Esman EMS 420E Stereo Mikroskop için analog kamera kurulumu

Son olarak ikonlar da ekledim. Çizim şimdilik bitti. Bundan sonrası kutuyu dilimleyip, uygun civata yuvaları açıp yazdırmak kalıyor.

1624919457734.png

Gerisini de fırsat bulursam sonra yaparım, kısa ve kolay bir işti ama yoğunluğumun arasında yorucu oldu.

Bugün 14-15 saat sürecek yazdırma işleminin %40'ına geldiğimde ayadeş görevlisi aşağıdaki panodan evin ve benim sigortayı attırdı! :mad: Adam bütün zillere basınca kapıyı ben açtığım için Ayadaş görevlisinin gediğini biliyorum.

Çok yüksek ihtimalle, açıkça yazmasına rağmen yanlış sigortayı indirdi. Çünkü ne halt ediyorlarsa ikinici keredir yapıyorlar. Daha önce olduğunda indim pardon falan filan dediler.

Binbir zorlukla ilk katmanını tutturduğum iş aşağıdaki gibi kalınca bu sefer Ayadaştan gelen adam ile iyi kavga edecektim, üstümü giyerken Allah'tan telefonum çaldı bende biraz sakinleştim. 10 sn sürdü kesinti ama evdeki bütün sistemler gitti... Şuursuz herifler!

Bendeki firmware kaldığı yerden devam etmediği için iş komple çöp oldu.

IMG_20210701_143254.jpg

Dediğim gibi bu sıra yazıcıda bir saçmalık var. İlk katmanı tutturmak için epey emek vermem gerekiyor. Bu sefer daha başka bir sorun oldu. Bir toplantı için gidecektim, dar vakitte güç bela cam daha iyi yapışır diye cam düzenek kurup ayarları yaptım. Bir iki deneme sonunda yapıştırıcı ile filan ilk katmanı tutturdum evden çıktım döndüğümde aşağıdaki gibi bir manzara...

IMG_20210701_221218.jpg

IMG_20210701_221225.jpg

Sanıyorum bu sefer de tıkandığı için yazdırmada sorun çıktı. PTFE boruyu çok az kısalttım ve nozzle'u temizledim. Tekrar manyetik tablayı kurdum ve ayarladım. Yedek nozzle bulundurmakta yarar var, bendeki epey perişan olmuş mecburen temizleyip geri taktım.

Şimdilik çizime uygun baskı için her şey yerinde görünüyor, bakalım sabaha nasıl bir manzara ile karşılacağım.

IMG_20210701_221232.jpg

Bütün gece güzelce çalışmış, bitime çok az kaldı.

6648A29D-C0F5-43BC-B7E2-CF6EF7795162.png

Desteksiz yazdırdım. Sorun çıkar diye düşünmüştüm ama sorun olmamasına şaşırdım.

Nihayet yazdırma işi bitti. Köşelerdeki kıvrımların alt tarafında kalan bölümleri sorunlu olsa da sonuç istediğim gibi oldu.

IMG_20210702_130825.jpg
IMG_20210702_130832.jpg
IMG_20210702_130857.jpg

Elektroniklerin ve diğer bileşenlerin yerleştirilmiş hali.

IMG_20210702_131513.jpg

IMG_20210702_131515.jpg

Fark edeceğiniz üzere ağırlık civa çeliğinde kalsın diye çeliğe geçmeli yaptım. Bunlar da kapak takılmış ve havalandırmalarının fotoğrafı. Elektrik bağlantıları da soketli değil gördüğünüz gibi doğrudan bağlanacak.

IMG_20210702_131527.jpg

IMG_20210702_132058.jpg

Belki arka kapağı tekrar çıkartırım. Çok çirkin çünkü uç tıkalıydı galiba düzgün çıkmadı.

En son kablolama işini de halletim.

Kablo işini yaparken standartlara uygun davranıp, olması gerektiği gibi C14 soketin N, L ve toprak uçlarına Kahverengi L, Mavi N ve Yeşil-Sarı Topraklama olacak şekilde bağlantısını yaptım.

IMG_20210702_152806.jpg

Dışarı çıkan kabloların mesafesini, mikroskopun civa çeliğinde hareket edebileceği tüm alanlara ulaşmasını sağlayacak payı hesaplayarak bıraktım.

IMG_20210702_152619.jpg

Diğer cihazlardan söktüğüm vidaları hep biriktiririm. Karışık vida kutumdan bulduğum vidaları arka kapağı yerine tutturmak için kullandım.

IMG_20210702_153333.jpg

IMG_20210702_155415.jpg

Ve böylece mikroskop projesi tamamen bitti.

Son olarak sizleri köşesine yerleştirdiğim mikroskopun derli tuplu fotoğrafları ile başbaşa bırakayım...

IMG_20210702_154419.jpg
IMG_20210702_154428.jpg
IMG_20210702_154603.jpg

IMG_20210702_154612.jpg

IMG_20210702_154620.jpg

@Sercan çok güzel olmuş. Konuyu yeni gördüm. Ekleyebileceğim tek bir nokta var. Samsung kamera yerine pi Hq camera kullanırsanız dijital olarak kayıt alma şansınız da olur. 12mp çözünürlük var. C ve CS mount lens takılıyor.

Evet olsa güzel olur ama burada amaç eldeki malzemlerden MacGyver gibi çözüm üretmek. Malesef parça parça alınca astarı yüzünden pahalı oluyor.

O kameranın fiyatı şu an yaklaşık 700 TL. Hadi kamerayı aldım diyelim, bu sefer de ekran kalitesi uyum sağlamayacak...

Çalışırken stereo olabilmesi için zaten mercekleri kullanıyorum. Ekranı ise sadece yazıları okumak gibi bir şeyleri büyütmek istediğimde kullanıyorum. Video da çekmeyi versin. :D

Raspberry pi bilgisayar, adaptör ve lens de alınması gerekecek (kamera, pi bilgisayar , adaptör ve lens ortalama 2000₺). HDMI çıkış olduğu için ekran çok problem değil.

Elinize sağlık. Güzel ve ayrıntılı anlatım içeren bir çalışma olmuş.
Termal kamera ve mikroskop benim de hayalim. İnşallah hayal olarak kalmaz.

İşte Pi kamera için 2000 TL harcayana kadar aşağıdaki ürün komple 4300 TL'ye vergiler dahil alınabiliyor. Üstelik dijital kamera, silikon altlığına kadar filan hesi içinde.

Bende her parçaya para harcasa idim gider sıfır ya da ikinci el araştırırdım. Amaç biraz da benim gibi düşük bütçeli arkadaşlara fikir verebilmek.

Elimde pi4, p Hq Kamera ve lens mevcut. Aynı malzemeleri proje proje gezdirdiğim için yazdım güzel olurdu diye. Yoksa alıp takmak için çook pahalı. Hazır kamera entegre mikroskop bakmak daha mantıklı

Aslında benim aklımdan bir dönem aşağıdakine benzer bir çözüm geçiyordu. Sende hazır malzemeler ve mikroskop ihtiyacın olduğuna göre belki denemek isteyebilirsin.

images

Bendeki bundan. C mount doğrudan takılıyor. Sadece lens ihtiyacım var ama aliexpressten gelecek lenslerin verimi yada kalitesi konusunda endişeliyim. O yüzden şimdilik bekliyor

Forum istatistikleri

Konular
5,790
Üyeler
2,464
Son üye
s4met

Son kaynaklar

Son profil mesajları

cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Kesici/Spindle hızı hesaplamak için SpreadSheet UDF'leri kullanın, hesap makinesi çok eski kalan bir yöntem :)
Dr. Bülent Başaran,
Elektrik ve Elektronik Mühendisi
Yonga Tasarım Özdevinimcisi
Üç güzel "çocuk" babası
Ortahisar/Ürgüp/Konya/Ankara/Pittsburgh/San Francisco/Atlanta/Alaçatı/Taşucu...

Back