dar band filtre

Haze

Aktif Üye
merhaba, opamlar ile yapilmis dar bant filtreler var, bu devreler sadece bobin ve kondansator ile yapilabilir mi? low pass yada high pass gibi.

merhaba, opamlar ile yapilmis dar bant filtreler var, bu devreler sadece bobin ve kondansator ile yapilabilir mi? low pass yada high pass gibi.
Benim bildiğim opmap ile yapılan bu aktif filtrelerin bir amacı kaybı azaltmak, sonuçta kazancı olan bir eleman kullanıyorsunuz.
Bir de LC filtre yapmaya çalışsanız düşük frekanslarda L ve C değerlerinin çok yüksek olması olması lazım bu da yüksek esr ve iç dirence sebep oluyor.
Kayıp yine artıyor. Teoride yapılır ama pratikte gerçek dünyadaki komponentlerle çok uygun değil.

elsie isimli yazılımla bunları simule edebilirsiniz ya da herhangi bir spice simulayor de yapar.

tüm LC ve RC filtreler giriş çıkış empedansına bağımlıdır. yani giriş çıkış empedansı değiştikçe filtre kareteristiği de değişir. op-amplı filtrelerin avantajı filtre karekteristikleri giriş çıkış empedansından çok daha az etkilenir. op-amplı filtrelerin giriş empedansı çok yüksektir ve bağlandığı zayıf kaynağı çökertmez. çıkış empedansı ise çok düşüktür yani yükleri sürebilir. bazı devrelerde rlc filtre giriş çkışına buffer amplifierlar koyularak bu sorun aşılır.

başka sebepleri de var mesela düşük frekanslarda sadece rlc ile keskin filtreler yapmak istersek büyük boyutlu yüksek Q değerine sahip fiziksel olarak kocaman bobinler kullanmamız gerekirdi.

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
5,891
Üyeler
2,494
Son üye
yasin533

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Kesici/Spindle hızı hesaplamak için SpreadSheet UDF'leri kullanın, hesap makinesi çok eski kalan bir yöntem :)
Back