En küçük direnç ölçen hassas ölçüm cihazı.

Onurdnmz1993

Yeni Üye
Arkadaşlar merhabalar.

En küçük direnç ölçen ve hassas ölçüm yapabilen cihazlar nelerdir ?

En küçük direnç olçen derken alet mi küçük olacak direnç mi ? Direnç küçük olacak ise miliohmmetre olarak geçer

Piyasada o kadar cok cesit cihaz var ki, konuyu biraz daha acarsan bence daha iyi olacak.

Ben miliohmmetre diye aratınca karşıma 99% oranda CEM DT-5302 çıktı.
Neki bunun olayı? Acaba kalitesinden mi öne çıkıyor bu kadar, yoksa ucuzluğundan mı?

Ben miliohmmetre diye aratınca karşıma 99% oranda CEM DT-5302 çıktı.
Neki bunun olayı? Acaba kalitesinden mi öne çıkıyor bu kadar, yoksa ucuzluğundan mı?
CEM de duzgun bir ithalatci diye biliyorum, ancak urunleri kendisi mi uretiyor , yurtdisinda mi uretiyor marka bastiriyor onu bilmiyorum. Sadece bir tane Gossen Metrawatt almistim kendilerinden. Ancak boyle bir urun var ve duzgun calisiyor ise bu cok hos olurdu gercektende.

Piyasada o kadar cok cesit cihaz var ki, konuyu biraz daha acarsan bence daha iyi olacak.
Şöyle söyleyeyim akünün - kutup başından aracın şasesi aracı ohm ölçeceğim. Çok ufak birimde ölçmem lazım. Belli bir ohm altında olduğunda aracın ground hattı iyi seviyede anlamına geliyor. Miliohm cinsinden ölçmeliyim. O yüzden en iyi miliohm ölçüm yapan bir ürün gerekli.

Şöyle söyleyeyim akünün - kutup başından aracın şasesi aracı ohm ölçeceğim. Çok ufak birimde ölçmem lazım. Belli bir ohm altında olduğunda aracın ground hattı iyi seviyede anlamına geliyor. Miliohm cinsinden ölçmeliyim. O yüzden en iyi miliohm ölçüm yapan bir ürün gerekli.
kutup baslarini olcun, Dana sonra prob un siyah ucunu saseye degdirin, Sasede voltaji Daha dusuk goruyorsaniz bir yerde voltaj dusumu vardir. Kabloda, kutup basinda vs

Kontrollü bir şekilde 5A yada 10A gibi bir akım geçirip kontrol etmek istediğiniz kablo üzerinde düşen voltajı ölçün. Voltajı ölçmek direnci ölçmekten daha kolaydır.

Mesela elektronik yükte kullandığım kablolar (kırmızı ve siyah çift halinde ) 5A akım geçirinci 200mV civarında voltaj düşümüne sebep oluyor. Elimde bunu ölçecek miliohmmetre yok ama voltaj düşümünü ölçmek ve akımı bilmek direnci hesaplamak için yeterli.

Buradan bakabilirisiniz.

CEM de duzgun bir ithalatci diye biliyorum, ancak urunleri kendisi mi uretiyor , yurtdisinda mi uretiyor marka bastiriyor onu bilmiyorum. Sadece bir tane Gossen Metrawatt almistim kendilerinden. Ancak boyle bir urun var ve duzgun calisiyor ise bu cok hos olurdu gercektende.
CEM çin markası. SHENZHEN EVERBEST MACHINERY INDUSTRY CO.,LTD (Brand : CEM)

CEM Instruments

İhtiyaçlarım biterse en son CEM'i alırım. Test ederiz değerleri iyiyse öneririz forumda.
Sonra da @hakan8470 'ı bağırtırız fülüke fülüke diye. :katil1:

Ya abiler adamcagizin sorunu sase ile kutup basi arasinda direnc olcmek, yani o aslinda voltaj dusumunu ariyor, kelvin prob u nasil kullanacak , nasil akim gecirecek. Voltage drop diye aratip ogrenmesi lazim , ama en kolay yol yukarda dedigim sekilde yapilmali. :pillowfight1:

İşte tam bu noktada gene "gerek yok" çuların kulaklarını çınlatayım :katil2: Bir iletkenin çok düşük olan direncini ölçmek için bir akım sınırlamalı güç kaynağı çok güzel iş görür.

Şimdi ben mesela kısa bir banana jack'lı kablonun direncini Rigol DM3068 ile 4 wire modda ölçtüm. 8.2 mΩ çıktı.

1710256337728.jpeg

1710256359830.jpeg

İhtiyaçlarım biterse en son CEM'i alırım. Test ederiz değerleri iyiyse öneririz forumda.
Sonra da @hakan8470 'ı bağırtırız fülüke fülüke diye. :katil1:
DE-5000'e de biraz modifikasyonla Kelvin prob bağlanabiliyormuş. 0.1mΩ çözünürlük yok. Yine de maddi olarak DE-5000 daha mantıklı.

Kendi yapacağımız bir miliohmmetre bu cihazların hepsinden daha iyi olacaktır bu arada.

Ya abiler adamcagizin sorunu sase ile kutup basi arasinda direnc olcmek, yani o aslinda voltaj dusumunu ariyor, kelvin prob u nasil kullanacak , nasil akim gecirecek. Voltage drop diye aratip ogrenmesi lazim , ama en kolay yol yukarda dedigim sekilde yapilmali. :pillowfight1:
Yüksek amper akıtıp voltaj düşümünü hesaplamak daha mantıklı o halde.

Sonra da aynı ölçümü şöyle yaptım. Kabloyu güç kaynağının çıkışlarına takıp içerisinden 1 A geçirdim. Sonra da üzerinde düşen voltajı multimetre ile ölçtüm. 8.2 mV çıktı. Ohm kanunundan direnç nedir? 8.2 mΩ

1710256444265.jpeg

1710256464349.jpeg

Burada tabi voltaj ölçümünü hazır açık olduğu için DM3068 ile yaptım. Bu şart değil. Bir UT89XD de 8.2 mV u rahatlıkla ölçer.

Demekki neymiş? "Sen hobicisin, hobiciliğini bil! Git 50 liraya çin malı SMPS modül kullan. Veya LM317 ile yap güç kaynağını kullan, neyine yetmiyor?" dememek lazım. Akım sınırlamalı güç kaynağının her hobicide bulunması lazım.

Demekki neymiş? "Sen hobicisin, hobiciliğini bil! Git 50 liraya çin malı SMPS modül kullan. Veya LM317 ile yap güç kaynağını kullan, neyine yetmiyor?" dememek lazım. Akım sınırlamalı güç kaynağının her hobicide bulunması lazım.
Kim dediyse ayip etmis. :kotek1:

Çevrimiçi üyeler

Forum istatistikleri

Konular
5,879
Üyeler
2,488
Son üye
ilter

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back