Esman EMS 420E Stereo Mikroskop için analog kamera kurulumu

Arkadaki deliğe uygun çapta bir civa çeliği çubuk takman lazım. Mesela 50 cm boyunda ve 20 mm çapında. Böylece aşağı yukarı yükseklik ayarı mümkün olacak. Sonra da çubuğu bir şekilde bir yere sım sıkı sabitlemen lazım.

Birde şu mikroskopları alt kısımlarının yuvarlak veya dikdörtgen olmasının bir önemi var mı? Genelde yuvarlak sadece amscope uygun fiyatlı bir modelinde dikdörtgen yapı var aşağıdaki gibi.

mikroskop.png

Arkadaki deliğe uygun çapta bir civa çeliği çubuk takman lazım. Mesela 50 cm boyunda ve 20 mm çapında. Böylece aşağı yukarı yükseklik ayarı mümkün olacak. Sonra da çubuğu bir şekilde bir yere sım sıkı sabitlemen lazım.
1 metre civa çeliği 350 TL + KDV :D

1623087902041.png

Birde şu mikroskopları alt kısımlarının yuvarlak veya dikdörtgen olmasının bir önemi var mı? Genelde yuvarlak sadece amscope uygun fiyatlı bir modelinde dikdörtgen yapı var aşağıdaki gibi.

10999 eklentisine bak
Hafifletmek ve yerden tasarruf için yapılıyor olabilir. Çalışması ile ilgili başka bir şey aklıma gelmiyor.

Bu bendeki miller civa çeliği değil midir? Büyük olanlar endüstriyel yazıcıların içinden çıktı. Nasıl anlarım?

Civa çeliğinin özelliği dış yüzeyinin silindirik taşlamaya tabi tutulmuş olması ve TAM OLARAK belli bir çapa sahip olması. Mesela 20 mm lik civa çeliğini al ve mikrometre ile ölç, 20.00 mm ölçersin.

Bir iki tanesini ölçtüm benim kumpasa göre bunlar civa çeliği! Çaplar (11.96 gibi) hep aynı çıktı. 350 TL + KDV fiyatı görünce bu dandik kumpas çok hoşuma gitti. :D

Mikroskop için şu parçayı sipariş ettim. O nedenle sigmalar üzerinde odaklamaya gerek yok. Kabaca yükseklik ayarı yapacak bir düzenek lazım.

10998 eklentisine bak

Mikroskopu buna monte edeceğim. Bunu da sigma profiller ile masaya bir şekilde monte edeceğim. Bu tutucunun yüksekliğini sonsuz dişli kullanıp ayarlayacak bir düzenek olabilir mi acaba diye sesli düşündüm bir an.

Sanki benim mikroskopta buna bezer birşey var yarın önüne arkasına bakayım. Çelik mi yoksa boru mu ne varmış...

32 mm ya da 25 mm çapında sanki.

Teşekkürler, gerek yok. Benim tutucu geline ölçüsüne bakacağım zaten standarttır bunar diye düşünüyorum.

32 mm ve 25 mm çaplı olarak iki versiyonu var. Bana hangisinin geleceğini bilmiyorum. Alirkeb seçenek yoktu. Belki de tek siparişte ikisine de uyumlu yüzük ile geliyordur. Gelince bakacağım...

Bugün hurdacıya uğradım ve altlık olabilecek bir parça sordum. Bana aşağıdaki gibi seçenekler sundu.

Bu çamaşır makinesindd bulunan dengeleyici parça. Sanıyorum bir çeşit çimento. Ağırlık olarak güzel ama yüzey alanı sıkıntılı.

IMG_20210609_174302.jpg

Bir de dökme demirden şöyle bir parça önerdi. Bu tam olarak istediğim parça. ağırlığı 9.900 kg.

Pasını gidermek için güzelce temizleyecek. Sıfır zımpara ile temizleyecek ve krom kaplayacak. Bende öncesinde ne halde olduğunu göstermek için bu fotoğrafı çektim. Bakalım sonuç nasıl olacak.

IMG_20210609_174239.jpg

Bu arada belirteyim bu parça dökme demir.

Bugün kargo kabul günü gibi oldu. :D Son iki 2 aydır sipariş ettiğim ne varsa hepsi son iki günde geldi.

IMG_20210611_001519.jpg

İlandan hatırlayacağınız gibi arka boru yuvasının çapı için 32 mm / 25 mm diyordu. Bana gelen ürünün arka tarafındaki boru yuvasının çapını kumpas ile 25 mm okudum. Oradaki plastikler çıkabilen bir şey olsa gerek ki plastiklerin dış çapı da 32 mm.

Bunu bir üst gönderide bahsettiğim hurdacıdan alacağım döküm altlığa sabitlemek için @taydin'ın tavsiye ettiği civa çeliğini alacağım.

50 cm boyu 25 mm çapı olan civa çeliği 2 kg ağırlığında oluyormuş ve kargo ile birlikte toplam maliyeti 165 TL'ye geliyor.

Civa çeliğinin alt kısmına açacağım vida yuvası ile hurdacıdan alacağım hazır deliği bulunan altlığa tutturacağım. Bu sayede hem ağır bir yapı hem de gerektiğinde taşınabilecek bir çözüm elde etmiş olacağım. Sanıyorum toplam ağırlığı 16 kg civarında olacak.

1623360629157.png

O aşağıdaki levha da döküm mü? Onu da ben kapayım yav, benim CNC için lazım olur o. Vakum tabla için de.

O terazinin tablası. Ağırlığını ölçmek için koyduğumda çektim fotoğrafı. İstediğin bir ebat varsa söyleyeyim eline düşerse ayırsın?

Geçtiğimiz Cuma plastik kalıp üreten bir arkadaşımınım yanına uğradım. Dükkânda sohbet ederken uygun fiyatlı cıva çeliği alabileceğim bir malzemecisi var mı diye sordum, meğer onlar makinelerde bunu kullanıyorlarmış elindeki fire parçalardan birini verdi. Bir bölümünde ufak yara var ama 40 cm boyunda 25 mm çapındaki cıva çeliğini de edinmiş oldum.

Henüz dökme demirden olan altlık temizlenmedi. Hatta onu arabaya attım, bir şeklide delik işlerini hallettikten sonra temizleyip, krom kaplatacağım.

Bu arada boş durmayıp celiği mengeneye sıkıştırdım ve mikrsokopu bağlayıp biraz daha tecrübe edeyim ki eksikleri kesinleştireyim istedim.

IMG_20210614_175920.jpg

Forum istatistikleri

Konular
5,814
Üyeler
2,476
Son üye
mrmandos

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back