DIY OSİLOSKOP önerir misiniz ?

@taydin Hocam zaten siz sıcak bakmıyorsunuz böyle şeylere. Rigol ds1054z hala alınabilecek kıvamda gözüküyor ama öğrenci için fiyatlar astronomik.:kizgin4:

@taydin Hocam zaten siz sıcak bakmıyorsunuz böyle şeylere. Rigol ds1054z hala alınabilecek kıvamda gözüküyor ama öğrenci için fiyatlar astronomik.:kizgin4:

Hep aklımda olan bir projedir, basit bir dijital osiloskop yapımı ... Aslında bunun için gereken test cihazları da var elimde, ama malesef üzerinde uğraşmaya zamanım yok.

Ana hatlarıyla bir dijital osiloskopta aşağıdaki bileşenler var:

1) Analog giriş devresi. Belki de tasarlanması en zor olan kısım. Desteklenen bant genişliğinde kazanç ve faz cevabının mümkün mertebe sabit olması lazım.

2) ADC'lerden veri okuyan, bellekte saklayan, sonra da ya bir ekranda görüntüleyen yada USB üzerinden PC'ye aktaran dijital kısım. Tasarımı çok zor olmasa da, doğru çalıştığını teyit etmek için ciddi ekipman gerekir. Yüksek bant genişlikli lojik analizör, osiloskop, FPGA programlama bilgisi gerektirir. Ayrıca kullanılan FPGA ve ADC'ler, istenen bant genişliğine göre pahalı olabilecektir.

3) Tetikleme (trigger) devresi. İyi bir osiloskobun en önemli bölümlerinden birisidir. Hem analog bileşen içerir (trigger eşiği belirleme) hem de dijital bileşen içerir (yükselme/düşme zamanı ölçümü, pals uzunluğuna göre tetikleme). Bant genişliği arttıkça tasarımı zorlaşır.

4) Kontrol yazılımı. Geliştirilmesi zor olmasa da, bütün bugların ayıklanması ve gereken bütün özelliklerin eklenmesi zaman alır.

Bir grup projesi olarak bunun üzerinde çalışabilsek ne kadar güzel olur. İlk aşamada 20 MHz bant genişliğinde, 100 Ms/s örnekleme hızına sahip bir tasarım ortaya konabilir. Muhtemelen Aliexpress ve banggood'daki dandik oyuncaklar kadar ucuz olmaz böyle bir tasarım, ama gene de öğrencilerin sahip olabileceği birşey olur, çünkü komponentlerin satın alınması zamana yayılabilir. Ayrıca iyi tasarlanmış bir osiloskop ortaya çıkarılırsa, o ucuz Çin mallarının aksine, profesyonel kullanım için dahi çok iyi bir randımanla çalışır.

Hep aklımda olan bir projedir, basit bir dijital osiloskop yapımı ... Aslında bunun için gereken test cihazları da var elimde, ama malesef üzerinde uğraşmaya zamanım yok.

Ana hatlarıyla bir dijital osiloskopta aşağıdaki bileşenler var:

1) Analog giriş devresi. Belki de tasarlanması en zor olan kısım. Desteklenen bant genişliğinde kazanç ve faz cevabının mümkün mertebe sabit olması lazım.

2) ADC'lerden veri okuyan, bellekte saklayan, sonra da ya bir ekranda görüntüleyen yada USB üzerinden PC'ye aktaran dijital kısım. Tasarımı çok zor olmasa da, doğru çalıştığını teyit etmek için ciddi ekipman gerekir. Yüksek bant genişlikli lojik analizör, osiloskop, FPGA programlama bilgisi gerektirir. Ayrıca kullanılan FPGA ve ADC'ler, istenen bant genişliğine göre pahalı olabilecektir.

3) Tetikleme (trigger) devresi. İyi bir osiloskobun en önemli bölümlerinden birisidir. Hem analog bileşen içerir (trigger eşiği belirleme) hem de dijital bileşen içerir (yükselme/düşme zamanı ölçümü, pals uzunluğuna göre tetikleme). Bant genişliği arttıkça tasarımı zorlaşır.

4) Kontrol yazılımı. Geliştirilmesi zor olmasa da, bütün bugların ayıklanması ve gereken bütün özelliklerin eklenmesi zaman alır.

Bir grup projesi olarak bunun üzerinde çalışabilsek ne kadar güzel olur. İlk aşamada 20 MHz bant genişliğinde, 100 Ms/s örnekleme hızına sahip bir tasarım ortaya konabilir. Muhtemelen Aliexpress ve banggood'daki dandik oyuncaklar kadar ucuz olmaz böyle bir tasarım, ama gene de öğrencilerin sahip olabileceği birşey olur, çünkü komponentlerin satın alınması zamana yayılabilir. Ayrıca iyi tasarlanmış bir osiloskop ortaya çıkarılırsa, o ucuz Çin mallarının aksine, profesyonel kullanım için dahi çok iyi bir randımanla çalışır.
Niye olmasın. Her bir bileşen için aramızda tecrübeli, meraklı arkadaşlar mutlaka vardır. Eğer böyle bir grup olursa meraklılar kısmına yazılabilirim:D

Niye olmasın. Her bir bileşen için aramızda tecrübeli, meraklı arkadaşlar mutlaka vardır. Eğer böyle bir grup olursa meraklılar kısmına yazılabilirim:D

Neyse fikri ortaya atmış olayım :) İşin en güzel tarafı, bu 4 bileşen tamamen birbirinden bağımsız olarak geliştirilebilir. Her bileşen ayrı ayrı çalışır hale getirildikten sonra entegrasyon yapılabilir.

• Beğen
Reactions: umk
Uzun zamandır favori listemde olan bir osiloskop devresi var. Ben ses kartını ufak tefek işler için kullanmıştım ama bunlar 2000 yılındaydı. Bir koruma devresi ile belirli bir çerçevede ses kartını da kullanmak mümkün.

analog 20 Mhz osilaskop önerirmisiniz. piyasada olanlardan 2500 3000 aralığında ölçümlerine güvenilir mi? universite öğrencisinin işini görür mü? Ustalardan tavsiye almak isterim.

Analog osiloskopların güvenilirlik ile ilgili sıkınıtısı olmaz çünkü probun ucundaki sinyali olduğu gibi ekranda görürsün. Fakat bir öğrenci için dijital daha avantajlı olabilir. Çünkü bazı hesaplamaları yapabilir ve senin de doğrulaman kolay olur. Fakat bunlarında fiyat sorunu olur.

Bence iyi bir araştırma ile 1500-2000 TL bandında analog 20 MHz bir cihaz edinebilirsin. Bu da işini rahatlıkla görebilir.

Fakat ben öğrenci olsam ve 2500-3000 civarda bütçem olsa Digilent Alalog Discovery 2 filan düşünürüm. Devam ediyor mu bilmiyorum ama öğrencilere indirim kampanyası vardı.

Bununla ilgili forumda da konuşmalar oldu. Bu konulara gözatmanı tavsiye ederim.

Sercan hocam o cihaza TÜRKİYE'de 5.443,95 TL KDV Dahil diyorlar rakam biraz bizi aştı.

Küçük bir atölye kurup biz yolunu açalım gerisini kendi tamamlasın istedim.

Bunların öğrenci/akademisyen seçeneği vardı, o zaman fiyat yarı yarıya iniyor. Şimdi baktım da kampanya için tükendi demişler.

Dağıtıcı firmanın sahibi ile bir fuarda tanıştık. Adam özverili birine benziyor. Arayıp bir görüşmek fayda sağlayabilir. Hatta forumdan bahsettik buradan haberdar olduğunu da söyleyebilirsin hatırlar ise faydası olabilir.

Bunların öğrenci/akademisyen seçeneği vardı, o zaman fiyat yarı yarıya iniyor. Şimdi baktım da kampanya için tükendi demişler.

Dağıtıcı firmanın sahibi ile bir fuarda tanıştık. Adam özverili birine benziyor. Arayıp bir görüşmek fayda sağlayabilir. Hatta forumdan bahsettik buradan haberdar olduğunu da söyleyebilirsin hatırlar ise faydası olabilir.

Akademik başvuruda bulunun diyor sayfada. Öğrenci indirimi mutlaka alınır. Benim de kullanımım akademik olduğu için ben de akademik fiyatla aldım yakın zamanda.

Haklısın alttaki açıklamayı okumadım, doğrudan gözüm tükendi ibaresine kaydı.

Akademik Fiyat Uygulaması

Sadece öğrenci ve akademisyenler; Akademik Fiyat Talep Formu'nu doldurduktan sonra, akademik fiyat avantajından yararlanabilirler. Akademik fiyatla alınan ürünler araştırma projeleri, tez, makale, laboratuvar çalışması v.b. amaçlarla kullanılabilir.
Ticari amaçla kullanılamaz.​

yiğenime söyleyim bunu doldurup göndersin hocam. Çok teşekkür ederim.
Şimdi diyeceksiniz ki neden yiğeninin yerine sen araştırıyorsun diye. Tekrar çocukla okumaya başladım.

En önemlisi heves ve merak. Bir öğrencide bunlar varsa gerisi kendiliğinden gelir.

Hüsnü şenlendirici küçükken babasının klarinetini sürekli olarak izinsiz alıp öğrenmeye çalışıyormuş, babası da her yakaladığında bir araba sopa atıyormuş "ulan eşşek sıpası, ekmek teknesi o, birşey olursa aç kalırız" diye. Böyle birisinin başarısız olması mümkün mü?

Valla çok güzel, ben eğitim hayatının ömür boyu sürmesi gerektiğine inanıyorum. Diğer türlü az bir para/mevki görüp ben oldum diyen zır cahil ile uğraşıp duruyoruz.

• Beğen
Reactions: umk
Sercan hocam elektronik sürekli öğrenme gerektirir. Gerçi hayatta öyle insan ölene kadar birşeyler öğreniyor.

Bu konuyu açtığımda foruma yeni katılmıştım o zamanlar dolar seviyesi 8di alım gücü daha rahattı ama farkında değildik :)
Dıy osiloskop konusu örnek olarak şunu paylaşayım. Açık kaynak bulduğum bir projeydi yaparken eğlendim ve üstelik bana çok şey kattı. Artık bir şarjlı mini osiloskobum var diyebiliyorum.:katil1:
Daha detaylısını(şeması, kodu vs.) ve daha farklı hazırda beklettiğim konuları şu finaller, bütlerden sonra nasipse hazırlayıp yükleyeceğim.

20211003_145842.jpg

Ekler

• mini osi.mp4
    9.9 MB

Çevrimiçi üyeler

Forum istatistikleri

Konular
5,885
Üyeler
2,493
Son üye
cym247

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back