Elektronik Yük Projesi Analog Bölüm

Abi DAC entegresini'de koysak mı bu pcb'ye başka bir karttan kablo ile gelince sapıtmasın dac çıkışı.

Bu pcb çizme işi hiç benlik değil. Sonuçta yaptığım işi beğensemde süreç çok sıkıcı... Neyse seneye kalmadan aradan çıksın istedim ve pcb tasarımını %99 tamamladım. Benim için zor olan kısmı yerleşim düğümleri çözüldü. Geriye ufak tefek optimizasyonlar kaldı. Şönt seçeneklerini düzenyeceğim. Yüksek akım yollarının lehim maskelerini ayarlayacağım vs... Pcb ölçüsü 100x80mm oldu.

Aklıma gelmişken şöyle bir soru sorayım. ground loop gibi bir sıkıntı olur mu bu devrede? Yani Yüksek akım gnd si ile düşük akım gnd si birleşmek zorunda. Ground plane ile rastgele heryerden birleşmeli mi yoksa tek noktadan mı birleştireyim...

21416 eklentisine bak

21417 eklentisine bak

21418 eklentisine bak

Daha önce bir yerde EMF'i azaltmak için tek noktada birleşmesinin önerildiğini izlemiştim. Şimdi hatırlayamadım ama bulabilirsem paylaşırım. @taydin daha iyi yorumlayabilir diye düşünüyorum.

Ön Yüz :

1672587230693.png

Silkscreen :

1672587277135.png

Smd bileşenler ve 2512 şönt seçeneği. 5 er adet te arka yüze takılabiliyor. Böylece Mosfet başına 10 adet paralel bağlanabilir. Şönt alanın ortasında kalan delik ise C tip şönt için.

1672587404696.png

Tüm Bileşenler. Şönt olarak yine 5W taş direnç veya 10 adede kadar 1/4w tht direnç kullanılabilir.

1672587518435.png

Arka yüz :

1672587573737.png

Render lı görünümler :

1672587763093.png

1672587792396.png

Ön Yüz :

21449 eklentisine bak

Silkscreen :

21450 eklentisine bak

Smd bileşenler ve 2512 şönt seçeneği. 5 er adet te arka yüze takılabiliyor. Böylece Mosfet başına 10 adet paralel bağlanabilir. Şönt alanın ortasında kalan delik ise C tip şönt için.

21451 eklentisine bak

Tüm Bileşenler. Şönt olarak yine 5W taş direnç veya 10 adede kadar 1/4w tht direnç kullanılabilir.

21453 eklentisine bak

Arka yüz :

21454 eklentisine bak

Render lı görünümler :

21455 eklentisine bak

21456 eklentisine bak
En önemli yeri unutmuşssun abi imza...

Elinize sağlık. Pcb şahane olmuş.

Ön Yüz :

21449 eklentisine bak

Silkscreen :

21450 eklentisine bak

21451 eklentisine bak

21453 eklentisine bak

Arka yüz :

21454 eklentisine bak

Render lı görünümler :

21455 eklentisine bak

21456 eklentisine bak
Ben de anca şimdi bakabildim gönderdiğin dosyaya. Ama onu güncellemişsin bu fotolarda. Daha önce bahsettiğin ground loop hakkında bir şey diyemeyeceğim ama yüksek akım ve düşük akım ayrımı mantıklı. Bence kontrol sinyallerimizin yüksek akımlı yollardaki ufak da olsa gerilim düşümlerinden etkilenmemesi için yükü bağlayacağımız yerde birleşmeli. sen de öyle yapmışsın gördüğüm kadarıyla. Hatta ben rölenin grounda dönüşünü de bu noktaya ayrı yapmak bile fark eder. sürücü opamplar çok düşük akımlarla ve voltajla çalışıyor çünkü.

Şöyle bir sorum olacak. Mosfetleri neden grupluyoruz?
4 mosfet için 4 ADC kanalı kullansak? Ve tabi ayrı ayrı kontrol etsek. ADC konusunda sıkıntımız yok. ESP32'de 2 ADC var ancak her biri 8-10 kanal. Dolayısıyla yeterli ADC giriş pinimizde var kontrol pinimiz de. ADC1'den 4 kanal kullanabiliriz.

4 mosfet için 4 ADC kanalı kullansak? Ve tabi ayrı ayrı kontrol etsek. ADC konusunda sıkıntımız yok. ESP32'de 2 ADC var ancak her biri 8-10 kanal. Dolayısıyla yeterli ADC giriş pinimizde var kontrol pinimiz de. ADC1'den 4 kanal kullanabiliriz.
Ayrı ayrı kontrol için ayrı DAC'lar gerekecek mi? Şu anda mosfetleri sadece açıp kapatabilecek şekilde tasarladık. Bunun ne avantajı olacak? Bir de ESP32'nin ADC'si ile kullana bileceğimiz şekilde şartlandırabiliriz herhalde sense voltajlarını, bunun için bir şey geliyor mu aklınıza?

ESP32 ADC kullanabiliriz. Ben geçen haftalarda biraz uğraştım. Tespitlerimi paylaşayım.
Bunun için hangi ESP32 modelini seçeceğimiz önemli hale geliyor.
Seçenekler:
1- ESP32 ya da ESP32 WROVER kullanırsak varsayılan zayıfltma (-11 dB) ile 150-2400mV aralığnda düzgün ölçüm alabiliriz. Dolayısıyla çıkış seviyesini ona göre ayarlamalı ve ofset eklemeliyiz. 150 mv altında körlük ve doğrusallık problemi oluyor. Bu referans dökümanında da böyle belirtilmiş.

1672611444288.png

2- ESP3 S2 ve S3 için alt seviye 0'a düşüyor. Ancak pratikte yine bir miktar ofset olacaktır. Çıkışa küçük bir ofset eklemek çok daha sağlıklı olur.

1672611870002.png

Bir diğer konu, Geliştirme kartı kullandığımız durumda MCU Control Analog çıkışı doğrudan gelişitrme kartına değil, ayrı bir karta gidecek değil mi OpAmp ile sinyalin yükseleceği?

ESP32 ADC kullanabiliriz. Ben geçen haftalarda biraz uğraştım. Tespitlerimi paylaşayım.
Bunun için hangi ESP32 modelini seçeceğimiz önemli hale geliyor.
Seçenekler:
1- ESP32 ya da ESP32 WROVER kullanırsak varsayılan zayıfltma (-11 dB) ile 150-2400mV aralığnda düzgün ölçüm alabiliriz. Dolayısıyla çıkış seviyesini ona göre ayarlamalı ve ofset eklemeliyiz. 150 mv altında körlük ve doğrusallık problemi oluyor. Bu referans dökümanında da böyle belirtilmiş.

21471 eklentisine bak

2- ESP3 S2 ve S3 için alt seviye 0'a düşüyor. Ancak pratikte yine bir miktar ofset olacaktır. Çıkışa küçük bir ofset eklemek çok daha sağlıklı olur.

21473 eklentisine bak

Bir diğer konu, Geliştirme kartı kullandığımız durumda MCU Control Analog çıkışı doğrudan gelişitrme kartına değil, ayrı bir karta gidecek değil mi OpAmp ile sinyalin yükseleceği?
Esp'nin adc'si DAC'la karşılaştırma yaparak çalışıyor kesin. Dac min çıkışı 0'a düşmediğinden aşağı bölgede kör( sherlock gibiyim :) ). @Endorfin35+ 'in şemasında voltaj bölücüyle gidiyor control sinyali opamplara. Öncesi için pek bir şey konuşmadık. Dac çıkışını opamp bufferla taşımak gerekecek ve kolaylık yapacak gibi. Dac dc offset sorununu çözüp gerekirse uygun bir kazancı da mümkün kılar bu.

ADC körlğünün DAC ile çok ilgisi olduğunu sanmıyorum. işlemci içinde 1.1V bir referans voltajı var. ADC bunu kullanıyor referans olarak. Ancak bu 1.1V her işlemci için az ya da çok farkediyormuş. O yüzden 2-3 yıldır fabrikada her çipi ölçüp eFuse'a referans voltajını ve ADC kalibrasyon verilerini yazıyorlar. Şu anda çok detayına girmeyeyim, bunları kullanarak kalibre edilmiş ADC verisi alabiliyorsunuz.

Önümüzdeki hafta uygun bir zamanda ESP32 WROOM, ESP32 WROOVER ve ESP32 S3 modülleri için birer ADC ve DAC testi yapıp paylaşabilirim.

4 girişli harici adc modülleri referans aldım. 2 akım, 1 voltaj, 1 sıcaklık. Ayrıca mosfetleri 1+3 (2+2 opsiyonlu) grupladım. Tek kanal ile 1ma mümkün olacak gibi görünüyor. Altındaki değerler gürültü nedeni ile sıkıntılı olacaktır. Hemde 1ma altını gereksiz gördüm.

Ben de anca şimdi bakabildim gönderdiğin dosyaya. Ama onu güncellemişsin bu fotolarda. Daha önce bahsettiğin ground loop hakkında bir şey diyemeyeceğim ama yüksek akım ve düşük akım ayrımı mantıklı. Bence kontrol sinyallerimizin yüksek akımlı yollardaki ufak da olsa gerilim düşümlerinden etkilenmemesi için yükü bağlayacağımız yerde birleşmeli. sen de öyle yapmışsın gördüğüm kadarıyla. Hatta ben rölenin grounda dönüşünü de bu noktaya ayrı yapmak bile fark eder. sürücü opamplar çok düşük akımlarla ve voltajla çalışıyor çünkü.
Evet gnd bağlantısını yük noktasından yaptım. Röle negatif anahtarlama ile çalışıyor. Sadece röleyi süren transistörler gnd yi şöntlerin oradan alıyor. Onun bir etki yaratacağını sanmıyorum.

Forum istatistikleri

Konular
5,922
Üyeler
2,504
Son üye
yaxe22

Son kaynaklar

Son profil mesajları

Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar. Elektrik laboratuvarınız varsa bunun hakkında bir konunuz var mı acaba? Sizin laboratuvarınızı merak ettim de :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar forumda yeniyim! Bir sorum olacaktı lcr meterler hakkında. Hem bobini ölçen hemde bobin direnci ölçen bir lcr meter var mı acaba?
gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
Back