthiş ucuz, almayan çok şey kaçırır" gibisinden cezbedici dedikoduyu yayarlar.
Sonra söz konusu kerizler hisseyi 50tl den toplamaya başlar. Bu kerizlerin sayesinde hisse 50 den 70 e çıkar. Bizim kerizler dahada çıkacak çok kazanacağız derken silkeleyici elindeki lotları satıp 70tl de hisseden çıkar.
Ne oldu şimdi? Hisse tekrar 8tl civarına düştü. 50tl den alan kerizler silkelendi, ben hala 8tl den aldığımla zararda değilim. Ayrıca temettü gelirim hala akıyor. Çünkü Yünsa bazen atlasa da hemen hemen her yıl temettüsünü veriyor.
Bu kâr payı olayını da garantiye almak için tek hisseye değil 4-5 farklı hisseye belli miktarlarda yatırım yapılabilir. Mesela AKSA akrilik kimya sanayi. Son 14 yılda hiç atlamadan temettü vermiş.

O motoru istiyorum! Bizim bahçe çok küçük, bunu koyacak yer de yok, ama gene de istiyorum :)

Aynı koca traktördeki gibi bunda bir kuyruk mili var ve değişik aparatlar takabiliyorsun. Taş kırıp ufalayan bir "extension" var aletin! Veya senin babanın yaptığı gibi, iki tekerlekli römorku kamyonet haline getiriyorsun ...

35603 eklentisine bak
Bizde de diğer aparatlar var. Babam römorku söküp çapa aparatını takıyor, basit bir işlem.

Aparatlar bahçede oldukça işe yarıyor. Bizim bahçenin bir bölümünde ciddi bir meyil var, alet keçi gibi çalışıyor.

Taş kıran aparatı merak ediyorum gerçekten. Çok taş var bahçede.

Konuya başka bir boyut kazandırayım.
YUNSA
Yünlü Sanayi Tic.A.Ş
1 hissesi 8.57tl
Yılda bir kere yatırımcılarına kâr payı veriyor. Bu yıl 3.5tl verdi.
1.714.000tl verilip 200.000 adet hisse alınırsa,
200.000 x 3.5tl = 700.000tl para yapar.
Bölersek 12 ye aylık 58.000tl getiri olur.
Bu da köyde minimalist yaşam tarzını benimsemiş biri için hiç çalışmasa dahi yetebilecek bir para.
Yalnız sürekli kârı yiyip ana parayı eritmemek adına kârdan bir kısım ile hisseyi biriktirmeye devam etmek gerekiyor.

Hadi herkes köye... :katil2:
Konu dışı olacak ama, temettüler yüzde olarak veriliyor. Bu yıl verdiği 3.5TL karşılığı %4 civarı olması lazım. Sonra hisseler bölündü (8), hisse fiyatı düşerken sahip olunan pay sayısı aynı oranda arttı.

Demek istediğim, hesap yaparken yüzde ile yapmak lazım, 3.5TL o zamanki fiyatın %4'üydü, bugünkünün değil.

Konu dışı olacak ama, temettüler yüzde olarak veriliyor. Bu yıl verdiği 3.5TL karşılığı %4 civarı olması lazım. Sonra hisseler bölündü (8), hisse fiyatı düşerken sahip olunan pay sayısı aynı oranda arttı.

Demek istediğim, hesap yaparken yüzde ile yapmak lazım, 3.5TL o zamanki fiyatın %4'üydü, bugünkünün değil.
Temettü verimi = Hissebaşı temettü miktarı / Temettü dağıtım tarihinde hisse fiyatı X 100
2024 için konuşursak 3.5510tl / 87tl X 100 = %4.08
2025 için atmasyonlu bir rakam belirleyelim.
Diyelimki temettü verimini yine ortalama %4 olarak tuttular.
Yine diyelim ki hesapladığımız gün hisse fiyatı 9tl
Bu durumda %4 verim ile dağıtım yapmaları için 0.36tl hisse başı net ödeme yapmaları gerekir.
Yani 0.36 / 9 X 100 = %4 olur.
Bu durumda 200.000 lotumuz varsa X 0,36 dan 72000tl yapar.

Yarım saat öncesine kadar bu kadar detaylı hesaplamasını bilmiyordum. Sayende araştırıp öğrendim. Teşekkürler.

Şimdi bu hesaba göre 1.714,000 tl yatıracaksın sana 1 yıl sonra temettü olarak 72.000 tl ödeyecekler. Görünüşe göre 700.000 tl beklemek biraz akıl dışı olmuş :)
Ancak bu 72.000 tl de hiç azımsanmayacak bir rakam olmasına rağmen 857bin tl bağladığını baz alırsak bu zamanda kabul edilebilir seviyede değil. Daha yüksek olması gerekir. Yünsa'nın bunun hesabını iyi yapacağını umuyorum.
Ayrıca geçmiş verilere bakarsak:
En son 2014 de 0.39tl vermiş.
2015: 0.51tl
2016: Darbeden dolayı sanırım borsa çöktüğü için 0,08tl vermiş.
2019 ve 2020: Covid den dolayı yine 0.10tl civarı.
2021, 22, 23 ve 24 te ise en düşüğü 0,69tl, en yükseği 4.60tl olmuş.

Kısacası Yünsa makul bir fiyat belirler ve yatırımcısını üzmez diye düşünüyorum.

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
6,535
Üyeler
2,684
Son üye
kofteci

Son kaynaklar

Son profil mesajları

hakan8470 wrote on Dede's profile.
1717172721760.png
Dedecim bu gul mu karanfil mi? Gerci ne farkeder onu da anlamam. Gerci bunun anlamini da bilmem :gulus2:
Lyewor_ wrote on hakan8470's profile.
Takip edilmeye başlanmışım :D ❤️
Merhaba elektronik tutsakları...
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar. Elektrik laboratuvarınız varsa bunun hakkında bir konunuz var mı acaba? Sizin laboratuvarınızı merak ettim de :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar forumda yeniyim! Bir sorum olacaktı lcr meterler hakkında. Hem bobini ölçen hemde bobin direnci ölçen bir lcr meter var mı acaba?
Back