fnirsi 1014d osiloskop parazit

judge

Üye
elektronikte yeniyim. bir ucuz osiloskop alayım dedim. fnirsi 1014d osiloskop aldım. ekranda çok parazit var. 10x modunda 32.768 khz kristal osiloskopu anakart üzerinde ölçüyorum sinyali gösteriyor ama çok parazit var. sebebi nedir?

32.768 khz kristal osilatör 1.bacak
1709071911890.jpeg

osilatör 2.bacak
1709071933493.jpeg

neden bu kadar parazitli?
bacaklar arası böyle frekans şekli farklı olması normal mi?

kristal osilatör şemada "Y1"
h61h2-m2 v1.0 anakart şeması

Son düzenleme:
kanca ile denedim.anakartın arka tarafından denedim. aynı bacaktan aynı frekans şekli çıkıyor

Gördüğün iğne palsler yakında bulunan bir SMPS'ten yayılan parazitler olabilir. Devreye baktığın zaman, orada 10 MΩ luk bir direnç, iki tane de 18 pF lık kapasitör var. Senin oraya probu takman o devre üzerinde ciddi bir etki yaratacaktır, o yüzden bu şekilde bir probla orada ölçüm yapmaman lazım. Çipin 32768 Hz alıp almadığına dolaylı olarak bakman bence daha doğru olur.

kanca ile denedim.anakartın arka tarafından denedim. aynı bacaktan aynı frekans şekli çıkıyor
Kanca ile derken ne kastettiğinizi tam anlamadım. Kanca ile sinyal kablosunu uzatıp onu proba mı tutturdunuz?
Yoksa probun ucundaki kancayı mı kastediyorsunuz.

Tavsiyem şudur. Öncelikle ground-loop (Türkçesi ne olabilir?) çok kısa olacak şekilde bir ölçüm yapın bakalım, gerçekten sinyalde mi parazit var, yoksa problama tekniğinden mi kaynaklanıyor.

Bunun için yanında geldiyse toprak yayını gelmediyse bakır bir kabloyu sararak yapacağınız bir yayı kullanın:
1709073326866.png

Ölçümü bu şekilde yapın. Yaylı uç ölçüm yaptığınız yere yakın bir şase hattına temas etsin.
Çok büyük bir fark oluşuyorsa sorun önemli ölçüde ground-loop uzunluğudur. Burada prob bir sürü harmonik ve paraziti anten gibi topluyor.

dolaylı bakmak nasıl oluyor.

O kristal RTC (real time clock) yi besliyor. Eğer RTC çalışıyorsa o zaman 32768 Hz doğru bir şekilde üretiliyordur.

kabloyu bağladığım anda düz cizgide parazitler başlıyor. kendi sinyal jeneratöründen ölçüm yaptığımda parazit yok.

Bu cümleyi anlamadım. Sinyal jeneratörü nereden çıktı? Düz çizgi ne demek?

Bir de probleminizle ilgisi yok ama DC komponentini elemeye çalışmadığınız durumlarda AC değil DC modunda kullanmalısınız.

Sinyal jeneretörü gibi doğruluğuna emin olduğun bir sinyalin sonuçlarını görsek?

Scop Gnd kiskaci devrenin Gnd sine bagli iken canli ucu mesela 3.3v yada 5v hattina bagladiginda da o ignemsi palsleri goruyorsan gurultulu bir beslemen var demektir.

Forum istatistikleri

Konular
5,879
Üyeler
2,489
Son üye
satranc19

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back