Dc Volt Yükselten Mosfet

ardacan2222

Yeni Üye
merhaba sevgili dostlar. Elimde dc 10 voltu 35 volta yükselten hazır satın aldığım dc volt yükseltici devre var. Ben bu devreyi lityum ion pillerle kullanmak istiyorum fakat bilindiği gibi bu pillerin voltajı 3.7 v. elimde yeteri kadar bu pilden var fakat bu pilleri seri bağlayarak 12v elde etmek istemiyorum daha çok paralel bağlayarak 3.7 voltu 12 volta yükseltmek istiyorum ve 150w inverter ile 220 v ta çalışan Led ampul yakmak istiyorum. sorum şu devreyi incelediğimde üstünde RU7088R mosfet var 10 volt ile tetikleyen bir mosfet var. sadece mosfet değiştirsem çalışır mı eğer çalışırsa hangi mosfet kullanmalıyım yardım edermisin bana? amacım 3 voltu 12 volta yükseltmek için mosfet tavsiye. saygılarımla.

Ekler

• IMG_20210522_232626.jpg
    IMG_20210522_232626.jpg
    284.8 KB · Görüntüleme: 99
  • IMG_20210522_232632.jpg
    IMG_20210522_232632.jpg
    176.8 KB · Görüntüleme: 114
Pillerin voltajını, sadece pil kullanarak yükseltmek istiyorsan tek yapılabilecek şey seri bağlamak.

bahsettiğin mosfetin gate threshold voltajı 2-4v arası. yani min 10v giriş olmasının sebebi mosfet değil. mt3608 modül önerebilirim fakat max 2 amper verir. bir sürü paralel bağlarsan belki.
3.7 voltu 12 volta, ardından 12 voltu 220 volta çevirmek yolu pek mantıklı gelmiyor bana. acaba led ampul modifiye edilip 3.7 veya 12v ile çalışacak
STPS2045CT Schottky diyot var devrede min 10v o olmasının sebebi bu diyot olabilirmi hocam?

hayır diyot değil. anladığım kadarıyla bu devrede uc3843 pwm kontrolcü var. onun da VCC Min 8.4v görünüyor. sebebi bu entegre.

peki entegreyi değiştirsem hocam? daha doğrusu değiştirme gibi birşey olabilirmi?

Bir kere lityum pillerin voltajını 12 volta ondan da 220 volta çevirmek mantikli bir is değil.

Yukarıdaki önerileri gibi 3.7 voltta çalışacak bir lamba yapılması daha mantıklı.

Bir kere lityum pillerin voltajını 12 volta ondan da 220 volta çevirmek mantikli bir is değil.

Yukarıdaki önerileri gibi 3.7 voltta çalışacak bir lamba yapılması daha mantıklı.
yaptım ama aşırı ısınmadan dolayı led patlıyor. direnç koyuyorum bu sefer voltaj çok düşüyor led sönük yanıyor

Forum istatistikleri

Konular
5,891
Üyeler
2,494
Son üye
yasin533

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Kesici/Spindle hızı hesaplamak için SpreadSheet UDF'leri kullanın, hesap makinesi çok eski kalan bir yöntem :)
Back