Encoder arizasi

hakan8470

Aktif Üye
20240309_232631.jpg

FNC 50B 8330v1024-R1205 model 3 adet encoder var. Bunlardan 2 si bozuk damgasi yemis. 1 tanesi makina uzerinden sokuldu. Asagida Bozuk ve saglamlarin ayaklarindan alinan saat yonu ve saat yonu tersi grafikleri bulunmakta.

b1sy2.jpg
b1syt2.jpg
b2sy2.jpg
b2syt2.jpg
Ssy2.jpg
ssyt2.jpg

Şimdi Hakancım bu saat yönüne çevirme olayında motorun mili yüzüne mi bakıyordı duvaramı bakıyordu. ona göre durum değişir.

20240310_000300.jpg

3 ununde ici bu sekilde

ssyt2.jpg

Yeşil sinyal zannediyorum ki Z sinyali yani enocder tam 1 turunu tamamladığında 1 pulse üretir bunun kullanım amacı pulsden bağımsız tur saymak örneğin mekanik sistemimiz 1 turda 10mm ilerliyorsa 5 Z pulse sayınca 50 mm ilerlemişiz demektir gibi.

Sarı pulse önce olursa bir yöne dönmüş oluyor(CW)
Mor pulse önce olursa diğer bir yöne dönmüş oluyor(CCW)

Böylelikle önce gelen pulse'den yönü anlamış oluyoruz sağa mı sola mı dönüyor.

mor ve sarı pulse aralığı ne kadar yakın olursa o kadar hassas bir encoder yorumunu yapabiliriz.

Ama asla aynı anda üretilemez mekanik olarak ayarlanmış bir pulse aralığı bu.

Mekanik denilir mi bilemem , altinda lazer var sanki.

1710018966399.png

Ben bu sekilde beklemistim

Bir de Z 590 mv civari ben onda +5v beklemistim

Z'yi boşverip B+ B- ve A+ A- bağlarsan böyle pozitif negatif pulse'ler görebilirsin abi 4 kanallıysa skop.

Encoder 5 cikisli,
20240310_001951.jpg
20240309_012444.jpg

20240310_003722.jpg
20240310_003058.jpg

Yuzeyde delik yok yansimayla yapiyor sanirim

Skobu görünce bana çalışıyor gibi geldiler. Arızası neymiş ki. Yataklar mı acaba.

Z yüzünden hurdaya çıktıysa iş yapar bunlar yerine göre.

5v vermesi gereken Z 5 volt veriyormus, suc sedat Abinin :sinsi1:, prob u 10x te unutturmus:katil1:

Ben de calistigina ikna oldum. Soket , kablo kontrol edilmeli dedim. Calismadiklarini dusundukleri encoderlari, encoderi calisan makinayla degisip deneyecekler.

Bence paternde sorun yok. Ancak bazı palsleri atlıyor olabilir mi bozuk olan enkoder. Tam tura da bir bakmak lazım.

Çevrimiçi üyeler

Forum istatistikleri

Konular
5,839
Üyeler
2,479
Son üye
yiyehuoxing32

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back